Najlepsze miejsca na Majorce, w których unikniesz tłumów

Majorka, hiszpańska wyspa na Morzu Śródziemnym, przyciąga zarówno turystów rodzimych i zagranicznych, jak również gwiazdy, takie jak Robert Lewandowski, Michael Douglas, Brad Pitt czy Anja Rubik. Nie każdy jednak odnajduje się w zatłoczonych kurortach. Należysz do grona takich osób? Świetnie się składa.

Holidu, wyszukiwarka domów i apartamentów wakacyjnych, przeanalizowała wyszukiwania w Google dokonywane przez Hiszpanów w ciągu ostatniego roku, aby odkryć, które miasta na Majorce są najbardziej popularne wśród lokalnej społeczności.

Oto propozycje niewielkich miejscowości wypoczynkowych, które mogą stać się Twoim urlopowym rajem.

 

1. Petra

Miasto znajduje się w środkowej części wyspy. Na co dzień zamieszkuje je niecałe 3 tys. osób. Słynie z bardzo dobrze zachowanego średniowiecznego zespołu architektonicznego. Przy licznych placach usytuowane są restauracje i kafejki, w których można spróbować lokalnych przysmaków. Petra znana jest również jako miasto, w którym urodził się franciszkanin Juniper Serra, założyciel amerykańskiego miasta San Francisco. W 1988 r. Serra został beatyfikowany w Rzymie przez papieża Jana Pawła II.

 

2. Sóller

Znajduje się w w Valle de los Naranjos, czyli Dolinie Pomarańczy, zwanej również Doliną Złota. Region ten słynie, jak nazwa wskazuje, z uprawy drzew pomarańczowych. Sóller zamieszkuje około 14 tys. mieszkańców. Miejscowość usytuowana jest w południowo- zachodniej części wyspy i otoczona górami. Od portu morskiego dzieli ją kilkanaście kilometrów, do najbliżej położonej części wybrzeża jest jednak zaledwie około 3 kilometrów. Wśród największych atrakcji wymienić można zespół architektoniczny przy rynku zwanym Plaza Constitución i Gran Via oraz linię kolejową Sóller Train, łączącą miejscowość ze stolicą wyspy, Palmą.

 

3. Campos

Ta licząca mniej niż 11 tys. mieszkańców miejscowość usytuowana jest w południowo- wschodniej części Majorki. Wielowiekową historię można podziwiać w postaci pozostałości średniowiecznej architektury. W czwartki i w soboty w Campos odbywają się targi miejskie. Można na nich zakupić lokalne produkty i wyroby. Okolice Campos słyną również z pięknych nadmorskich plaż. Na szczególną uwagę zasługują dwie z nich, Es Trenc i Sa Rapita.

 

4. Artà

Miasteczko zlokalizowane jest w północno-wschodniej części wyspy, na półwyspie noszącym również nazwę Artà. Zamieszkuje je około 8 tys. ludzi. Ta kameralna miejscowość przyciąga swoim naturalnym pięknem, niezniszczonym przez masową turystykę. Wśród zabytków, które zasługują na szczególną uwagę, znajduje się Sanktuarium San Salvador (Sanctuari de Sant Salvador), najważniejszy majorkański ośrodek pielgrzymkowy i doskonały punt widokowy, a także kościół pw. Przemienienia Pańskiego (Esglesia de la Transfiguracio del Senyor). Na odbywającym się co wtorek targu można znaleźć lokalne wyroby ceramiczne oraz ręcznie wyplatane kosze. W pobliżu miasta usytuowane są znane majorkańskie jaskinie, Caves d’Arta i Coves del Drac.

 

5. Valldemossa

Znajduje się w zachodniej części wyspy, zaledwie 17 km od stolicy Majorki. Miasteczko otoczone jest przez góry Tramuntana. Zamieszkuje je niecałe 2000 osób, przez co stanowi najmniej zaludnioną miejscowość w tym zestawieniu. W szczycie sezonu turystycznego liczba osób zdecydowanie wzrasta, dlatego najlepiej jest odwiedzać Valldemossę poza miesiącami urlopowymi. W mieście funkcjonuje centrum kulturalne Costa Nord, którego założycielem jest Michael Douglas. Wśród największych atrakcji turystycznych znajduje się dawny klasztor kartuzów (Real Cartuja de Jesus de Nazaret) oraz pałac króla Sancha (Palacio de Rei Sanc).

 

Jeśli do tej pory Majorka kojarzyła Ci się tylko z tłokiem i licznymi imprezami, wiesz już, że nie jest to prawdą. Wyspa ta oferuje również kameralne miejsca, piękne widoki i wspaniałą architekturę. Warto także zobaczyć lokalne wyroby rękodzielnicze oraz spróbować majorkańskich przysmaków. Wiesz, że do stworzenia powyższego zestawienia zostały wykorzystane dane o miejscowościach najczęściej wyszukiwanych w Internecie przez Hiszpanów? Teraz pozostaje Ci tylko sprawdzić, czy podzielasz ich zdanie.

5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić