10 Ciekawostek o Krzywej Wieży w Pizie

krzywa wieża piza
foto – Pixabay

Ach te Włochy!!! ileż tu jest miejsc, które trzeba koniecznie odwiedzić i zobaczyć wspaniałości architektury minionych wieków. Taki dylemat ma niejedna osoba planująca wyjazd do słonecznej Italii. Dla wielu osób obowiązkowo podczas pobytu we Włoszech należy odwiedzić Toskanię. A jak Toskania to Piza, a jak Piza to Krzywa Wieża. I tak by można marzyć lub wspominać. Niewątpliwe najbardziej znaną atrakcją Pizy jest znajdująca się tam Krzywa Wieża. Zanim jednak dojdzie do takiej pasjonującej wyprawy, warto parę ciekawostek z Krzywą Wieżą związanych poznać.

1. Piza miasto założone najprawdopodobniej przez Etrusków jeszcze w starożytności. Kres swojej świetności miała między X a XII wiekiem. Właśnie w tym czasie wzniesiono w mieście budowle, które do dziś wzbudzają zachwyt wśród licznych turystów.

2. Campo dei Miracoli najważniejsze miejsce w mieście, wokół którego skupione są 4 arcydzieła architektury średniowiecznej: katedra, baptysterium, kampanila, cmentarz.

krzywa wieża w pizie
Krzywa Wieża w Pizie w Kaszubskim Parku Miniatur / foto – Podróż Trwa

3. Najbardziej znaną budowlą z „Pola cudów” czyli Campo dei Miracoli jest kampanila zwana Krzywą Wieżą. Kampanila to nic innego jak dzwonnica i taką rolę miała i ma do spełnienia Krzywa Wieża.

4. Torre Pendente czyli Krzywa Wieża jest budowlą, której wznoszenie rozpoczęte w 1173 doczekało się zakończenia budowania dopiero po upływie 199 lat.

5. Wieża ma prawie 55 metrów wysokości i odchyla się od pionu około 5 metrów. Według wyliczeń naukowców ten proces dalej przebiega, wynosząc 1 milimetr rocznie.

6. Proces przechyłu wieży występował już w momencie jej budowania. Pomimo prób zapobiegania temu zjawisku nic nie wskórano co w żaden sposób nie wpłynęła na cały proces wznoszenia i tylko na pewien czas spowalniało prace budowlane. Między innymi miało to wpływ na tak długi czas budowy.

7. Wieżę zaprojektował Guglielmo i Bonanno Pisano. Zgodnie z projektem zbudowana jest z białego marmuru i ma osiem kondygnacji.

8. W trakcie budowy chcąc zapobiegać, a właściwie maskować czy też niwelować krzywizny, na boku wieży z przechyłem stawiano wyższe kolumny.

9. Według niesprawdzonych wieści, podobno Galileusz wykorzystywał krzywiznę wieży i co z tym związane wychylenie budowli do przeprowadzania eksperymentów związanych ze swobodnym spadaniem ciał z wysokości. Eksperymenty te miały mieć miejsce w roku 1600.

10. W 1987 roku Krzywa Wieża wraz z całym kompleksem Campo dei Miracoli została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

4.3/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić