10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Sirimione

fotografia – Pixabay

Włochy z morza i gór słyną, a czy we Włoszech są jeziora? Są i to bardzo piękne zważywszy że większość z nich ma mniej lub bardziej górzystą linię brzegową. Największym Włoskim jeziorem jest Jezioro Garda. Nie dość, że jest największe to jest jeszcze najczystszym włoskim jeziorem. I właśnie na południowym brzegu tego zbiornika wodnego położone jest bardzo malownicze miasteczko Sirimione.

Sirimione – krótko historycznie

Pierwsze rozpoznane ślady ludzkie w tym rejonie pochodzą sprzed ponad 8 tysięcy lat. W III i II tysiącleciu p.n.e. zamieszkujący tutaj lud budował domy na palach. Zastosowanie takich technik budowlanych świadczy o dużych zdolnościach inżynierskich posiadanych przez tubylców. Ale to są tak odległe czasy, że nie do końca jeszcze zostały w pełni odkryte.
W I wieku p.n.e. tereny te zostały dostrzeżone przez zamożnych mieszkańców niedalekiej Werony. To właśnie oni zaczęli na tym terenie budować swoje letnie rezydencje. Stratedzy dostrzegli w tych terenach doskonałe miejsce do wzniesienia budowli obronnych. Począwszy od IV wieku przystąpiono do fortyfikowania Sirimione w celu stworzenia strażnicy strzegącej południowego wybrzeża jeziora.
W czasach dominacji Longobardów miasto było ważnym ośrodkiem administracyjnym. W kolejnych latach w mieście pojawili się duchowni i założono w tu klasztor. W XIII wieku w Sirimione wzniesiono zamek obronny. Garnizon wojskowy znajdował się w mieście aż do XIX wieku.
W wyniku zjednoczenia Włoch w roku 1860 miasto znalazło się w granicach Królestwa Włoch.

Co warto zobaczyć w Sirimione.

1. Zamek Scaligeri – portowy zamek obronny z XIII wieku. Bardzo nietypowa forma zamku z dokiem obronnym należy do rzadkości na terenach nie związanych z morzem. Dok ochronny dla floty jeziornej otoczony jest murem. Takie rozwiązanie skutecznie chroniło jednostki pływające przed atakami wroga. Zamek nie jest duży, ale stanowił ważny element obronny miasta. Został zbudowany na miejscu wcześniej istniejącej w tym miejscu fortecy. Badania wskazują, że podczas budowy nowego zamku wykorzystano część starej wcześniejszej konstrukcji. Sirimione nie leżało na głównych szlakach handlowych średniowiecznej Europy w związku z tym zamek nie był rozbudowywany do jakiś monstrualnych rozmiarów. Kiedy przestał spełniać swoje obronne zadania przez wiele lat wykorzystywany był jako magazyn. Od roku 1976 został przejęty przez państwo, wyremontowany i udostępniony dla potrzeb ruchu turystycznego. Jest jednym z najciekawszych obiektów historycznych miasta.

2. Grotte di Catullo – najstarszy zabytek w mieście i jeden z najlepiej zachowanych budynków we Włoszech pamiętający czasy rzymskiego imperium. Duży budynek zbudowany na planie prostokąta o bokach mierzących 167×105 metrów. Zastanawiające jest przeznaczenie budowli jak i z czyjego polecenia został wzniesiony. Do dzisiaj budynek ten jest obszarem dywagacji naukowców. Część zabudowania zostało w III wieku n.e. rozebrana, a część została wykorzystana przy wznoszeniu murów obronnych oplatających miasto.

3. Sant’Anna della Rocca – kościół św. Anny, położony tuż obok zamku, pochodzący z XIII wieku służył głównie wojskowym stacjonującym w zamku. Jako kościół garnizonowy nazywany był także kościołem św. Marii na Moście.

4. Santa Maria Maggiore – zbudowany pod koniec XV wieku kościół. Podczas jego budowy wykorzystano częściowo istniejące mury obronne. W kościele zachowały się malowidła i freski pochodzące z XV i XVI wieku.

5. Kościół San Pietro in Mavino – najstarszy kościół w mieście. Jego budowa sięga VIII wieku, przebudowany został po 600 latach od powstania. Surowe wnętrze kościoła zdobią wiekowe freski pokrywające ściany. Kościół i jego otoczenie ma bardzo specyficzny surowy klimat co w połączeniu z otaczająca go zielenią może dostarczyć sporych wrażeń estetycznych lub wywołać refleksję nad przemijającym czasem.

6. Spacer brzegiem jeziora – jeśli ów spacer połączony będzie z wędrówką pośród runi zabytkowego rzymskiego domostwa, co w połączeniu z widokiem na jezioro, sprawi że będzie można poczuć się jak w baśniowej krainie.

7. Stare Miasto – potoczna starówka w przypadku Sirimione to bardzo mały obszar na którym znajduje się większość zabytkowych budowli. Klimat spaceru pośród wąskich labiryntów uliczek może być kolejną atrakcją dla turystów. Zazwyczaj przebywając w tak historycznych miejscach jak to, można naprawdę poczuć klimat bardzo odległych czasów. Ze względu na swoje położenie na wąskim półwyspie wchodzącym w wody jeziora, Stare Miasto robi wrażenie.

8. Palazzo Maria Callas – częstym gościem przebywającym w Sirimione była słynna włoska śpiewaczka Maria Callas. Przebywając w mieście mieszkała ona co prawda w nieco innym miejscu, zatrzymywała się w Willi Meneghini-Callas. Budynek ten znajduje się w rękach prywatnych. A dla uczczenia jej pobytu w mieście inny znajdujący się w centrum budynek nazwano jej imieniem. W Palazzo Maria Callas znajduje się dziś galeria miejska.

9. Aquaria Thermal Spa – kompleks basenów wykorzystujących wody termalne znajdujące się w tym miejscu. Podczas budowy tego kompleksu odkryto wiele miejsc wskazujących, że już w czasach rzymskich znano i wykorzystywano wody termalne. Szczątki rur i innych urządzeń odkrytych w tym miejscu dobitnie świadczą o pochodzeniu z czasów imperium. Dzięki dokonanemu odkryciu powstała teoria, że Grotte di Catullo było budynkiem łaźni. Teoria ta ma wielu zwolenników.

10. Plaża – miasteczko położone nad jeziorem posiada również plaże. Jedyna wadą dla wielu osób jest fakt, ze plaże pozbawione są piasku i są bardzo kamieniste.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić