10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Triest

fotografia – Pixabay

Z historycznego punktu spojrzenia na Triest należy stwierdzić, że to włoskie miasto tak naprawdę włoskie stało się dopiero w 1954 roku. Data 5 października 1954 roku jest datą oficjalnego włączenia Triestu w granice włoskie. Jak przewrotna potrafi być historia i wydarzenia które ją tworzą.
Dzisiejszy Triest to duże liczące ponad 200 tysięcy miasto wciśnięte wraz ze skrawkiem terenu między Słowenię, a Adriatyk. Jest również miastem stanowiącym umowną granicę pomiędzy kulturą łacińską, słowiańska, germańską i grecką. W tym miejscu Europa Środkowa spotyka się z Morzem Śródziemnym.

Triest – krótko historycznie.

W roku 177 p.n.e. tereny dzisiejszego położenia Triestu zostały opanowane i podporządkowane Rzymianom. Miasto zyskało prawo rzymskiej kolonii. Czas rzymskiej dominacji trwał aż do upadku imperium. Następcą Rzymu zostało Bizancjum i od razu miasto zostało jedną z najważniejszych twierdz na jego krańcach. Nie trwało to zbyt długo gdyż już pod koniec VIII wieku zostało zdobyte przez wojska Karola Wielkiego .
Czas frankońskiej dominacji to silny rozwój miasta bogacącego się na handlu pomiędzy Italią, a Europą Środkową. Rywalizacja z potężną Wenecją w handlu doprowadzała do licznych starć zbrojnych z wojskami weneckimi. Niestety Triest nie dawał rady militarnej potędze Wenecji. W celu ochrony zawarł przymierze z Austrią i od roku 1389 aż do 1918 znajdował się pod jej dużym wpływem.
Po zakończeniu I wojny miasto zostało na prawie 25 lat włączone w granice Włoch. II wojna to okupacja niemiecka, wyzwolenie przez partyzantów Tito i dostanie się w strefą zwierzchnictwa Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Na mocy memorandum z 5 października 1954 roku zawartego pomiędzy Jugosławią, Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią, Triest powrócił do Włoch.

Co warto zobaczyć w Trieście.

1. Piazza Unita d’Italia – jeden z ważniejszych placów w mieście. Powierzchnia placu wynosi ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych. Otoczony historycznymi budynkami, a jedną stronę stanowi brzeg zatoki. Przez wiele osób uznawany jest za najpiękniejszy plac we Włoszech. W otaczających plac budowlach dostrzec można wpływ stylu dominującego w wielu austriackich miastach.

2. Molo Audace – ciekawy kawałek miasta, łączącego jego główny plac z morzem. Jeszcze ciekawsza jest historia jego powstania. W roku 1740 w miejscu tym zatonął statek Sn Carlo. Zamiast podnosić go z dna morskiego postanowiono wykorzystać go to wybudowana mola. Jak postanowiono tak zrobiono. W roku 1743 przystąpiono do prac, które zakończono w roku 1751. Pierwsze molo miało tylko 95 metrów długości i łączyło się z lądem drewnianym mostkiem. W roku 1778 przedłużono molo o 19 metrów, a w kolejnych latach długość mola osiągnęła 246 metrów. Podczas prac zlikwidowano drewniany mostek łączący i uzyskano ładny kawałek nabrzeża. W raz z upływem lat molo zmieniało swoje zastosowanie stając się stopniowo atrakcyjnym miejscem spacerowym.

3. Teatro Romano – teatr rzymski położony jest w samym centrum miasta na skraju jego starej części. Zbudowany został za czasów rzymskich w I wieku p.n.e. Na początku II wieku n.e. został powiększony, mógł pomieścić około 6 tysięcy widzów. Budując teatr rzymianie wykorzystali naturalne warunki związane z położeniem obiektu na górskim zboczu. Po latach swojej świetności teatr zniknął pod ziemią, a nad mim powstały inne budowle. W roku 1938 w wyniku wyburzania części domów został odkryty i odsłonięty w całości.

4. Zamek Miramare – zbudowany został w latach 1856-1860 z przeznaczeniem na siedzibę austriackiego arcyksięcia Ferdynanda Maksymilian i jego żony. Wokół zamku usytuowanego na wysokim klifie znajduje się liczący ponad 20 hektarów park.

5. Katedra San Giusto – w miejscu dzisiejszej katedry istniały wcześniej dwa kościoły na ich fundamentach zbudowano nową katedrę. Budowla powstała w XIV wieku. Wnętrze jest bardzo ubogie i surowe, dużym elementem zdobniczym są mozaiki.

6. Zamek San Giusto – nazwa pochodzi od takiej samej nazwy wzgórza, na którym został zbudowany. Budowa zamku zajęła sporo lat i odbywała się etapowo. Początek prac przypada na rok 1468 zakończenie natomiast nastąpiło dopiero w roku 1636. Obecny wygląd zachowany został od końca prac. Bardzo charakterystyczne są bastiony znajdujące się na szczycie wzgórza. W roku 1936 zamek zamieniony został na muzeum i otworzył swoje bramy dla turystów.

7. Piazza della Borsa – jeden z głównych placów w mieście, w XIX wieku był głównym centrum handlowym miasta. Głównym budynkiem znajdującym się w obrębie placu jest zbudowana w 1806 roku siedziba Giełdy. W budynkach wokół placu usytuowane zostały siedziby banków i innych instytucji finansowych. Ozdobę placu stanowią liczne zlokalizowane tam kawiarnie. Jest to obowiązkowe do odwiedzenia miejsce podczas pobytu w Trieście.

8. Plaża La Lanterna – pomimo faktu, że Triest jest miastem portowym nie oznacza to, że w mieście nie ma plaży. W samym centrum miasta skorzystać można z kąpieliska La Lanterna. Jest to bardzo ciekawa plaża. Właściwie są tam dwa odrębne kąpieliska oddzielone murem wychodzącym w morze. Jedna część jest przeznaczona tylko dla kobiet i dzieci do 12 roku życia, natomiast druga część jest przeznaczona tylko dla mężczyzn. Kto by pomyślał, że w XXI wieku w środku Europy może coś takiego funkcjonować.

9. Port – niezwykle ciekawy ze względu na swoja historię, zwłaszcza tą nie tak odległą. Jako że miasto przez wiele lat znajdowało się w rękach Austriaków, był to zarazem jedyny port morski jaki w historii Austrii znajdował się w ich ręku. Dzięki takiemu układowi port spełniał zarówno role cywilną jak i militarną, będąc w minionych latach bazą Austriackiej Marynarki Wojennej.

10. Kawa – Triest to miasto słynące z kawy, najbardziej rozpoznawalna jest znana również w Polsce kawa Illy oraz markowa Hausbrandt. Najstarszą kawiarnią w mieście jest Caffé Tommaseo, którą otwarto w roku 1825. Według niektórych danych statystycznych dowiedzieć się można że w Trieście jest najwięcej kawiarni w przeliczeniu na 1 mieszkańca w stosunku do innych włoskich miast.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić