10 Intrygujących Ciekawostek o Bramie Brandenburskiej

brama brandenburska
foto – Pixabay

Na świecie istniało wiele symboli odnoszących się do podziału społeczeństw. Ostatnim reliktem dzielącym świat na cywilizowany demokratyczny i reżimowy, jest linia demarkacyjna w na Półwyspie Koreańskim dzieląca go na dwa państwa koreańskie, Północną i Południową Koreę. W Europie już takie podziały nie istnieją, a ostatnim symbolem takiego podziału, jest berlińska Brama Brandenburska. Warto dowiedzieć się kilku informacji związanych z tą budowlą.

1. W miejscu dzisiejszej Bramy Brandenburskiej istniała zbudowana w roku 1734 jej poprzedniczka. Pierwsza brama była typowym elementem stanowiącym część berlińskiego muru celnego i wyznaczała drogę prowadzącą do Brandenburga.

2. Będąca dziś symbolem Berlina, Brama Brandenburska, jest efektem przebudowy jej poprzedniczki. Król pruski Fryderyk Wilhelm II zarządził rozbudowę berlińskiego muru celnego i zbudowanie nowej bramy w miejsce dotychczasowe. Budowa nowej bramy trwała od roku 1788 do 1791 i miała być symbolem pokoju i taką jej nadano nazwę: Brama Pokoju.

Brama Brandenburska
Brama Brandenburska w Kaszubskim Parku Miniatur / foto – Podróż Trwa

3. Brama Brandenburska ma 65,5 metra szerokości, 26 metrów wysokości i 11 metrów głębokości. Budowlę utrzymaną w stylu wczesnoklasycystycznym zlecono firmie kamieniarskiej Zeidler&Wimmel z Berlina. Jako podstawowy materiał zastosowano piaskowiec łabski oraz wydobywany w okolicach Lwówka Śląskiego.

4. Projekt Bramy Brandenburskiej wykonał architekt Carl Gotthard Langhans. Zgodnie z projektem brama ma 5 przejazdów, po dwa boczne i jeden środkowy. Środkowy przejazd przeznaczony był dla króla, jego rodziny oraz co znamienitszych gości, honorowanych w ten sposób.

5. Główny „szkielet” bramy stanowi 6 wysokich na 15 metrów kolumn utrzymanych w stylu doryckim z jońskimi elementami w postaci jońskiego rowkowania.

6. Boki Bramy Brandenburskiej dziś przyozdobione są kolumnadami, które zastąpiły pierwotnie wybudowane przybudówki straży i celników.

7. Zwieńczeniem Bramy Brandenburskiej jest rzeźba przedstawiająca boginię zwycięstwa Wiktorię, kierującą kwadrygą.

8. W czasach wojen napoleońskich, cesarz Napoleon po wkroczeniu do Berlina kazał zdemontować kwadrygę i wywieźć ją do Francji. Kwadryga wróciła na swoje miejsce po upadku Napoleona.

9. Po zakończeniu II wojny Brama wraz z wzniesionym w 1961 roku murem rozdzielającym Berlin na część wschodnią i zachodnią, stanowiła element muru i przez długie lata miała nową symbolikę ilustrującą podział Niemiec na Wschodnie i Zachodnie.

10. 22 grudnia 1989 roku nastąpiło symboliczne połączenie Niemiec, które symbolizowało otwarcie Bramy Brandenburskiej. W tej historycznej chwili udział brało ponad 100 osób, które na znak połączenia obu państw niemieckich, przemaszerowały przez bramę.

4.1/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić