Kopenhaga – Dlaczego powinieneś ją odwiedzić? 10 Najlepszych Atrakcji

fotografia – Pixabay

Kopenhaga, największe duńskie miasto i stolica kraju, to ciekawa alternatywa dla innych skandynawskich miejscowości. Choć do niedawna nie była szczególnie doceniana wśród turystów, dziś stanowi częstą destynację podróżników z całej Europy. Nic dziwnego – to cudowne, portowe miasto jest wyjątkowo piękne i malownicze. Pierwsze ślady zamieszkiwania obszaru dzisiejszej Kopenhagi pochodzą sprzed 12 tysięcy lat, jednak miasto powstało stosunkowo późno – dopiero w XII wieku. Kilkusetletnia historia odcisnęła jednak piętno na mieście i pozostawiła po sobie wiele świadectw, które możemy podziwiać do dzisiaj.

1. Amalienborg

Amalienborg to główna rezydencja duńskiej rodziny królewskiej, w której monarchowie spędzają zimowe miesiące. Budynek pochodzi z XVIII wieku i składa się z czterech rokokowych budynków. Turyści zwiedzają zarówno fasady budynków, jak i zamkowe muzeum, w którym znajduje się ok. 6 tysięcy eksponatów związanych z obecnie rządzącą dynastią królewską, która nieprzerwanie sprawuje władzę od 1863 roku.

2. Kościół Fryderyka

Kościół Fryderyka, zwany również Kościołem Marmurowym, to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli duńskich. Świątynia wybudowana została w połowie XVIII wieku i jest wspaniałym przykładem architektury barokowo-eklektycznej. Jego ogromna kopuła stanowi największą kopułę w całej Skandynawii i mierzy aż 31m wysokości.

3. Duńskie Muzeum Narodowe

Kopenhaskie Muzeum Narodowe jest najważniejszą placówką muzealną w całym kraju. Znajdują się tu bogate zbiory etnograficzne, numizmatyczne, archeologiczne i przyrodnicze. Na szczególną uwagę zasługują kopie Złotych Rogów z Gallehus, kamień runiczny z Kingittorsuag (Grenlandia) oraz bogata kolekcja narzędzi i akcesoriów sakralnych z czasów średniowiecznych.

4. Ogród Zoologiczny

Kopenhaga ZOO to miejsce, które pokochają młodsi i starsi turyści. Ogromny teren parku podzielony jest na strefy tematyczne określające zwierzęta z różnych części świata. Znajdują się tu m.in. ogromne wybiegi dla lwów, specjalna strefa z niedźwiedziami polarnymi, wybieg i specjalna wystawa poświęcona słoniom oraz duża część z tropikalnymi gadami, płazami i pająkami. W Ogrodzie znajdują się też specjalnie wydzielone strefy dla dzieci oraz liczne punkty gastronomiczne.

5. Ogrody Tivoli

Ogrody Tivoli to duży park rozrywki, który jest jednym z najstarszych obiektów tego typu na całym świecie. Założony został w połowie XIX wieku i od tej pory nieprzerwanie działa przyciągając mieszkańców stolicy i okolicznych miejscowości. W środku znajduje się drewniany Roller Coaster, liczne karuzele oraz piękny ogród z wieloma ławkami i miejscami do odpoczynku.

6. Zamek Rosenborg

Zamek Rosenborg niegdyś stanowił królewską rezydencję, dziś jest siedzibą muzeum, którego wystawy poświęcone są duńskiej dynastii Oldenburgów. Budowla pochodzi z początki XVII wieku i stanowi jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych obiektów w całym kraju. W muzeum podziwiać można siedemnastowieczne insygnia królewskie, oryginalne, zabytkowe meble, portrety monarchów i wspaniałą, cenną zastawę stołową.

7. Ny Carlsberg Glyptotek

Wyjątkowe muzeum sztuki, które swoją nazwę wzięło od słynnego duńskiego browarnika, który założył placówkę. Zajmuje się ona kolekcjonowaniem przedmiotów antycznych z państw basenu Morza Śródziemnego – Egiptu, Mezopotamii, Grecji i Rzymu. Do najcenniejszych obiektów w muzeum należą m.in. egipski wizerunek faraona Amenemhata sprzed prawie 4 tysięcy lat, sztuka pochówkowa z IV wieku p.n.e. oraz liczne rzeźby pochodzące ze starożytnego Rzymu i antycznej Grecji.

8. Kościół Najświętszego Zbawiciela

Kościół Najświętszego Zbawiciela to piękna świątynia, której charakterystyczną cechą jest wysoka na 90 metrów wieża. Kościół pochodzi w XVII wieku i jest typowym przedstawicielem baroku holenderskiego. Wieżę wieńczy złoty globus z figurą Chrystusa. W środku podziwiać można m.in. wspaniały ołtarz główny stworzony przez Nicodemusa Tessina, rzeźby sześciu archaniołów oraz trzypoziomowe organy.

9. Oceanarium Den Bla Planet

Kopenhaskie oceanarium skupia się na przedstawianiu morskiego życia zamieszkującego wody całego świata. Ogromne akwaria zamieszkują liczne gatunki ryb, ośmiornice, wydry i rekiny. Szczególną atrakcją jest tunel, który stanowi przejście pomiędzy okalającym go wielkim zbiornikiem wodnym.

10. Państwowe Muzeum Sztuki

Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze to miejsce, w którym podziwiać można najcenniejsze zbiory malarstwa i rzeźby w kraju. Najstarsze arcydzieła pochodzą z XII wieku, zaś najmłodsze – z XX wieku. W środku podziwiać można około 9 tysięcy obrazów i rzeźb, ponad 2,6 tysięcy odlewów starożytnych figur z Grecji i Rzymu oraz 300 tysięcy grafik i ilustracji papierowych. Wśród ogromnej ekspozycji na wyróżnienie zasługują dzieła takich artystów jak Pablo Picasso, Diego Velazquez, Rembrant, Rubens czy Tycjan.

Będąc w Kopenhadze nie sposób ominąć charakterystyczną dzielnicę Nyhavn, która słynie z uroczych, kolorowych zabudowań tuż przy przystani czy słynnej rzeźby Małej Syrenki. Warto również przejść się handlowym deptakiem Stroget oraz jedną z kilku promenad ciągnących się wzdłuż kanałów portowych. To miasto zachwyci również miłośników intensywnego życia nocnego oraz wypoczynku na świeżym powietrzu, a liczne atrakcje zapewnią doskonałą rozrywkę dla całej rodziny.

Po więcej informacji o mieście Kopenhaga warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (34 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić