10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Stralsund

fotografia – Pixabay

Stralsund to nadmorskie miasto w północnych rejonach Niemiec. Przez miasto przebiega połączenie kolejowe i drogowe z największa niemiecką wyspą Rugią. W średniowieczu wraz z Lubeką stanowiło trzon związku hanzeatyckiego, najpotężniejszej organizacji kupieckiej w średniowieczu. Od początku swojego istnienia Stralsund był prężnie rozwijającym się miastem, również dziś jest ważnym ośrodkiem miejskim w Niemczech.

Zabytki i atrakcje w okolicy

1. Kościół św. Mikołaja – św. Mikołaj z Miry jest patronem żeglarzy i rybaków. Nie dziwi więc fakt nadania świątyni w portowym mieście jego imienia. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1270 roku i trwała wiele lat. Na potrzeby tej budowli wykorzystano sześćdziesiąt pięć rodzajów cegieł. Dwie wieże górują nad miastem, zwłaszcza mierząca ponad 100 metrów wysokości wieża południowa. Kościół jest ważnym punktem na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.

2. Kościół Mariacki – bazylika zaliczana jest do jednej z największych kościelnych budowli gotyku ceglanego. Początki budowy sięgają końca XIII wieku. W początkowej fazie budowli towarzyszyły spore perypetie z zawaleniem wieży włącznie. Odbudowany po częściowym zawaleniu budynek przez 22 lata XVII wieku był najwyższą budowlą ówczesnego świata. Nowa wzniesiona wieża miała w tamtym czasie 151 metrów wysokości. Za wzór dla tej świątyni przyjęto bazylikę w Lubece.

3. Kościół św. Jakuba – kolejna ceglana budowa sakralna wzniesiona w stylu gotyckim. Pierwsze wzmianki o tym kościele pochodzą z 1303 roku. Kościół jest jednym z trzech budowanych w początkach powstawania miasta i jego przynależności do Hanzy. Jest to kolejny przykład potwierdzający znaczenie oraz świetność miasta.

4. Mury obronne – miasto od samego początku swojego istnienia narażone było na niebezpieczeństwo plądrowania. Bogate miasto wymagało solidnego zabezpieczenia. Wzniesiono wokół miasta mury obronne. Dodatkowo dostępu do miasta strzegło 11 bram i 30 wież strażniczych. Do dziś przetrwały jedynie fragmenty murów i 2 spośród 11 bram.

5. Ratusz – centralna budowla większości miast. Budowla pochodzi z XIV wieku i jest przykładem świeckiej budowli utrzymanej w stylu gotyku ceglanego. Ratusz jest bardzo dużą bogato zdobioną budowlą i świadczy o potędze mieszczaństwa Stralsundu. Największe wrażenie robi monumentalna elewacja budynku od strony rynku. Obecny wygląd budynek zawdzięcza w dużej mierze konserwacji przeprowadzonej w latach 90. XX wieku.

6. Kamienice w mieście – Stralsund w swoich granicach ma zarejestrowanych ponad 800 obiektów zabytkowych, a zdecydowaną pośród nich większość stanowią kamienice starego miasta. Sam pobyt na rynku daje możliwość podziwiania niezwykle urodziwych kamienic o różnym rodowodzie i w różnym stylu utrzymanych. Jednym z najciekawszych budynków jest znajdująca się na wprost ratusza Kamienica Wulflama. Kamienica ta zaliczana jest do jednych z najstarszych w mieście, zbudowana została w roku 1358.

7. Muzeum Morskie – swoją siedzibę ma w dawnym klasztorze św. Katarzyny. Jest jednym z najchętniej odwiedzanych muzeów w Niemczech.

8. Ozeaneum w Stralsundzie – największe w północnej Europie miejsce popularyzujące wiedzę o Bałtyku, północnym Atlantyku i morzach północnych. Oddany do użytku w 2008 roku obiekt jest częścią Niemieckiego Muzeum Morza. Na powierzchni prawie 9 tysięcy metrów kwadratowych zlokalizowane jest 39 akwariów prezentujących florę i faunę morską. Wszystkie akwaria mieszą w swoim wnętrzu 6 milionów litrów wody.

9. Międzynarodowe zawody pływackie – niby nic nadzwyczajnego, ale te zawody są bardzo nietypowe. Zawodnicy biorący udział w imprezie mają za zadanie przepłynąć cieśninę Strelasund, oddzielającą stały ląd od wyspy Rugii. Zawody odbywają się w każdą pierwszą sobotę lipca i gromadzą wielu uczestników oraz liczną grupę kibiców i obserwatorów.

10, Śledź Bismarcka – kulinarna wizytówka miasta. Jak wieść niesie handlarz rybami Karl Wiechmann zwrócił się do ówczesnego kanclerza Niemiec Bismarcka o wyrażenie zgody na nazwanie odkrytego nowego gatunku śledzia jego imieniem. Kanclerz wyraził na to zgodę i od tego czasu przebywając w Stralsundzie, można sławnego śledzia spróbować, popijając przy okazji piwo warzone w stralsundzkim browarze.

Stralsund – krótko historycznie

Nazwa miasta może świadczyć o tym kto i kiedy miał wpływ na losy tego terenu w momencie powstawania podwalin pod przyszłe miasto. Pierwszy człon nazwy nawiązuje do słowiańskiego „strela” znaczącego strzała. Natomiast „sund” znaczy cieśnina. Początkowo miasto określane było jako Stralowe i z czasem uległo przemianie w Stralesund ostatecznie przyjęło dzisiejszą nazwę Stralsund.

Ślady osadnictwa pochodzą z czasów życia na tym terenie Słowian Zachodnich. Z czasem Słowianie zostali zdominowani przez ludy germańskie. W roku 1234 osada uzyskała prawa miejskie i od tego czasu zapoczątkowany został rozwój miasta. Pierwsze wieku epoki średniowiecza to bardzo mocne oddziaływanie Lubeki i jej organizacji kupieckiej Hanzy. W krótkim czasie Stralsund stał się drugim co do ważności tuż po Lubece miastem Hanzy niemieckiej.
Kolejnym ważnym etapem w historii miasta był czas reformacji w Niemczech. W pierwszej połowie XVI wieku większość mieszkańców miasta przyjęła wiarę ewangelicką. Stralsund stał się silnym bastionem ewangelickim co nie pozostało bez echa w okresie wojny trzydziestoletniej. W trakcie tej wojny duży wpływ na miasto miała Dania i Szwecja. Przez 200 lat w swojej historii miasto należało do Królestwa Szwecji.
Początek XIX wieku to zmiana przynależności ze szwedzkiej do pruskiej.

Okres II wojny był czasem licznych bombardowań lotnictwa alianckiego i poważnych zniszczeń miasta. 1 maja 1945 roku miasto zajęli żołnierze Armii Czerwonej. Po wojnie miasto znajdowało się w radzieckiej strefie okupacyjnej i wraz z zakończeniem okupacji weszło w skład Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Od czasów zjednoczenia obu państw niemieckich Stralsund znajduje się w granicach Republiki Federalnej Niemiec.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (15 votes)
1 comment
  1. Byłem w Stralsundzie . Mi podobał się most łączący ląd z Rugia . Miasto jest piękne i ma swój klimat . Dlatego dodaje je do mojej trasy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić