10 Ciekawostek o ruinach miasta Petra

petra
foto – Pixabay

Ruiny miasta Petra w Jordanii są jednym z nielicznych miejsc na świecie, których opis znaleźć można na stronach Starego Testamentu. Nie dość, że są opisane w tym świętym dla chrześcijan dziele to jeszcze można je w dzisiejszych czasach zwiedzać i podziwiać. Wykute w skałach miasto przetrwało tysiące lat i jest świadectwem niezwykle rozwiniętej kultury związanej z ludem Nabatejczyków za czasów których ono powstało.

1. Pierwsze wzmianki o istnieniu miasta Petra pochodzą z IV wieku p.n.e. Nie oznacza to, że na tym terenie już dużo wcześniej nie zamieszkiwali ludzie.

2. Od roku 106 n.e. Petra znajdowała się w obrębie władzy i wpływów Rzymu. W czasach rzymskiej dominacji miasto zamieszkiwało około 20 tysięcy osób, żyjących we wspólnocie z osiadłymi w nim Rzymianami.

3. Od IV wieku Petra znajdowała się w obszarze wpływów Konstantynopola i Imperium Bizantyjskiego.

4. W czasach wypraw krzyżowych miasto znajdowało się w rękach krzyżowców, którzy zamienili je w mały punkt oporu przed niewiernymi.

5. Praktycznie świat zachodni dowiedział się o istnieniu tego miejsca dopiero w roku 1812 kiedy do Petry dotarł szwajcarski podróżnik Johann Ludwig Burckhardt. W ramach sporządzonej wówczas inwentaryzacji spisano listę ponad 800 zabytkowych obiektów.

6. Najsłynniejszym zabytkiem Petry jest Al-Chazna zwana także przez Beduinów Skarbcem Faraona. Jest to wykuta w skale piętrowa budowla wykonana około I-II wieku n.e.

7. Największą budowlą na terenie Petry był teatr, mogący pomieścić nawet 10 tysięcy widzów.

8. To jak wyglądało życie codzienne w Petrze można jedynie wysnuć na podstawie zachowanych budowli, ponieważ nie zachowały się żadne źródła pisane informujące o dziejach miasta i jego mieszkańcach.

9. Bardzo ciekawe w Petrze były rozwiązania związane z infrastrukturą miejską. System drug odmienny dla pieszych, wielbłądów, pojazdów kołowych. System rozprowadzenia wody poprzez akwedukty włącznie z doprowadzaniem wody do domostw mieszkalnych to był majstersztyki sztuki hydrologicznej.

10. Ze względu na swoją intrygującą zabudowę i niezwykłość miejsca, w Petrze często kręcono filmy przygodowe. Najsłynniejsze film kręcony w tym mieście to Indiana Jones i ostatnia krucjata.

4.5/5 - (11 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić