10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Trapani

fotografia – Pixabay

Jeśli ktoś szuka oryginalnej biżuterii z koralami w roli głównej, powinien udać się do położonego na Sycylii miasta Trapani. Czerwone złoto tak nazywane są korale poławiane w wodach Morza Śródziemnego w okolicach Trapani. Co prawda od pewnego czasu zdecydowanie zmalała dostępność korali, to sława tutejszych jubilerów pozostała.

Kolejnym bogactwem z którego słynie Trapani to białe złoto w tym przypadku to sól, pozyskiwana starymi metodami z wody morskiej.

Jest jeszcze jedno bogactwo z którego słynie to sycylijskie miasto, ale o tym krótko będzie w dalszej części.

Trapani – krótko historycznie

Legenda głosi, że miasto powstało kiedy bóg Saturn upuścił sierp, a ten spadając na ziemię utworzył zatoczkę nad brzegami której powstało miasto Trapani. Saturn w starożytnych czasach był uważny za patrona miasta. Jedno jest pewne zatoczka ma kształt zbliżony do sierpa. Położenie zatoczki sprzyjało utworzeniu w tym miejscu portu. Tak też się stało już w czasach antycznych w Trapani istniały dwa porty: rybacki i wojenny. Pierwszymi liczącymi się mieszkańcami byli koloniści greccy. To właśnie Grecy przyczynili się do powstania miasta. Po Grekach miasto zostało opanowane przez Kartaginę, dla której stanowiło ważny port. Kto miał władzę nad Trapani ten miał władzę nad tą częścią Morza Śródziemnego. Upadek Kartaginy w wyniku wojen z Rzymem sprawił także zajęcie Sycylii przez Rzymian. Po upadku Rzymu, cała Sycylia, a wraz z nią Trapani znalazło się w rekach Arabów.
Kolejnym najeźdźcą byli Normanowie, którzy zdobywając kolejne tereny na Sycylii utworzyli królestwo.
Normanów pokonali Hiszpanie i tak oni stali się kolejnymi władcami sprawującymi nadzór nad Trapani.
Ten wiele wieków trwający podbój Sycylii,prowadzony przez różne nacje, zakończony został wraz ze zjednoczeniem Włoch w roku 1860. Wraz ze zjednoczeniem Trapani znalazło się w granicach i pod władzą włoską.
W czasach II wojny miasto było niszczone przez lotnictwo alianckie bombardujące wszystkie miasta portowe na południu Włoch.

Co warto zobaczyć i dowiedzieć się o Trapani

1. Tuńczyk błękitnopłetwy / ciekawostka z tą rybą i Sycylią związane/– to trzecie rodzaj złota charakteryzujący Trapani. Miasto to słynęło z połowów tuńczyka w bardzo specyficzny sposób, określany jako: mattanza, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: rzeź, ubój. Jest to stary mało humanitarny połów tuńczyków. Rybacy znając szlaki wędrowne tuńczyków na długości kilku kilometrów rozciągali długie sieci. Kolejnym krokiem było jakby „naganianie” ryb do tych sieci poprzez okrążanie kilkoma łodziami końcówki sieci. W tym samym czasie odbywało się wyciąganie sieci od ich początków. Pojawiające się w takim kotle ryby wydobywane były z wody przy użyciu harpunów. Ostrza harpunów kaleczyły rybę powodując odpłyniecie krwi. Podobno tuńczyk błękitnopłetwy złowiony w ten sposób ma najsmaczniejsze mięso. Podczas takich połowów wybierano w pierwszej kolejności największe ważące ponad 100 kilogramów osobniki.
Ten rodzaj połowów został zakazany i ostatni miał miejsce w Trapani w 2007 roku.

2. Targ Rybny – najważniejsze miejsce w mieście. To tu codziennie dokonywane są transakcje kupna złowionych przez rybaków morskich przysmaków. Jak przystało na ważne rybackie miasto odwiedzenie portu wraz z targiem powinno być włączone w każdy program zwiedzania miasta.

3. Bazylika Marii Santissima Annunziata – zbudowana została przez Zakon Karmelitów w latach 1315-1332. Obecny kształt jest efektem przebudowy dokonanej w roku 1760. W bazylice znajduje się słynna marmurowa figura Matki Bożej z dzieckiem, nazywana Madonną z Trapani. Figura waży 12 ton. W bazylice znajduje się także czaszka św. Alberta z Trapani jak również relikwie związane ze św. Klemensem z Ancyry.

4. Wieża Ligny – strażnica pochodząca z II połowy XVII wieku zbudowana na wąskim skrawku wybrzeża, mająca za zadanie ochronę portu przed atakami korsarzy. Wieża pełni rolę Muzeum Archeologicznego. W czasie II wojny była używana przez włoskie wojsko, uzbrojona była w działa przeciwlotnicze.

5. Castello di Terra – zbudowany został w roku 1186, w XIV wieku został przebudowany. W XIX wieku urządzone w nim były koszary wojskowe, zostały one zburzone w roku 1970. Dziś na miejscu dawnego zamku znajdują się jego ruiny.

6. Palazzo Senatorio o Cavaretta – pałac został wybudowany w roku 1672 przez Giacomo Cavaretta. W roku 1827 został własnością miasta i stał się siedzibą władz miasta, zmieniając nazwę na Palazzo Senatorio. Pałac wzniesiono w barokowym stylu z umieszczonymi na frontowej elewacji figurami świętych

7. Chiesa Colleggio e Convento dei Gesuiti – barokowy kościół z roku 1705, ciekawostką z tym miejscem związaną jest fakt, że przymiarki do jego budowy jezuici podjęli prawie o 100 lat wcześniej bo już w roku 1614. Wnętrze kościoła jest bardzo bogato zdobione marmurami.

8. Kolejka Trapani-Erice – kolejka linowa łącząca Trapani z Erice. Prace przy jej budowie rozpoczęto w roku 1956, a ukończono w roku 1965. Kolejka pokonuje trasę licząca 700 metrów potrzebując na to około 10 minut. Kolejka posiada 42 wagoniki mogące pomieścić 8 osób. Jest to ciekawa i atrakcyjna wyprawa, dająca możliwość podziwiania roztaczających się wokół widoków.

9. Saliny w pobliżu Trapani – są to miejsca w których pozyskuje się sól z wody morskiej. Saliny pomiędzy miastami Trapani i Paceco, zajmują ponad 1000 hektarów powierzchni. Na terenie salin ciekawostką są wiatraki z czerwonymi dachami. Na terenach salin spotkać można stada flamingów i jest to jedno z nielicznych miejsc w Europie gdzie można obserwować te ptaki.

10. Plaża – jak przystało na nadmorskie miasto również w Trapani są plaże. W obrębie miasta i w najbliższej odległości znajduje się kilka plaż. Niektóre są ciekawie zagospodarowane z leżakami, parasolkami i nadbrzeżnymi barami, a inne są zupełnie dzikie. Każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (38 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić