10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Kadyks

fotografia – Pixabay

Kiedy połączy się położenie Kadyksu z jego historią, można napisać, że jest to miejsce w którym kończy się europejski ląd, a zaczyna europejska historia. I w stwierdzeniu tym nie będzie zbyt dużo przesady. Właściwie miasto znajduje się poza europejskim lądem bo położone jest na wyspie. A co do początków historii Europy zważywszy, że początki miasta sięgają 1100 p.n.e. to też jest dużo prawdy w tym, że zaczyna się tu historia Europy.

Co warto zobaczyć w Kadyksie

1. Muzea – Największą atrakcja miasta jest jego trwająca ponad 3 tysiące lat historia, dlatego rozpoczynając zwiedzanie miasta warto odwiedzić jedno z dwóch muzeów, w których można bliżej się zapoznać z historią miasta, a są to:
– Museo de Cadiz
– Muzeum w klasztorze franciszkanów

2. Teatro Romano de Cádiz – Teatr Rzymski, chciało by się rzec, że niewiele pozostało śladów po rzymianach w Kadyksie. Niewątpliwie ciekawą niespodzianką jest odkryty niedawno pochodzący z I wieku p.n.e. amfiteatr rzymski. Średnica teatru wynosi 120 metrów i w czasach arabskiej okupacji stanowił on podstawę do zbudowania twierdzy. Kolejne wieki doprowadziły do zabudowy tego terenu przez różne budowle. Odkrycie amfiteatru nastąpiło dopiero w 1980 roku.

3. Catedral de Cádiz – stosunkowo młoda budowla jak na tak wiekowe miasto. Budowa katedry została rozpoczęta w roku 1722 i z przerwami spowodowanymi różnymi wojennymi działaniami i brakiem funduszy ukończona została dopiero w roku 1838

4. Castillo de San Sebastian – twierdza zbudowana na niewielkiej wyspie z którą połączenie jest dzięki wybudowanej w 1860 roku promenadzie. Sam zamek wzniesiono w roku 1706. Dziś w jego murach mieści się Laboratorium Badań Morskich Uniwersytetu w Kadyksie.

5. Torre Tavira – najwyższa wieża w mieście. Budując wierzę w XVIII wieku ulokowano ją niemal w centrum miasta. Pierwotnym przeznaczeniem wieży było spełnianie roli strażniczej informującej o niebezpieczeństwach pochodzących zarówno z morza jak i z lądu.

6. Targ Rybny – jak w wielu portowych miastach ciekawym miejscem dla turystów jest miejsce w którym odbywa się prezentacja i sprzedaż bogactwa jakie daje morze. Targ znajduje się przy Plaza Libertad i jest jednym z najstarszych tego typu miejsc w Europie. Dla „śródlądowców” jest naprawdę dużą atrakcją.

7. Plaza de las Flores – niezwykle klimatyczne miejsce z kawiarenkami w bezpośrednim sąsiedztwie Targu Rybnego. Oprócz kawy można tu także popróbować świeżo przyrządzonych dań z produktów pochodzących z pobliskiego targu

8. Barrio de Santa María – Dzielnica Świętej Marii, jeden ze starszych fragmentów miasta. Dzielnicy tej przypisuje się historie powstania tańca flamenco. Tu urodził się Enrique el Mellizo – ojciec pieśni flamenco. Cała dzielnica ma nieco bajkowy charakter, wąskie kręte uliczki, ukwiecone balkony i okna, dodają romantyzmu temu miejscu.

9. Karnawał w Kadyksie – uroczysta fiesta corocznie odbywająca się w mieście na przełomie stycznia i lutego. Można by je porównać do niektórych obyczajów rodem z Italii. Dużo w tym prawdy przecież oddziaływanie włoskich zwyczajów i obyczajów może mieć swoje korzenie we włoskiej obecności w tym mieście trwającej poczynając od czasów rzymskich. Karnawał w Kadyksie trwa 11 dni i związany jest z ulicznymi fiestami, w której „przebierańcy” to główne postacie święta. Imprezie towarzyszy też szereg innych wydarzeń takich jak między innymi pokazy sztucznych ogni, uliczne koncerty itp. Pierwsze udokumentowane ślady tego święta pochodzą z XVI wieku.

10. Wielki Tydzień w Kadyksie – Hiszpania zawsze uchodziła i dalej uchodzi za bardzo katolicki kraj, dlatego nie powinno dziwić uroczyste podchodzenie do wielu świat kościelnych związanych z wiara katolicką. Jednym ze sztandarowych przykładów może być uroczyste obchodzenie w Kadyksie, Wielkiego Tygodnia poprzedzającego Wielkanoc. Tydzień ten w szczególny sposób prezentuje Męki Pańskie poczynając od Niedzieli Palmowej aż do śmierci Jezusa. W tygodniu tym na ulicach Kadyksu odbywa się tygodniowy uliczny spektakl z udziałem tysięcy osób. Podobnie jak Karnawał jest to kolejna wizytówka miasta, w której warto uczestniczyć wybierając się w tym czasie na odwiedzenie miasta.

Kadyks – krótko historycznie

I robi się mały problem, bowiem o historii Kadyksu nie da się krótko napisać. Dlatego historia tego pięknego hiszpańskiego miasta zostanie skrócona do najważniejszych wydarzeń z całych trwających ponad 3 tysiące lat dziejów.
Pierwsze wzmianki o istniejącym mieście położonym na kilku wysepkach u hiszpańskiego wybrzeża pochodzą z roku 1100 p.n.e. i nie jest zaskoczeniem, że wzmianki te pochodzą od Fenicjan. W końcu Fenicjanie to najbardziej mobilna antyczna ludność zamieszkująca obszar Morza Śródziemnego. W starożytności nie było lepszych żeglarzy nad Fenicjanami i to najpewniej za ich przyczyną w Biblii znalazła się wzmianka o mitycznym Tarszisz, o którym wspomina Ezechiel w swoich widzeniach. Już wtedy miasto słynęło z bogactwa i handlu. To stamtąd zaopatrywano się w srebro, żelazo, ołów i cynę, a we wszystkie te surowce bogaty był Półwysep Iberyjski. Tak więc najprawdopodobniej historia miasta sięga jeszcze odleglejszych czasów niż te oficjalnie przyjęte.
Po Fenicjanach w roku 500 p.n.e. zawitali tu Kartagińczycy. Poniekąd to też Fenicjanie tylko trochę z innego miejsca.
W 206 roku p.n.e. przywędrowali tu Rzymianie, utrapienie dla ludów starożytnych. Upadek imperium w V wieku przyczynił się do zajęcia miasta przez Wizygotów. Namiestnictwo Leśnych Ludzi nie trwało zbyt długo bo znaleźli się kolejni chętni do zawładnięcia Kadyksem, którymi byli Maurowie. Ci nowi okupanci zadomowili się w Kadyksie na dość długo.

Największy rozwój miasta związany był z odkryciami geograficznymi XV wieku. Z Kadyksu Krzysztof Kolumb wypływał na swoją 2 i 4 wyprawę do Nowego Świata. Wyprawy hiszpańskich konkwistadorów i łupienie podbijanych ziem Nowego Świta przełożyło się na wzrost znaczenia Kadyksu jako głównego portu obsługującego połączenia zamorskie.
Bogactwo zawsze przyciąga chciwych ludzi. Tak też było w Kadyksie w roku 1587 słynny korsarz Francis Drake będący na usługach Anglików złupił miasto. W swojej historii Kadyks jeszcze kilkukrotnie poddany był zniszczeniu przez „zachłannych” Anglików.
Miasto miało tez swój udział w działaniach Napoleona, a w najbliższych nam czasach podczas wojny domowej w Hiszpanii znajdowało się w rękach zwolenników generała Franco.
Wszystkie te wydarzenia nie przełożyły się na upadek miasta ani nie doprowadziły do zniszczenia zabytkowych budowli.

 

4.3/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić