Greifswald – Dlaczego warto odwiedzić? Atrakcje Greifswald 2024

fotografia – Pixabay

Greifswald to hanzeatyckie miasto w Niemczech położone nad rzeką Ryck. Jego nazwa nawiązuje do gryfa, mitycznego zwierzęcia z ciałem lwa, a głową i skrzydłami orła, które widniało w herbie książęcej dynastii Gryfitów. Pierwsza zapiski na temat tej miejscowości pochodzą z końca XII wieku, kiedy cystersi założyli tutaj klasztor Eldena. W kolejnym stuleciu Greifswald otrzymał prawa miejskie, a dobra lokalizacja wpływała na dynamiczny rozwój miasta. Okolice te przyciągają turystów ze względu na historyczną aurę, unoszącą się w powietrzu, dzięki temu, że do dziś w mieście zachowało się wiele zabytków z epoki średniowiecza. Co warto zobaczyć podczas wycieczki?

1. Ruiny klasztoru cysterskiego Eldena to pamiątka z 1199 roku, kiedy wzniesiono tę budowlę. Na przestrzeni stuleci pochowano tutaj część książąt z dynastii Gryfitów, w tym Warcisława III, Bogusława VI czy Warcisława VI. Spoczęła tutaj również polska królewna i księżna litewska, Anna Jagiellonka. Ruiny klasztoru są również znanym motywem w malarstwie Caspara Davida Friedricha, najpopularniejszego malarza epoki romantyzmu.

2. Katedra św. Mikołaja w Greifswald została wybudowana w XIII wieku, a w kolejnym stuleciu przebudowano ją na bazylikę. Jej wnętrze urządzone jest w stylu neogotyckim i pochodzi z XIX wieku. W związku z tym, że miasto poddało się Sowietom bez walki, ani katedra, ani inne budowle, nie zostały zniszczone pod koniec drugiej wojny światowej i dziś można ją podziwiać w stanie nienaruszonym przez konflikt, który obrócił w pył wiele zabytków na terenie Niemiec.

3. Kościół św. Jakuba jest najmniejszym z trzech średniowiecznych świątyń, które znajdują się w mieście. Został wybudowany w drugiej połowie XIII wieku, a w wieku XIX jego wnętrze zostało w dużym stopniu zniszczone. Do dziś jednak w środku można zobaczyć granitową chrzcielnicę w stylu romańskim, a także liczne zdobienia, na których widać wyraźnie upływ czasu.

4. Uniwersytet Greifswald należy do najstarszych uniwersytetów w Niemczech i całej Europie. Został założony w 1456 roku, a w XIX wieku posiadał wydział prawa, teologię, filologię, medycynę, a także własną klinikę. Fasada monumentalnego budynku cechuje się stylem barokowym i robi ogromne wrażenie z zewnątrz. Wśród absolwentów uczelni znajduje się dwóch laureatów Nagrody Nobla: Gerhard Domagk oraz Johannes Stark.

5. Pommersches Landesmuseum, czyli Muzeum Pomorza, to ciekawe miejsce, w którym można poznać historię regionu od czasów prehistorycznych aż do XX wieku. Znajdziemy tutaj również sporo eksponatów związanych z popularnymi osobistościami z tych okolic na przykład Casparem Davidem Friedrichem.

6. Kościół św. Mariana to kolejny z kościołów w mieście, które powstały w stylu gotyckim i w których do dziś unosi się mistyczna atmosfera wieków średnich. Podczas wycieczki z przewodnikiem można poznać zasady działania mechanizmów zegarowych, a także zobaczyć wielką sylwetkę wieloryba, którą namalowano tam w XVI wieku. Budowla jest niewielka, ale pełna uroku, który wabi turystów.

7. Jeśli po całym dniu zwiedzania kościołów, klasztorów i ruin nie będziemy zmęczeni, Greifswald ma w swojej ofercie GreifswaldSeil, czyli obszerny kompleks, w którym znajduje się tyrolka i park linowy. Skomplikowane tory i przeszkody są skonfigurowane tak, aby odpowiadać zarówno dzieciom, jak i dorosłym uczestnikom zabawy. Jest to miejsce idealne na wypad dla całej rodziny lub grupy znajomych, którzy przepadają za aktywnym wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

8. Caspar-David-Friedrich-Zentrum to dom, w którym dzieciństwo spędził jeden z najpopularniejszych i najbardziej wpływowych malarzy epoki romantyzmu. Jego dzieła odzwierciedlały emocje i konflikty wewnętrzne artystów epoki. Często malował w plenerze, wybierając scenografie z niemieckiego wybrzeża i niemieckich ruin. W domu, w którym dorastał, istnieje dziś muzeum, w którym możemy bliżej poznać autora mrocznych i enigmatycznych płócien. W środku znajdują się ekspozycje poświęcone jego sztuce, a także życiu osobistemu. Wycieczka z przewodnikiem pozwoli zwiedzającym poznać jeszcze więcej szczegółów z życia Friedricha.

9. Botanischer Garten und Gewaechshaeuser to malowniczy ogród botaniczny, w którym znajdują się setki gatunków najróżniejszych roślin, od bylin, przez kwiaty, aż po krzewy i drzewa. Ogród jest bardzo zadbany i jeśli nawet nie interesujmy się roślinami czy ogrodnictwem, przyjemnie jest spędzić kilka godzin na spacerze w tak niezwykłych okolicznościach przyrody. Czasami nawet można tu natrafić na gatunki ptaków, których próżno szukać w innych częściach miasta.

10. Warto również przespacerować się nad wodę, by zobaczyć z bliska Wiecker Brücke, czyli most zwodzony w stylu holenderskim, który został wybudowany w 1887 roku. Jego konstrukcja robi wrażenie, a przyjemny spacer nad rzeką Ryck, w której roi się od majestatycznych łabędzi, może być ciekawym pomysłem na spokojny spacer po obiedzie w jednej z uroczych, miejskich knajpek.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (20 votes)
1 comment
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić
Czytaj dalej

Giethoorn

Giethoorn to niewielka holenderska miejscowość, która leży około 35km od dużego miasta Zwolle. Nie bez powodu miejscowość ta…
Czytaj dalej