Turyn dla wielu skojarzy się z Fiatem, a dla innych z Juventusem lub z Torino FC i będą to bardzo dobre skojarzenia. Przemysł samochodowy rozwijający się w tym mieście od początku XX wieku z pewnością przyczynił się do pozycji gospodarczej miasta. Według statystyki Turyn jest na 78 pozycji wśród 100 najbogatszych miast świata. Północne Włochy to ta bogata część państwa. Jak na swoją pozycję to historia miasta zaczyna się stosunkowo późno. Bywało tak w dawnych czasach, że potęgi jednych miast upadały a kolejne jeszcze nie zdążyły powstać. Podobnie rzecz się ma z Turynem.
Co warto zobaczyć w Turynie
1. Piazza San Carlo – główny plac w mieście noszący nazwę Plac Boromeusza. Cała powierzchnia placu wyłożona jest zabytkowa ciemną kostką. Dzięki temu plac wydaje się bardzo dostojnym i reprezentacyjnym miejsce w mieście. Otoczenie placu stanowią zabytkowe kamienice z licznymi luksusowymi sklepami i jeszcze liczniejszymi kafejkami i punktami gastronomicznymi. Nr 1 na obowiązkowej liście podczas zwiedzania miasta.
2. Duomo di Torino – Katedra Metropolitalna Św, Jana Chrzciciela – została zbudowana w latach 1491-1498. W dobudowanej w latach 1668-1694 kaplicy znajduje się najcenniejsza relikwia chrześcijańska nazywana – Całun Turyński. Według wielu badaczy w Całunie tym Pan Jezus był złożony w grobie, a dziś odciśnięte na nim ślady pochodzą według wielu badaczy z poranionego ciała Jezusa. Historia związana z Całunem Turyńskim jest uznawana za największą zagadkę związaną z cała historią chrześcijaństwa.
3. Kościół San Lorenzo – barokowa budowla sakralna szczególnie ciekawie prezentuje się w środku. Liczne zdobienia i freski nadają wnętrzu bardzo bogaty wystrój. Kościół znajduje się na Piazza Castello.
4. Armeria Reale – Królewska Zbrojownia założona przez Karola Alberta króla Sardynii i oddana do publicznego użytku w roku 1837. W muzeum znajduje się kolekcja uzbrojenia i broni przekazana przez Karola Alberta z jego prywatnych zbiorów. Kolekcja była też uzupełniana przez darowizny dyplomatyczne oraz wielu prywatnych darczyńców. Większość eksponatów związanych jest z militariami pochodzącymi z różnych epok.
5. Palazzo dell’Accademia delle scienze – jest to potężny pochodzący z XVII wieku budynek. Jego powierzchnia wynosi ponad 60 tysięcy metrów kwadratowych. W jego wnętrzu mieści się Królewska Akademia Nauk. Znajduje się tu również Muzeum Egipskie.
6. Palazzo Reale di Torino – pochodząc z XVII wieku budowla będą siedzibą dynastii sabaudzkiej. W 1997 pałac został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
7. Lingotto – dzielnica Turynu na terenie której w latach 1916-1923 wzniesiono fabrykę samochodów Fiat. Fabryka działał nieprzerwanie aż do roku 1982 kiedy została zamknięta, a produkcja samochodów została przeniesiona do nowej siedziby. Dziś znajduje się się tam centrum wystawiennicze orz wiele różnych placówek związanych z kulturą oraz z bardziej prozaiczna branżą, handlową
8. Muzeum Automobilizmu – obecnie znajduje się w nowej siedzibie stanowiącej bardzo futurystyczny budynek wzniesiony w 2011 roku. W muzeum można podziwiać kolekcje ponad 200 modeli samochodów pochodzących nie tylko z włoskich fabryk, ale również z innych krajów.
9. Mole Antonelliana – symbol miasta. Budynek został wzniesiony w latach 1863-1889 pierwotnie jako synagoga. Projekt wykonał architekt Alessandro Antonelli. Budynek ma 167,5 metra wysokości i jest najwyższym ceglanym budynkiem w Europie. Dziś znajduje się w nim Muzeum Kinematografii.
10. Basilica di Superga – bardzo charakterystyczna budowla ze względu na swoje położenie na wzgórzu Monte dei Cappuccini. Jest bardzo widoczna z różnych punktów w mieście. Budowa bazyliki rozpoczęła się w roku 1717 i trwała 14 lat. Na wzgórze można dotrzeć bardzo ciekawym tramwajem spełniającym zarazem rolę kolejki górskiej. Ten zabytkowy „zębaty tramwaj” został zaprojektowany i zbudowany w 1884 roku.
Turyn – krótko historycznie
Turyn jest kolejnym włoskim miastem w historii, którego pominięto tak ważna rolę jaką w jego rozwój wnieśli Etruskowie. Co prawda ten lud żył na tych terenach wiele wieków przed powstaniem miasta. Ale to właśnie Etruskowie byli pierwszymi w historii rozwoju cywilizacji europejskiej, którzy najwięcej wnieśli w rozwój wszystkich ich następców. To oni, a nie Rzymianie jako pierwsi opracowali metodę nawadnia i odwadniania terenów za pomocą sieci akweduktów. To tylko jeden z wielu przykładów jak ważna role odegrali w powstaniu w późniejszych wiekach potęgi Rzymu.
Pierwsze wzmianki o początkach Turynu pochodzą z ostatnich lat poprzedzających erę nowożytna. Dokładnie to w 28 roku p.n.e. Rzymianie założyli w miejscu istniejącej osady obóz wojskowy. W krótkim czasie obóz zaczął się rozrastać i stworzył podwaliny pod nowe miasto. Układ ciągów komunikacyjnych wytyczony przez Rzymian jest do dziś widoczny.
Po upadku imperium rzymskiego władzę nad tym terenem przejęli Longobardowie tworząc tu swoje księstwo. Nie trwało to zbyt długo bowiem już w XI wieku władzę nad miastem przejęła dynastia sabaudzka.
W roku 1559 po kolejnych konfliktach Turyn zostaje stolica Piemontu.
Piemont, a wraz z nim Turyn odegrał bardzo istotna rolę w historii tworzenia się zjednoczonego Królestwa Włoch. Przez krótki czas w latach 1861-1865 Turyn dzierżył zaszczytna rolę stolicy Włoch.
XIX wiek to rozwój przemysłowy miasta, zwłaszcza jego druga połowa, kiedy w mieście zaczął się rozwój przemysłu motoryzacyjnego.
Dziś Turyn jest 4 co wielkości miastem Włoch z silnie rozwiniętą gospodarką opartą w dużym stopniu na przemyśle motoryzacyjnym.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj