10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Chemnitz

fotografia – Pixabay

Chemnitz to miasto w południowo- wschodnich Niemczech, nazywane miastem nowoczesności. Po Lipsku i Dreźnie jest to trzecie pod względem wielkości miasto w Saksonii, w którym tradycja i intensywny rozwój od lat tworzą zgrany tandem. To tutaj znajduje się centrum technologii, które pomaga rozwijać się branży motoryzacyjnej i informacyjnej, ale również zabytki z epoki średniowiecza i wszystkich następujących po nim epok. Zdaje się, że każdy mógłby znaleźć tutaj coś dla siebie, jednak są miejsca, które stanowią pozycje obowiązkowe podczas wycieczki do Chemnitz. Co warto zobaczyć w tym niezwykłym miejscu?

1. Pałac wodny Klaffenbach zdaje się unosić nad rzeką Würschnitz . Jest to piękny, renesansowy budynek z wygiętym dachem, który przyciąga uwagę i nieco przypomina nieregularne kształty projektów Gaudiego. Jest to miejsce, w którym bardzo często aranżuje się śluby, czemu sprzyja malownicza i spokojna okolica. Legenda głosi, że została tutaj zamurowana panna von Taube, która nie chciała wychodzić za mąż. Dziś znajduje się tutaj kompleks hotelowy, stajnia i liczne pracownie artystyczne, w których można podziwiać rzemiosło lokalnych i zagranicznych artystów.

2. Pomnik Karla Marksa w Chemnitz został odsłonięty w 1971 roku. Przedstawia głowę niemieckiego rewolucjonisty i filozofa, która została wykonana z brązu i ma aż 7 metrów wysokości. Dodatkowo pomnik znajduje się na sześciometrowym cokole z granitu, a uzupełnia go napis “Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się” napisany w kilku językach.

3. Pałac i park Lichtenwalde to niezwykłe miejsce, które uchodzi za jeden z najpiękniejszych kompleksów parkowych w całych Niemczech. W samym parku znajduje się sto różnych fontann i źródeł, a aleje wypełnione są barwnymi kwiatami, klombami, rabatami i starannie przystrzyżonymi żywopłotami. Pałac utrzymany jest w w duchu baroku i rokoko, a jego jasna fasada kontrastuje z otaczającą go zielenią. Znajduje się w nim Muzeum Skarbców Królewskich, w których zobaczyć można sztukę z Nepalu i Tybetu, przedmioty związane z kultem i różnymi rytuałami, maski z Afryki oraz porcelana i haftowane tkaniny z Japonii i Chin. To również tutaj odnajdziemy największą w kraju kolekcję papierowych wycinanek.

4. W pobliżu Chemnitz, w miejscowości Lichtenau, znajduje się również Sonnenlandpark, czyli park rozrywki połączony z wesołym miasteczkiem. To miejsce, które przypadnie do gustu wszystkim dzieciom, ale nie tylko. Na terenie parku znajdują się również rollercoastery i karuzele, które zapewnią zastrzyk adrenaliny nawet najodważniejszym spośród dorosłych. Można również zobaczyć cały kompleks z góry, przemierzając park kolejką linową.

5. Państwowe Muzeum Archeologiczne w Chemnitz znajduje się w charakterystycznym, półokrągłym i przeszklonym budynku. Został on zaprojektowany w 1927 roku przez bardzo wówczas popularnego architekta, Erica Mendelsohna, i stanowi dziś również siedzibę Saksońskiego Urzędu ds. Archeologii wraz z Archiwum Archeologicznym Saksonii. Muzeum to jest o tyle wyjątkowe, że znajdziemy w nim eksponaty, z których część pochodzi aż sprzed 300 tysięcy lat. Jest to więc wyjątkowa podróż do odległej przeszłości.

6. Neue Sächsische Galerie, czyli Nowa Galeria Saksońska, to miejsce, w którym znajdziemy ponad 12 tysięcy dzieł sztuki z tego regionu, które powstały po 1945 roku. Jest to wyjątkowe miejsce, w którym różne dziedziny sztuki współczesnej znajdują swoich odbiorców. Innowacyjne ekspozycje i nowocześnie urządzone wnętrza stanowią dodatek do dzieł, które obejmują sztuki plastyczne, ceramikę i porcelanę, a nawet wzornictwo przemysłowe.

7. Kunstsammlungen Chemnitz to Muzeum Historii Sztuki, otwarte w 1909 roku, w którym znajduje się obecnie około 65 tysięcy eksponatów. W obszernych, eleganckich salach muzeum znajdziemy arcydzieła malarstwa z najróżniejszych epok i nurtów artystycznych. Warto je odwiedzić, aby zobaczyć na żywo prace, które należą do największych i bezcennych dzieł w świecie malarstwa.

8. Roter Turm, czyli Wieża Czerwona , w Chemnitz to niewielka budowla, która została wybudowana w XII wieku. Jest dziś najstarszym zabytkiem w mieście, jednak zanim stała się bezużyteczną ozdobą, stanowiła wieżę mieszkalną, a później element miejskich fortyfikacji. Jej nazwa pochodzi od czerwonej cegły i farby, która ją pokrywała. Budowla została mocno zniszczona podczas drugiej wojny światowej, jednak w latach pięćdziesiątych została odbudowana. Dziś stanowi ozdobę i nawiązanie do odległej epoki średniowiecza, która zdecydowanie kontrastuje z panoramą miasta.

9. Saechsisches Industriemuseum to jedno z najbardziej nietypowych muzeów w Saksonii. Znajdują się tutaj najróżniejsze sprzęty, maszyny i narzędzia, które mają związek z przemysłem i jego rozwojem na przestrzeni wieków. Turyści mogą tutaj na przykład przyjrzeć się z bliska maszynom używanym w przemyśle tekstylnym, rolnictwie, motoryzacji i nie tylko. Miejsce to zdecydowanie przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom industrialnych ciekawostek, ale również innym zwiedzającym, a także ich dzieciom.

Ciekawostki o Chemnitz

  • w 2025 miasto chce zostać Europejską Stolicą Kulturą

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (22 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić