Brooklyn jest jednym z pięciu okręgów Nowego Jorku, nazywanym często miastem domów i miastem drzew. Dzieje się tak, ponieważ często stanowi sypialnię dla ludzi pracujących na o wiele droższym Manhattanie. To właśnie z tą częścią Nowego Jorku często kojarzona jest subkultura hip-hop i wielu raperów, którzy wyznaczali trendy muzyczne w ostatnich dekadach. Również Brooklyn stanowi często scenografię dla amerykańskich filmów akcji i nie tylko. Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajduje się kilka ciekawostek na temat Brooklynu.
1. Obszar, który dziś nazywamy Brooklynem, ma swój początek w sześciu oddzielnych miasteczkach, które założyli Holendrzy. Były to Flatlands, Flatbush, Breuckelen, Gravesend, Bushwick oraz New Utrecht. Wszystkie założono w XVII wieku, a kiedy Anglicy pokonali Holendrów, utworzyli w tym miejscu hrabstwo o nazwie Kings, które było częścią kolonii angielskiej.
2. Swoją nazwę Brooklyn zawdzięcza miasteczku Breuckelen. Miasto o tej samej nazwie znajduje się również w Holandii.
3. W 1776 roku na terenie Brooklynu odbyła się tak zwana bitwa na Long Island. Było to pierwsze wielkie starcie w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość.
4. Już w połowie XIX Brooklyn przeżywał prawdziwy rozkwit, co miało związek z dynamicznym rozwojem całego Nowego Jorku, a zwłaszcza Manhattanu. Z czasem sprowadzało się tutaj coraz więcej mieszkańców, a wkrótce okręg ten stał się trzecim najbardziej zaludnionym miejscem w całych Stanach Zjednoczonych.
5. W 1898 roku większość mieszkańców Brooklynu popierała pomysł przyłączenia Brooklynu do miasta Nowy Jork. Rzeczywiście stał się wówczas piątą dzielnicą, ale na zawsze zachował również status hrabstwa.
6. Zdecydowaną większość Brooklynu stanowią dzielnice mieszkaniowe i to właśnie tutaj kieruje się większość osób, które wprowadzają się do Nowego Jorku, ponieważ jest względnie tanio. Przekłada się to na ogromną różnorodność etniczną i kulturową na tym obszarze. Znajdują się tutaj na przykład Greenpoint, czyli dzielnica polska, Borough Park, w którym dominuje społeczność żydowska, włoski Bensonhurst czy Sunset Park, w którym żyje najwięcej Latynosów.
7. Brooklyn Museum jest jednym z najstarszych i największych muzeów sztuki w całych Stanach Zjednoczonych. Jego powierzchnia wynosi ponad 52 tysiące kilometrów kwadratowych, a za datę założenia przyjmuje się rok 1890. Znajduje się tutaj wielka kolekcja starożytnej sztuki egipskiej, tematyczne galerie sztuki amerykańskiej, a także arcydzieła takich artystów, jak Edgar Degas, Camille Pissarro czy Max Weber. Kompleks Brooklyn Museum to miejsce, w którym każdy wielbiciel sztuki znajdzie coś dla siebie. Ogromny obszar mieści prace pochodzące z różnych epok i z wszystkich zakątków świata. Goście muzeum mogą podziwiać sztukę chińską, koreańską, japońską, a także afrykańską czy arabską.
8. Brooklyn Botanic Garden to ogród botaniczny, przypominający fikcyjną oazę w betonowym świecie. Został zaprojektowany w 1910 roku przez braci Olmsted, którzy od początku zakładali, że najlepiej sprawdzi się tutaj styl elżbietańskich ogrodów zielarskich. Ogród zajmuje powierzchnią 21 hektarów, a każdego roku odwiedza go blisko milion osób. Na jego terenie znajdują się setki drzew wiśniowych i czereśniowych, dlatego wiosną odbywa się tutaj miesięczny festiwal wiśni. Są tutaj również wodospad, staw, wyspa, wiele mostków, tarasy oraz kamienne latarnie, tworząc niespotykaną w miastach atmosferę.
9. Most Brooklyński łączy Brooklyn z Manhattanem i jest jednym z najstarszych mostów wiszących na całym świecie. Jego budowa rozpoczęła się w drugiej połowie XIX wieku i trwała trzynaście lat, zaś całkowity koszt opiewał na kwotę 15 milionów dolarów. Autorem projektu był John Augustus Roebling, którego praca nad mostem pozbawiła życia. Jego stopa została zmiażdżona podczas robienia pomiarów, a następnie wdało się zakażenie. Oprócz niego życie w tym miejscu straciło ponad dwudziestu robotników.
10. Dumbo to skrócona nazwa Down Under Manhattan Bridge. Jest to postindustrialna przestrzeń, na terenie której powstało wiele klimatycznych restauracji, galerii sztuki oraz butików niezależnych projektantów mody. Znajduje się tutaj również słynna fabryka czekolady Jacques Torres oraz pizzeria Grimaldi’s Pizza. Można stąd podziwiać wspaniałą panoramę miasta i kursuje stąd prom, którym można się wybrać na Staten Island.
11. Brooklyn Heights to promenada, która doskonale nadaje się na długie spacery o każdej porze dnia i nocy. Widać stąd Liberty Island ze słynną Statuą Wolności, a wzdłuż rzeki wybudowano wspaniałe apartamenty dla najbogatszych mieszkańców Nowego Jorku. To tutaj znajduje się dzielnica zamożnych Żydów, która przypomina raczej angielską metropolię z poprzednich stuleci, która często pojawia się w amerykańskich filmach.
12. Coney Island to półwysep oraz dzielnica wchodzące w skład Brooklynu. Znajduje się tutaj znana z wielu filmów plaża, a także słynna karuzela Cyclone. Pozycją obowiązkową jest tutaj odwiedzenie założonego przez polskiego imigranta Nathan’s Famous, gdzie serwowane są pyszne hot-dogi. Przepadali za nimi prezydent Roosevelt, Al Capone oraz Barbara Streisand.
13. Prospcet Park to zielone i ustronne miejsce, które według niektórych może rywalizować z o wiele popularniejszym Central Parkiem. Bujna roślinność i rozległe aleje czynią z niego miejsce doskonałe na spacery, wycieczki rowerowe czy jogging. W niedziele odbywa się tutaj Smorgasburg, czyli targ żywności przyciągający tłumy nowojorczyków oraz turystów z całego świata. Stoją tutaj wówczas ogromne ilości stoisk z potrawami z każdego zakątka świata.
14. Williamsburg to dzielnica w północnej części Brooklynu. Żyje tutaj konglomerat najróżniejszych grup etnicznych, a także aktywnie działająca kolonia artystyczna. Połączenie postindustrialnego klimatu, kuchni z całego świata i fantastycznej sztuki ulicznej w krótkim czasie uczyniło ten obszar jednym z najmodniejszych w całym Nowym Jorku.
15. Dzielnica Park Slope różni się od pozostałych części Brooklynu. Czas zdaje się tutaj płynąć dużo wolniej, a w powietrzu unosi się zapach najróżniejszych potraw z doskonałych knajpek. Można tutaj skosztować świeżych homarów złowionych dosłownie kilka godzin wcześniej przy granicy z Kanadą oraz pysznych alkoholi, takich jak burbon. Pod ziemią wciąż znajduje się gęsta sieć kanałów, która umożliwiała produkcję i handel alkoholem w czasach prohibicji.