Maastricht

fotografia – Pixabay

Maastricht to duże miasto położone w południowej Holandii. Wczesna historia tego regionu może sięgać nawet 25 tysięcy lat – o obecności człowieka w tym miejscu świadczą liczne wykopaliska archeologiczne. W późniejszym czasie tereny te zamieszkałe były przez Celtów i Rzymian. Maastricht prawa miejskie uzyskało w roku 1204 co czyni je jednym z najstarszych miast w Holandii. Przez wieki był to ważny ośrodek wojenny, a dziś stanowi głównie miasto akademickie i miejsce o dużym znaczeniu turystycznym. Przedstawiamy 8 największych atrakcji Maastricht!

Ale zanim do nich przejdziemy, zerknij na filmik promujący tą miejscowość

1. Twierdza św. Piotra (Fort St. Peter)

Twierdza św. Piotra wybudowana została około 300lat temu. Ta masywna budowla o charakterze militarnym miała początkowo na celu ochronę miasta przed atakami wojsk francuskich. Obecnie stanowi obiekt turystyczny udostępniony do zwiedzania (z przewodnikiem). W obiekcie znajduje się również restauracja. Z towarzystwie przewodnika można zejść również do rozległych podziemi twierdzy. Wycieczka trwa około 1 godziny, a jej koszt to 9,50 euro (dla dorosłych) oraz 7,95 euro (dla dzieci).

2. Bazylika św. Serwacego

Bazylika św. Serwacego to główny i najważniejszy kościół miasta. Została wybudowana w stylu nadmozańskim czyli specyficznej, lokalnej odmianie romanizmu. Jak głosi legenda, powstał w miejscu grobu św. Serwacego, który na tych terenach głosił wiarę w IV wieku. Budowa obecnego kościoła rozpoczęła się około 1000 roku. W środku obejrzeć można m.in. wspaniałe, ozdobne prezbiterium, salę cesarską z pięknymi rzeźbami i kryptę, w której mieści się grób św. Serwacego. Odwiedzić można również skarbiec, w którym przechowywane są wyjątkowo cenne narzędzia liturgiczne oraz dzieła sztuki sakralnej.

3. Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej to wyjątkowa atrakcja, która zachwyci młodszych i starszych zwiedzających. Przedstawiona jest w nim wyjątkowo odległa historia dziejów regionu: podziwiać tu można m.in. eksponaty geologiczne, skamieliny z epoki kredy czy szczątki dinozaurów, takich jak mezozaur. W obiekcie mieszczą się również akwaria i terraria z żywymi gadami, płazami i rybami. Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00 oraz w weekendy w godzinach 13:00-17:00. Bilety kosztują 7,2 euro (bilety normalne) i 4,6 euro (bilety ulgowe). Dzieci do lat 4 mogą wejść na teren muzeum bez dodatkowych opłat.

4. Jezuitenberg

Jezuitenberg to wyjątkowe muzeum, które mieści się w wapiennych kamieniołomach na obrzeżach miasta. W podziemnych korytarzach znajdują się pięknie zdobione sale, rzeźby i płaskorzeźby i naskalne malowidła. To jedno z najpiękniejszych tego typu muzeów na całym świecie! W jednej z podziemnych sal znajduje się również wykuty bufet oferujący przekąski i napoje oraz zapewniający miejsce do odpoczynku po zwiedzaniu obiektu.

5. Muzeum Sztuki (Bonnefantenmuseum)

Muzeum Sztuki w Maastricht zajmuje piękny, nowoczesny budynek, który zaprojektowany został przez Aldo Rossi. W środku podziwiać można bogatą kolekcję malarstwa holenderskiego (zarówno nowoczesnego, jak i malarstwa sprzed kilkuset lat) oraz wspaniałą wystawę średniowiecznej rzeźby. Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach 11:00-17:00. Bilety kosztują 15 euro (osoby dorosłe) i 7,50 euro (studenci). Dzieci i młodzież do lat 18 mogą wejść na teren muzeum bez dodatkowych opłat.

6. Bazylika Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza

Bazylika NMP to piękna, murowana świątynia, która wybudowana została między XI i XII wiekiem. Jest to typowy przykład nadmozańskiej architektury, jednak posiada również elementy gotyckie. Najważniejszym zabytkiem w środku kościoła jest drewniana figura Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Morza, wykonana w Czechach na początku XV wieku.

Maastricht to miasto, które gwarantuje mnóstwo atrakcji dla dzieci i młodzieży. Ta zielona miejscowość doskonale przystosowana jest do uprawiania turystyki rowerowej. Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na piękny, klasycystyczny Ratusz oraz wspaniałą, zabytkową ulicę Stokstraat. Dodatkowo w pobliżu znajdują się liczne tereny zielone m.in. wąwozy Jeker. Maastricht to także doskonała baza wypadowa do innych pobliskich miejscowości: znajduje się tu świetnie rozwinięta baza gastronomiczna i noclegowa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie visitmaastricht.com

4.2/5 - (27 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić