20 Ciekawostek o Alpakach

alpaka
foto – Pixabay

Alpaki kojarzone są przede wszystkim z uroczymi zwierzętami hodowlanymi, które występują w Ameryce Południowej. Od kilku lat wizerunek tych zwierząt stanowi również popularny motyw graficzny w branży odzieżowej, papierniczej i firmach produkujących różnego rodzaju gadżety. Co warto wiedzieć o alpakach?

1. Alpaki nie są zwierzętami dzikimi. Występują przede wszystkim w Ameryce Południowej, a szczególnie w Andach, a każda alpaka jest własnością rolnika, który prowadzi daną hodowlę.

2. Zwierzęta te należą do rodziny wielbłądowatych i są najbliżej spokrewnione z lamami oraz guanako. Istnieją tylko dwie rasy alpak, czyli Huacaya i Suri.

3. Alpaki zostały udomowione już 5 tysięcy lat przed naszą erą na współczesnych terenach Peru i Boliwii, jednak dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku zaczęto je hodować ze względu na ich cenne włókno.

4. Włókno alpaki jest podobne do wełny, a więc dzięki swoim właściwościom pozostaje wodoodporne, ale skutecznie odprowadza wilgoć. Właśnie z tych względów jest tak cenione – w wilgotnym klimacie i przy niższych temperaturach włókno to pozostaje lżejsze od wełny, ale dużo cieplejsze niż bawełna. Dla cywilizacji Inków materiał ten był cenniejszy niż złoto.

5. Z włókna alpak wytwarza się swetry, koce i najróżniejsze tekstylia, ale są one hodowane również dla swojego mięsa. W smaku przypomina ono jagnięcinę, ale jest dwa razy chudsze niż drób. Zawiera też dużo składników odżywczych i można je serwować duszone, grillowane czy nawet wędzone.

6. Alpaki należą do zwierząt stadnych i bardzo mocno się do siebie przywiązują. Osobniki, które były hodowane na osobności wykazywały silne zaburzenia emocjonalne i bardzo szybko podupadały na zdrowiu.

7. Grupa alpak zazwyczaj składa się z silnego samca, który dominuje nad całym stadem, a także kilku samic i sporego potomstwa. Ciąża u alpaki trwa ponad trzysta dni, a karmienie około ośmiu miesięcy. W sprzyjających warunkach zwierzęta te mogą żyć nawet ponad dwadzieścia lat.

8. Alpaki zostały wyposażone w typową dla wielbłądów wargę dwudzielną oraz szybko rosnące zęby, które hodowca musi przycinać. W związku z tym, że jedzą rośliny bogate w krzemionkę, samodzielnie również ścierają sobie zęby.

9. Ich kopyta od spodu pokryte są miękką poduszką, dlatego też nie niszczą pastwisk. Z kolei z przodu wyrasta im dość spory paznokieć, który w naturalnych warunkach ściera się na gruncie. Zwierzęta osiągają do 150 centymetrów długości i wagę wahającą się od 55 do 85 kilogramów. Można wyróżnić aż dwadzieścia kolorów alpak, ale najczęściej są czarne lub niemal całkiem białe.

10. Alpaki są niezwykle inteligentnymi zwierzętami, które szybko się uczą i przyzwyczajają do swojego właściciela. Ze względu na wysoki poziom inteligencji emocjonalnej i przyjaznego usposobienia są wykorzystywane do tak zwanej alpakoterapii z dziećmi niepełnosprawnymi czy osobami starszymi.

11. W Wielkiej Brytanii alpaki bywają strażnikami pastwisk, ponieważ ich stada mogą poradzić sobie z drapieżnikami czyhającymi na mniejsze zwierzęta hodowlane.

12. Odchody alpak są suszone, a następnie wykorzystywane jako naturalny nawóz. Coraz częściej wykorzystuje się je również w ogrodnictwie.

13. Alpaki nie jedzą dużo. Wystarczy im około kilograma siana na dzień oraz odrobina pokarmu uzupełniającego. Dlatego też są dość łatwe w hodowli i nie przysparzają właścicielom kłopotów.

14. Według naukowców alpaki nie poradziłyby sobie bez ludzi. Zwierzęta te na przestrzeni lat zostały całkowicie oswojone i przywykły do opieki. Człowiek jest im potrzebny nie tylko po to, żeby je karmić, ale również po to, żeby przycinać im zęby i paznokcie.

15. Alpaki są zdolne do rozmnażania przez cały rok. Zazwyczaj z ciąży rodzi się jedna mała alpaka, a w dużo rzadszych przypadkach bliźniaki.

16. Mowa ciała jest bardzo ważna w przypadku alpak. Kiedy chcą pokazać dominację albo czują się zagrożone, wypluwają duże ilości śliny wymieszane z trawą. W skrajnym niebezpieczeństwie wydają z siebie przenikliwy, wysoki jęk. Z kolei jedyną formą samoobrony wśród nich jest ucieczka.

17. 99 procent światowej populacji alpak znajduje się w Ameryce Południowej, ale są one bardzo skłonne do adaptacji. Zwierzęta te z powodzeniem eksportowano do Stanów Zjednoczonych, Australii, Holandii czy Nowej Zelandii.

18. Alpakowa wełna jest hipoalergiczna, a jej budowa sprawia, że o w o wiele mniejszym stopniu podrażnia skórę. Ponadto według Komisji Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich jest to włókno klasy pierwszej do stosowania w odzieży i meblach, również ze względu na swoją ognioodporność.

19. Alpaki są zwierzętami bardzo nieśmiałymi i cichymi, ale nie da się ukryć, że są też ciekawskie. Ich przyjazne nastawienie objawia się nie tylko wobec ludzi, ale również wobec innych zwierząt. Dowodem na to, że alpaka jest w dobrym nastroju jest odgłos klikania, który z siebie wydaje.

20. Żołądek alpak podzielony jest na trzy części, dzięki czemu efektywnie przemieniają one siano na energię potrzebną do funkcjonowania. Mają również trzy powieki, z których ta trzecia zwana migotką, porusza się w ruchu poziomym.

4.1/5 - (17 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić