Budziszyn to niemieckie miasto położone blisko granicy z Polską, które z jakichś powodów nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Turyści z Polski najczęściej mijają je jadąc do Drezna i dalej w głąb Niemiec, nie mając pojęcia, jak wielki kawał historii i lokalnego folkloru im umyka. Budziszyn stanowi historyczna stolicę Górnych Łużyc oraz centrum kulturalne Łużyczan. Odnajdziemy więc tutaj liczne zabytki, które sięgają najodleglejszych czasów, ale również sporo śladów historycznych z wszystkich kolejnych epok, aż do współczesności. Co warto zobaczyć w tym mieście o wyjątkowo skomplikowanej historii i eklektycznym folklorze?
1. Na rynku znajduje się katedra św. Piotra, która stanowi najsłynniejszą budowlę w tym niepopularnym mieście. Budowla w stylu gotyckim powstała w XV wieku, po tym jak pożar doszczętnie zniszczył poprzednią świątynię stojącą w tym miejscu. Od stuleci, a dokładnie od czasów reformacji, świątynia ta przyciąga na nabożeństwa zarówno katolików, jak i protestantów. Z zewnątrz uwagę przyciąga piękny, seledynowy od patyny dach, a także szare mury i wąskie, wysokie okna.
2. Muzeum Musztardy to jedno z ciekawszych muzeów w mieście. Nie bez powodu tutaj powstało. Budziszyn od lat słynie z produkcji musztardy, dlatego też w miejscu tym można sporo dowiedzieć się na temat łużyckich sposobów produkcji tej przyprawy, a także ją na wynos w różnych wariantach smakowych.
3. Ortenburg to zamek wzniesiony w XV wieku przez Macieja Korwina, króla Węgier. Wznosi się nad nim wysoka wieża z płaskorzeźbą, na której węgierski władca został przedstawiony. Niestety, oryginalna twierdza została bardzo zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej i nigdy nie zdołano odtworzyć jej pierwotnego charakteru. W jednym z budynków należacych do zamkowego kompleksu znajduje się dziś Muzeum Serbołużyczan, czyli słowiańskiej grupy etnicznej, posługującej się własnym językiem. Należy do niej na przykład były premier Saksonii, Stanislaw Tillich.
4. Gotyckie ruiny, po których szybko można rozpoznać panoramę Budziszyna, to kościół świętego Mikołaja, , który uległ zniszczeniu w XVII wieku podczas oblężeń miasta. Choć powstawały plany odbudowy zamku, nigdy nie zebrano dostatecznej ilości pieniędzy, by tego dokonań. Nieopodal malowniczych ruin znajduje się cmentarz mniejszości serbołużyckiej, na którym pochowano ludzi szczególnie istotnych dla tej grupy społecznej.
5. Hexenhäusel jest dziś jedynym drewnianym domem, który zachował się od XVII wieku, kiedy w miejscu tym powstała dzielnica rybacka, pełna malowniczych, drewnianych domków. W przeciwieństwie do innych okolicznych domków, bez uszczerbku przetrwał liczne oblężenia i pożary, dlatego nazwano go Domem Czarownicy.
6. Średniowieczne mury obronne miasta – warto z bliska przyjrzeć im się z bliska. Świadczą dziś o tym, jak potężnym miastem był Budziszyn. Spacer wzdłuż fortyfikacji z licznymi wieżami i bramami pozwala nie tylko dostrzec piękno budowli, ale też wyobrazić sobie, jak miejsca te mogły wyglądać kilkaset lat temu. Warto odwiedzić Starą Wieżę Wodną, gdzie znajduje się niewielkie muzeum, Basztę Młyńską, a także Bogatą Wieżę w centrum miasta.
7. Gedenkstätte Bautzen, czyli więzienie Stasi, pełni dziś funkcję muzeum, które z pewnością będzie atrakcją dla wielbicieli historii najnowszej. Pierwotnie znajdowało się tutaj więzienie NSDAP, później obóz koncentracyjny dla komunistów i nazistów, a po wojnie miejsce, w którym przetrzymywano ludzi podejrzanych o nielegalną działalność na szkodę Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Dziś jest to muzeum, a także miejsce pamięci, w którym można posłuchać interesujących ciekawostek historycznych.
8. Kościół Matki Bożej należy do najstarszych kościołów w całym mieście. Pierwotna świątynia została zniszczona podczas walk z Husytami, a kolejną wersję odbudowano po wojnie trzydziestoletniej. Jest ściśle związany z historią Serbołużyczan i do dziś służy katolickiej części tej mniejszości.
9. Dom Serbski w Budziszynie stanowi siedzibę organizacji społecznych i kulturalnych Serbołużyczan. Jego historia sięga aż 1847 roku, kiedy postanowiono, że miejsce takie powinno powstać, ale dopiero niemal trzydzieści lat później górnołużycki wydawca kupił działkę, która nadawała się do tej inwestycji. Budowla w stylu neorenesansowym została skończona w 1904 roku, a znajdowały się w niej drukarnia, biblioteka, kawiarnia, bank i czytelnia. W 1937 roku władze nazistowskie zlikwidowała Dom Serbski i zaczęła w tym miejscu organizować zebrania partii. Uszkodzenia wojenne sprawiły, że budynek trzeba było odbudować, a obecnie odbywają się tutaj liczne imprezy kulturalne.
10. Saurier Park to miejsce, które stanowi atrakcję przede wszystkim dla najmłodszych turystów. Znajdują się tutaj naturalnej wielkości figury przedstawiające różnorodne gatunki dinozaurów, a także plac zabaw z sieciami i linami. W miejsce to można wybrać się na rodzinny spacer, a ważną informacją jest również to, że psy są akceptowane. Wśród licznych atrakcji znajduje się nawet małe kino, w którym wyświetlane są tematyczne filmy.
Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj