20 Ciekawostek o stanie Vermont

Uniwersytet w Vermont / foto – Pxiabay1

1. Nazwa Vermont pochodzi od francuskiego zwrotu “vert mont”, co oznacza “zielona góra”. 

2. Rolnik o nazwisku Wilson Bentley z Vermont wynalazł technikę, dzięki której można było zrobić zdjęcie płatka śniegu.

3. Vermont z ludnością 626 tys. mieszkańców jest drugim najmniej zamieszkanym stanem obok Wyoming.

4. Z populacją zaledwie 7477, Montpelier jest najmniejszą stolicą stanu w USA.

5. Mieszkaniec tego stanu stworzył pierwszą deskę snowboardową. Rozwój ten spowodował nawet zmianę nazwy tego sportu, ze snurfingu na snowboard.

6. W 2011 roku odbyła się parada samochodów Cadillac w Barton wVermont, aby uczcić założyciela firmy, który się tam urodził.

7. Szalone prawo w Vermont mówi, że każda kobieta musi uzyskać pozwolenie od swojego męża, jeśli chce nosić sztuczne zęby.

8. W Vermont jest bardzo dużo krów. Na każde 3,8 mieszkańca Vermont przypada jedna krowa. Jest to najwyższy współczynnik w Usa.

9. Champ to przydomek słynnego stwora z jeziora Champlain. Potwór ten został po raz pierwszy zauważony w 1609 roku przez Samuela de Champlain. Późniejsze relacje doprowadziły ludzi do przekonania, że Champ mierzy od 10 do 187 stóp długości i ma ogromną szczękę!

10. Ben & Jerry’s zrewolucjonizował lody dzięki naturalnym składnikom, szalonym kombinacjom i zabawnym nazwom. Firma z Vermont jest międzynarodową sensacją, która utrzymuje swoje lokalne korzenie, oddając swoje jadalne odpady produkcyjne lokalnym farmom na paszę dla świń.

11. Montpelier, Vermont jest jedyną stolicą stanu, w której nie ma McDonald’s.

12. Stan ten jest domem dla dwóch rdzennych plemion. Plemiona Abenaki i Mohikanów zamieszkiwały rozległe obszary Vermontu od 8500 roku przed naszą erą. Oba plemiona posługiwały się językiem Algonquia i zostały usunięte z tego obszaru przez Irokezów.

13. Krajobraz Vermont charakteryzuje się obecnością wielu drzew, które zajmują 77 procent powierzchni stanu. Jego naturalne piękno pomaga przyciągnąć tysiące turystów, którzy tłumnie odwiedzają góry, jeziora i szlaki turystyczne tego stanu.

14. Ponieważ jest tak zielony, Vermont ma przydomek Green Mountain State.

15. Pierwszy znaczek pocztowy wyprodukowany w USA został wykonany w Brattleboro w 1846 roku.

16. Stan posiada ponad sto krytych mostów. W ten sposób na milę kwadratową przypada więcej krytych mostów niż w jakimkolwiek innym stanie USA.

foto – Pixabay

17. Reklama na billboardach jest nielegalna. Vermont jest jednym z czterech stanów, które zakazują komercyjnych billboardów, pozostałe to Maine, Hawaje i Alaska.

18. Stan jest domem dla niskich budynków. Jego najwyższy budynek (Decker Towers) ma tylko 11 pięter.

19. Vermont jest największym producentem syropu klonowego w Stanach Zjednoczonych, wytwarzając ponad 500 000 galonów rocznie.

20. Vermont był wcześniej niepodległym państwem. Zanim Vermont stał się 14 stanem, istniał jako niezależny kraj przez 14 lat. Vermont uzyskał niepodległość w 1777 roku

4.3/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić