10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Genua

fotografia – Pixabay

Genua to stolica Ligurii i miasto, które może się szczycić największym średniowiecznym centrum w całej Europie. Jej nazwa nawiązuje do słowa “genu” czyli “kolano”, co ma odzwierciedlać jej położenie w najbardziej wysuniętym na północ odcinku wybrzeża Morza Liguryjskiego. To stąd pochodzili Krzysztof Kolumb i Giuseppe Garibaldi, a liczne zabytki, malownicze widoki i pachnące świeżymi ziołami urocze uliczki przyciągają tu turystów z każdej strony świata.

Co warto zobaczyć w mieście, które w ostatnich latach staje się coraz popularniejsze?

1. Palazzo Doria-Tursi

Palazzo Doria-Tursi to pałac zbudowany w drugiej połowie XVI wieku dla genueńskiego szlachcica, Niccolo Grimaldiego i stąd też jego druga nazwa – Palazzo Niccolo Grimaldi. Na początku XIX wieku pałac kupił król Sardynii, Wiktor Emanuel I, na którego zlecenie stworzono wówczas modny ogród w stylu romantycznym. Do budowy pałacu wykorzystano różowy kamień i biały marmur karraryjski, a efekt końcowy okrzyknięto największym osiągnięciem arystokratycznego budownictwa miejskiego. Obecnie znajduje się w nim muzeum poświęcone sztuce figuratywnej okresu od XVI do XVII wieku. Budynek pałacu został połączony ze znajdującym się nieopodal Palazzo Bianco.

2. Biały Pałac

Palazzo Bianco, czyli Biały Pałac, to zabytek w samym centrum Genui. Został wybudowany w XVI wieku na zlecenie Luki Grimaldiego, genueńskiego polityka z poważanego wówczas rodu. Muzeum w tym miejscu zostało otwarte w 1892 roku z okazji 400. rocznicy odkrycia Ameryki przez Genueńczyka, Krzysztofa Kolumba. Od tamtej pory miejsce to stało się prestiżową placówką, w której znajdują się dzisiaj dzieła takich artystów jak Caravaggio, Peter Paul Rubens czy Antoon van Dyck. W 2006 gmach został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z pewnością należy dziś do największych ozdób Genui, które są podziwiane zarówno w środku, jak i z zewnąrz, czego dowodem są duże grupy fotografów w okolicy budowli.

3. Czerwony Pałac

Palazzo Rosso, czyli Czerwony Pałac, został wzniesiony w XVII wieku przez Rodolfa i Francesca Brignole Sale. Pozostawał własnością tego znamienitego rodu aż do 1874 roku, kiedy ostatnia przedstawicielka rodu podarowała go Genui. Razem z Palazzo Bianco i Palazzo Doria-Tursi stanowi dziś jeden z najważniejszych kompleksów muzealnych w tej części Włoch. W środku znajduje się kolekcja obrazów popularnych malarzy, ale również eksponatów postaci zabytkowych mebli i rzeźb. Wnętrza pałacu olśniewają przepychem i ilością zebranych w kolekcji eksponatów, dlatego warto wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który pomoże zwiedzającym zobaczyć jak najwięcej najistotniejszych dzieł.

4. Dom Krzysztofa Kolumba

Casa di Colombo, czyli Dom Krzysztofa Kolumba, to wiarygodna rekonstrukcja domu, w którym swoje dzieciństwo i młodość spędził najsłynniejszy odkrywca w historii. Kopię budynku wykonano w XVII wieku i usytuowano przy Placu Dantego, a dziś w środku znajduje się muzeum poświęcone odkrywcy Ameryki. Znajdują się tu liczne pamiątki po Kolumbie oraz mnóstwo informacji na temat jego dalekich podróży i największych sukcesów. Miejsce to przypadnie do gustu również dzieciom, które uwielbiają powieści opisujące niesamowite przygody i dalekie rejsy.

5. Katedra San Lorenzo

Katedra San Lorenzo w Genui to piękna świątynia charakterystyczna dla średniowiecza, którą budowano od IX do XII wieku. Północny portal kościoła powstał w XII wieku i cechuje się stylem romańskim, z kolei drzwi i rozeta wykonane są w stylu francuskiego gotyku. Na terenie kościoła znajduje się renesansowa kaplica poświęcona Janowi Chrzcicielowi, który jest patronem miasta, gdzie znajduje się sarkofag z XIII wieku zawierający szczątki świętego. Ciekawostką jest pocisk przeciwpancerny znajdujący się w nawie głównej. W czasie ostrzału miasta w 1941 brytyjski pancernik przez pomyłkę wystrzelił go w katedrę, a dziś można przyjrzeć się mu z bliska.

6. Latarnia Morska

Mierząca 77 metrów latarnia morska w Genui jest najwyższą budowlą tego typu w basenie Morza Śródziemnego i drugą pod względem wysokości latarnią morską na kontynencie europejskim. Po raz pierwszy latarnię w tym miejscu, a więc na skale o wysokości 40 metrów, wybudowano w XII wieku, jednak współczesna wersja to efekt przemian z XVI wieku. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy gwarantujący zapierające dech w piersiach widoki, a w pobliżu znajduje się Muzeum Latarni, w którym można poznać dzieje budowli oraz dzieła sztuki i artefakty związane z regionem i latarnią.

7. Neptun – filmowy żaglowiec

Fani kinematografii światowej z pewnością będą zachwyceni mogąc zobaczyć na własne oczy “Neptuna”, czyli żaglowiec zbudowany na potrzeby filmu “Piraci” Romana Polańskiego. W momencie premiery filmu w 1986 roku był to najdroższy rekwizyt stworzony na potrzeby produkcji filmowej w historii. Na statku wciąż działają takielunek i ożaglowanie, choć dziś stanowi nietypowe muzeum w Starym Porcie. Sporadycznie wyrusza w rejs po Morzu Śródziemnym, choć najczęściej można go zobaczyć w tym samym miejscu i poczuć się jak bohaterowie filmu Romana Polańskiego, jeśli tylko chcemy zobaczyć go w środku.

8. Akwarium w Genui

Otwarte w 1992 roku akwarium w Genui jest drugim pod względem wielkości akwarium w Europie. Zostało ono utworzone z okazji 500. rocznicy odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Bardzo nowoczesna budowla jest połączona ze statkiem, w którym stworzono odpowiednie warunki do rozwinięcia się fauny i flory. Na terenie całego kompleksu znajduje się około 600 gatunków zwierząt, w tym ssaków, płazów i oczywiście ryb, a także 200 gatunków roślin. Dzieci zawsze są tutaj zachwycone basenem dotykowym, w którym dozwolone jest głaskanie płaszczek i ryb, które chętnie podpływają po pieszczoty.

9. Palazzo Ducale

Palazzo Ducale to Pałac Dożów Genui, który był oficjalną rezydencją najwyższego urzędnika w Republice Genui przez cały okres jej trwania. Wieża Palazzo Fieschi powstała już w XIII wieku, a pod koniec tego samego stulecia kupiono pałac, który na przestrzeni stuleci był wielokrotnie przebudowany, ulepszany i remontowany, przez co dziś łączy w sobie elementy różnych stylów architektonicznych. Dominują tutaj styl renesansowy i klasycystyczny. Podczas drugiej wojny światowej pałac został bardzo uszkodzony wskutek bombardowania, a prace remontowe zakończyły się dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych. Warto zwrócić uwagę na piękną fasadę pałacu, pełną kolumn, ozdobnych gzymsów i rzeźb.

10. Palazzo Reale

Palazzo Reale w Genui został zbudowany w XVII wieku i był pałacem rodu Balbi, a następnie dynastii sabaudzkiej. Dopiero po pierwszej wojnie światowej pałac znalazł się w posiadaniu państwa, a niecałe sto lat później wpisano go na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś jest to prestiżowa galeria sztuki, w której znajdują się kolekcje prywatne wszystkich rodów zamieszkujących na przestrzeni lat to miejsce, a także późniejsze nabytki. Poza mistrzami genueńskimi znajdują się tu również dzieła Antoona Van Dycka czy Tintoretta. Wewnątrz można zwiedzać Salę Balową i Tronową, Galerię Lustrzaną, a nawet Apartament Księcia Abruzji z oryginalnym wystrojem z XIX wieku.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

5/5 - (10 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić