Stolica Saksonii zazwyczaj kojarzy nam się z bombardowaniem Drezna, kiedy wskutek ustaleń jałtańskich w lutym 1945 lotnictwo aliantów zrzuciło na miasto tysiące ton materiałów wybuchowych i zapalających, zrównując je z ziemią. Jest to jednak miasto, które zostało odbudowane w pięknym stylu, w którym mimo okrutnej historii wciąż znajdziemy zabytki, a także mnóstwo atrakcji, które co roku przyciągają do Drezna miliony turystów. Do dziś odnajdziemy w mieście ślady świadczące o tym, że kiedyś rezydowali tu polscy władcy, a także wybitni polscy artyści podczas emigracji. Co warto zobaczyć podczas wycieczki do Drezna?
1. Przede wszystkim warto wybrać się na spacer po Starym Mieście, które w 1945 roku najbardziej ucierpiało podczas nalotów dywanowych. Mieszkańcy miasta przetrwali bez większego uszczerbku prawie całą wojnę, aby w przededniu jej zakończenia przeżyć kataklizm. W mieście nie znajdowało się wówczas nic, co miałoby znaczenie z militarnego punktu widzenia, za to było pełne zabytków, dzieł sztuki, rozbrojonych jeńców wojennych i uchodźców. To właśnie Stare Miasto niemalże zniknęło z powierzchni ziemi podczas bombardowania, a potem latami je odbudowywano. Dziś stanowi kontrowersyjną i eklektyczną mieszankę stylów architektonicznych z poprzednich epok, w które niezbyt zgrabnie wmontowano budynki typowe dla socrealizmu.
2. Tarasy Brühla to atrakcyjna promenada, której nazwa nawiązuje do nielubianego ministra, Henryka Brühla, mającego kiedyś swój pałac właśnie w tym miejscu. Nie był on postacią popularną ze względu na liczne oszustwa finansowe. Swego czasu zarządzał nawet saskim skarbcem, a za wprowadzenie majątku od przyrostu otrzymał teren, na którym dziś znajdują się tarasy jego imienia. Mimo że był znienawidzony przez polską szlachtę, warto odwiedzić miejsce, które jest z nim kojarzone.
3. Na skraju tarasów znajduje się budynek w neoklasycznym stylu, który kiedyś stanowił zbrojownię. Jest to Albertinum, czyli miejsce, w którym w dzisiejszych czasach można podziwiać kolekcję sztuki XIX i XX wieku. Miejsce to przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom sztuki, ale nie tylko. Nazwiska słynnych artystów przyciągają wielu ludzi. Znajdują się tutaj prace Vincenta van Gogha, Oskara Kokoschki czy cała seria prac Caspara Davida Friedricha, który był jednym z najważniejszych malarzy epoki romantyzmu.
4. Kathedrale Ss. Trinitais, czyli Katedra Świętej Trójcy, nazywana jest również kościołem dworskim. Została wybudowana z inicjatywy Augusta III Sasa i imponuje barokowym rozmachem. Ciekawa jest również wewnętrzna budowa świątyni. W związku z tym, że prawo Saksonii zabraniało wówczas katolikom kultywowania religii w miejscach publicznych, katedra zbudowana jest tak, aby procesja zmieściła się w środku. W środku znajduje się krypta Wettynów, a w niej grób króla Polski, Augusta III, a także serce jego ojca. Poza tym wnętrze katedry nie posiada zbyt wielu artefaktów, ponieważ katedra była bardzo zniszczona podczas bombardowania.
5. Pałac Zwinger to jedna z najpiękniejszych budowli w Dreźnie i warto ją dopisać do planu wycieczki, choćby po to, by dokładnie przyjrzeć jej się z zewnątrz. Został wybudowany na polecenie Augusta II, który po wizycie we Francji zamarzył o własnym Wersalu. Niestety, nie został dokończony, a liczne konflikty nie pozostały bez wpływu na jego konstrukcję, jednak w XIX wieku przeniesiono do niego część dzieł sztuki. Dziś jest to muzeum, w którym znajdują się prace Canaletta, Rafaela Santi czy Rubensa, a także Salon Matematyczno-Fizyczny czy Sala Porcelany.
6. Kolejną atrakcją, która przyciąga mnóstwo turystów odwiedzających Drezno, jest Zamek Rezydencyjny. W latach siedemdziesiątych XIX wieku malarz Wilhelm Wather uwiecznił na byłym zamkowym dziedzińcu władców Saksonii z dynastii Wettynów. Słynny “Orszak dziecięcy” obejmuje część z nich od Konrada Wielkiego do Jerzego Wettyna. Znajdują się tam również artyści epoki, szereg zwierząt i herbów, a nawet sam autor dzieła, który zamyka orszak. W związku z tym, że praca bardzo szybko ulegała zniszczeniu wskutek opadów i upływu czasu, został przeniesiony na dwadzieścia pięć tysięcy kafelków z porcelany. Dzięki temu jeszcze długo będzie można podziwiać monumentalne dzieło, które jest ściśle związane z tym regionem.
7. Sam Zamek Rezydencyjny jest równie ciekawy w środku, jak na zewnątrz. Został bardzo zniszczony podczas bombardowania miasta w 1945 roku, jednak dziś trudno w to uwierzyć. Stanowi imponującą budowlę, którą odbudowano łącząc różne style architektoniczne. W jego wnętrzu znajdują się muzea, a także Gabinet Numizmatyczny, Komnata Turecka czy Zbrojownia.
8. Protestancki Kościół Maryi Panny, Frauenkirche, od kilku dekad budzi ogromne kontrowersje. Został on doszczętnie zniszczony podczas nalotów na Drezno, a późniejsze władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej postanowiły, że nie będą go odbudowywać. Miał stanowić żywy pomnik, przypominający o okrucieństwie wojny i zniszczeniu, jakie ona ze sobą niesie. Jednak w latach dziewięćdziesiątych pojawiły się głosy, aby kościół po tylu latach faktycznie odtworzyć. Budowla została poświęcona w 2005 roku i stanowi dziś nietypową atrakcję – jest jednocześnie starą świątynią i zupełnie nowym budynkiem.
9. Großer Garten, czyli Wielki Ogród, to kompleks, który powstał w XVII wieku, jednak popularny stał się dopiero wtedy, kiedy król August II Mocny zaczął urządzać tutaj bale maskowe, wyścigi i zabawy. Ogród uległ zniszczeniu najpierw podczas wojen napoleońskich, a później podczas drugiej wojny światowej, jednak warto przejechać się po nim kolejką wąskotorową, aby zobaczyć najstarszy ogród zoologiczny w Niemczech, który specjalizuje się w zwierzętach z Afryki.
Po więcej informacji o mieście Drezno, warto zajrzeć tutaj