Z Białorusią związanych jest bardzo wiele ciekawostek mniej lub bardziej znanych, oto niektóre z nich.
1. Największe w Europie państwo śródlądowe o powierzchnia 207 595 kilometrów kwadratowych liczące prawie 9,5 miliona ludności.
2. Za początek nowego państwa Białoruś można przyjąć datę 27 lipca 1990 roku kiedy to Rada Najwyższa uchwaliła deklarację suwerenności. Nastąpiło to wraz z upadkiem Związku Radzieckiego i powstaniem na jego bazie suwerennych państw tworzących Wspólnotę Niepodległych Państw. Był to kres istnienia Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Nowe państwo przyjęło nazwę Republika Białoruska. W 1991 roku Białoruś ogłosiła niepodległość.
3. Po raz pierwszy w historii Białoruś ogłosiła niepodległość 25 marca 1918 roku. Białoruska Republika Ludowa powstała na terytorium okupowanym przez Niemców. Republika nie przetrwała roku i została włączona w skład Rosji Sowieckiej jako Białoruska Socjalistyczna Republika Radziecka.
4. W dawnych czasach tereny Białorusi zamieszkiwali Słowianie i od ich charakterystycznego białego stroju przyjęto nazwę, która w tłumaczeniu brzmi „ Biała Rosja”.
5. Symbolem Białorusi jest bocian, tak powszechnie jest uważane. Bocian jako symbol znajduje się między innymi na monetach oraz rządowych dokumentach.
6. Białoruś jest też miejscem gdzie żyje bardzo dużo osób, które przekroczyły 100 lat życia. Według niektórych danych ponad 650 osób może pochwalić się tak długim życiem.
7. 40% powierzchni Białorusi to las, w tym graniczący z Polską kompleks Puszczy Białowieskiej, ostatnia w Europie ostoja prastarej puszczy.
8. Stolicą Białorusi jest Mińsk. To liczące ponad 2 miliony mieszkańców miasto było niemal całkowicie zniszczone podczas II wojny. Początkowo planowane było wybudowanie nowego Mińska w innym miejscu, jednak odstąpiono od tego projektu. Dziś miasto jest najważniejszym białoruskim ośrodkiem administracyjnym, przemysłowym, kulturalnym i naukowym.
9. Mińsk jest bardzo ładnym miastem z dużą ilością zieleni. Na jego terenie znajduje się trzeci co do wielkości na świecie ogród botaniczny. Swój niepowtarzalny urok miasto zawdzięcza między innymi temu, że brakuje tu jakichkolwiek reklam. Jedyną formą zewnętrznego przekazu za pomocą różnych nośników są plakaty, transparenty itp. odnoszące się do aktualnej władzy. Miasto jest mało kolorowe co też dodaje mu specyficznego klimatu.
10. W 2006 roku w Mińsku otwarto Bibliotekę Narodową Republiki Białorusi, która jest jedną z największych na świecie.
11. W Mińsku znajduje się najdłuższa ulica w Europie. Wraz z niespotykaną gdzie indziej w takiej ilości zabudowa neoklasyczną, pretenduje do zapisu na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ostatnią nazwą jest Aleja Niepodległości.
12. Pomimo dobrze prosperującego rolnictwa w niektórych rejonach występuje brak kur i jajek. W tych miejscowościach jaja kurze sprzedawane są w aptekach.
13. Białoruś jest jedynym krajem w Europie gdzie nadal obowiązuje kara śmierci.
14. Białoruscy uczniowie mogą otrzymywać oceny w skali ocen od 1 do 10.
15. Obowiązkowa nauka w białoruskich szkołach trwa 9 lat i zaczyna się w wieku 6 lat.
16. Jak na niewielki obszar, na Białorusi znajduje się 65 lotnisk z czego połowa posiada utwardzoną nawierzchnię.
17. 450 ton ładunku może przewozić największa na świecie ciężarówka produkowana na Białorusi.
18. W przeciwieństwie do innych europejskich krajów, Białoruś nie wprowadziła zmiany na czas zimowy i letni.
19. Hokej na lodzie jest uznawany za sport narodowy. Prawie w każdym mieście i miasteczku jest hala lodowa i drużyna hokejowa.
20. Co ciekawe na Białorusi bardzo popularna jest informatyka, według badań co drugie dziecko chce zostać programistą, wyprzedzając tym samym karierę astronauty.
21. Nieoficjalnie Białoruś uznawana jest za „Dolinę Krzemową” Europy Wschodniej. W powstałym 10 lat temu High Tech Park działa ponad 170 firm zatrudniających blisko 3 tysiące specjalistów IT.
22. Białoruska firma z branży IT o nazwie EPAM, zarejestrowana i notowana jest na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych.
23. Ziemniaki i potrawy z nich przyrządzane należą do najpopularniejszych dań na Białorusi.
24. Białoruś ma 2 języki urzędowe, białoruski i rosyjski. Podstawowym językiem jest rosyjski.
25. Stopa bezrobocia na Białorusi wynosi mniej niż 1%.
26. Białorusini spożywają spore ilości alkoholu, średnio na jednego mieszkańca przypada 17,5 litra czystego alkoholu.
27. Ulubionym niealkoholowym napojem Białorusinów jest sok brzozowy pozyskiwany na wiosnę z Brzozy.
28. Z Białorusi pochodzi 5 laureatów Nagrody Nobla.
29. Białoruś to wyjątkowo nizinny kraj, najwyższym wzniesieniem jest Góra Dzierżyńska wznosząca się na wysokość 345 metrów n.p.m.
30. W sierpniu 2021 roku na noszącej długość 418 kilometrów granicy z Polską dochodziło do różnego rodzaju incydentów związanych z nielegalnym przekraczaniem granicy przez przybyszów z dalekich azjatyckich i bliskowschodnich krajów.