10 Najlepszych Atrakcjie w Mieście Florencja

fotografia – Pixabay

Florencja to stolica Toskanii i jedno z najczęściej odwiedzanych włoskich miast. Miasto, w którym przez stulecia rządziła dynastia Medyceuszy, a świecki mecenat nad artystami dawał im swobodę twórczą, wykraczająca poza dzieła sakralne, wprost pęka od zabytków, sztuki i wspaniałej architektury. Liczne galerie sztuki, muzea i instytucje, w których sztuka jest na pierwszym miejscu, to punkty, na które trzeba poświęcić sporo czasu i pieniędzy, ale we Florencji wszędzie dookoła znajduje się mnóstwo atrakcji za darmo, które stanowią o urodzie i niezwykłym uroku tego miasta.

Co warto zobaczyć podczas wizyty w mieście nazywanym perłą Toskanii?

1. Galeria Uffizi

Galeria Uffizi to galeria sztuki we Florencji i jednocześnie jedno z najstarszych muzeów w całej Europie. Kompleks dzieli się na kilka części, a w każdej z nich znajdują się eksponaty należące do poszczególnych prądów i stylów artystycznych. Instytucja została założona w drugiej połowie XVI wieku i powstawała pod okiem znanego architekta, Giorgio Vasariego. Znajdują się tutaj arcydzieła sztuki takich artystów jak Rembrandt, Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael, Tycjan, Rubens, Caravaggio czy Antoon van Dyck. To tutaj można również zobaczyć kolekcją autoportretów znanych malarzy i przekonać się, jak widzieli siebie najwięksi artyści w historii. Trudno o kolekcję popularniejszych nazwisk w jednym miejscu, dlatego miejsce to odwiedzają regularnie nie tylko turyści, ale również historycy sztuki i znawcy z całego świata.

2. Plac Michała Anioła

Plac Michała Anioła to miejsce, które koniecznie trzeba zobaczyć, ponieważ właśnie stąd widać najefektowniejszą panoramę miasta. Znajduje się on przy głównej drodze, a tuż obok dostępny jest relatywnie tani parking. Dotrzeć tu można również pieszo, a po drugiej stronie ulicy warto zatrzymać się w restauracji i zjeść późny obiad z pięknym widokiem na zachód słońca nad Florencją.

3. Kościół Santa Croce

Kościół Santa Croce we Florencji to najważniejsza świątynia franciszkańska w całym kraju, która została wybudowana w XIII wieku. Na przełomie średniowiecza i renesansu dobudowano do niej kaplice oraz dziedziniec, zaś neogotycka fasada została zaprojektowana w XIX wieku. Wejście do zakrystii udekorowane jest portalem Michelozzo di Bartolomeo, włoskiego architekta i rzeźbiarza, który czynnie działał we Florencji w okresie renesansu. W środku można podziwiać wspaniałe freski przedstawiające sceny z życia Marii i Magdaleny, witraże z XIV wieku czy ambonę z XV wieku. Santa Croce często nazywany jest Panteonem, ponieważ spoczywa tutaj wiele osobistości zasłużonych dla miasta i całych Włoch, a wśród nich Dante Alighieri, Galileusz, Nichollo Machiavelli czy Michał Anioł.

4. Galleria dell’Accademia

Galleria dell’Accademia to włoskie muzeum, jedno z najczęściej odwiedzanych w całych Włoszech. Nic dziwnego, skoro znajdują się tutaj arcydzieła europejskiego malarstwa i rzeźby, które każdy zna od dzieciństwa. To tutaj zobaczyć można słynną rzeźbę “Dawid” Michała Anioła. Monumentalny posąg z marmuru przedstawia postać Dawida tuż przed walką z Goliatem z niezwykłą dbałością o szczegóły – artysta zadbał nawet o to, by wyrzeźbić naczynia krwionośne. Znajdują się tutaj również “Wenus i Kupidyn” Jacopa Pontormo, a także obrazy Rafaela Santi, Lorenzo Monaco czy Fra Bartolomeo.

5. Katedra Santa Maria del Fiore

Katedra Santa Maria del Fiore stanowi jeden z ważniejszych symboli miasta. Została wybudowana w XV wieku na miejscu poprzedniej świątyni, Santa Reparata, którą zburzono. Cała świątynia wykonana została w stylu gotyckim, jednak jej dzisiejszy wygląd zawdzięczamy przeróbkom projektantów z XIX wieku, którzy postanowili urozmaicić fasadę neogotykiem. Jednak nie tylko imponująca fasada decyduje o wielkiej urodzie katedry – w środku zachwyca posadzka z różnych odmian marmuru z przełomu XVI i XVII wieku, a także liczne dzieła sakralne. Warto zwrócić uwagę na pomniki, obrazy, freski na sklepieniu czy otworkowy zegar słoneczny znajdujący się w kopule. Katedra pięknie prezentuje się w nocy, kiedy jest podświetlona i zdecydowanie wyróżnia się na tle panoramy miasta.

6. Palazzo Vecchio

Palazzo Vecchio to dawna siedziba Republiki Florenckiej zbudowana na początku XIV wieku. Na jakiś czas swoją rezydencję przeniósł tutaj Kosma I Medyceusz, który miał wielki wpływ na rozwój tego miejsca i jego współczesny wygląd. Długa na ponad 50 metrów i wysoka na 18 metrów Sala Pięciuset, w której odbywały się posiedzenia Naczelnej Rady Ludowej, do dziś zachwyca. Zdobią ją wspaniałe freski Giorgia Vasariego. Cała budowla zwieńczona jest wieżą o wysokości 94 metrów, która obecnie stanowi punkt widokowy i możliwość obserwowania miasta z zupełnie innej perspektywy.

7. Pałac Palazzo Pitti

Palazzo Pitti to renesansowy pałac położony nad rzeką Arno. Jego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie XV wieku z inicjatywy Luci Pitti, florenckiego bankiera. Znawcy nie dysponują dziś przekonującymi dowodami na to, kto był odpowiedzialny za projekt budowli, a kwestia ta od lat dzieli ich na dwa obozy, z których jeden twierdzi, że był to Filippo Brunelleschi, a drugi, że Leon Battista Alberti. Dziś jest to kompleks muzealny, w którym mieszczą się dzieła Rafaela i Tycjana, a także wystawy wyrobów ze srebra, kostiumów i sztuki współczesnej. Nawet jeśli ktoś nie przepada za muzeami lub jest nimi przesycony po kilku dniach we Florencji, warto wybrać się na spacer , by zobaczyć Pałac Pitti wraz z pięknym ogrodem i piękną fontanną przed głównym wejściem.

8. Piazza della Signoria

Piazza della Signoria we Florencji to centralny plac we Florencji budowany od XII do XIV wieku. Jego przestrzeń okalają wspaniałe budowle i pałace, a wśród nich Pałac Vecchio. Znajduje się tutaj również Fontanna Naptuna z posągiem wykonanym z białego marmuru. Dookoła widnieją odlane z brązu postacie z najróżniejszymi atrybutami morskimi, a całość zaprojektował Bartolomeo Ammanati w XVI wieku. Na placu zobaczyć można również wykonaną w XIX wieku kopię rzeźby Michała Anioła “Dawid” oraz rzeźbę Bandinellego – “Herkules i Kakus”. Miejsce to od rana do późnych godzin wieczornych wypełnione jest zwykle tłumami turystów.

9. Loggia dei Lanzi

Loggia dei Lanzi we Florencji to otwarta budowla na placu della Signoria, która powstała w XIV wieku. Składa się z arkad o potężnych filarach, a ozdobne kasetony w górnej części przedstawiają alegorie cnót. Do galerii na świezym powietrzu prowadzą schody ozdobione posągami lwów, z których jeden powstał w 1600 roku, a drugi jest zabytkiem z czasów starożytnych. Loggia ta została zaprojektowana jako miejsce spotkań dla mieszkańców i takie samo przeznaczenie ma dzisiaj. Znajdują się tutaj popularne rzeźby takie jak “Perseusz z głową meduzy” Celliniego, “Herkules i centaur” Giambologni czy “Menelaos i Patrokles” rzeźbiarzy okresu helleńskiego. To piękne miejsce łączy ze sobą epoki i pozwala współczesnym ludziom spotykać się w takich samych okolicznościach, w jakich robiono to tutaj setki lat temu. Jeśli mamy wolną chwilę i chcemy odpocząć w pięknym miejscu pełnym sztuki, to miejsce będzie idealne.

10. Mercato Centrale

Mercato Centrale we Florencji to główna hala targowa w mieście zaprojektowana przez Giuseppe Mengoniego w XIX wieku i pozostałość po końcówce XIX wieku, kiedy Florencja była stolicą Włoch. Dziś w miejscu tym można kupić wszystkie składniki używane w toskańskiej kuchni. Znajdują się tutaj stoiska z owocami morza i rybami, makaronami, włoskimi wędlinami i serami, a także stoiska ze wspaniałymi winami z toskańskich winnic. Miejsce to rozkocha w sobie wszystkich, którzy podróżują za pomocą wszystkich zmysłów i w każdym odwiedzanym mieście chcą skosztować lokalnych przysmaków. Sprzedawcy są bardzo mili i aby zachęcić do zakupów, często zapraszają na darmowe degustacje, dlatego jeden spacer przez targowisko może doprowadzić do tego, że trzeba będzie zrezygnować z obiadu.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4/5 - (28 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić
Czytaj dalej

Arnhem

Arnhem to wyjątkowo malownicze miasto leżące we wschodniej części Holandii nad rzeką Dolny Ren. Początki miejscowości sięgają IX…
Czytaj dalej