61 Ciekawostki o stanie New Jersey

Miasto Hoboken w New Jersey / foto – Pixabay

1. Nazwa stanu wywodzi się od angielskiej wyspy Jersey w kanale La Manche.

2. Motto stanu to “Wolność i Dobrobyt”.

3. Stan nosi przydomek “Garden State” (stan ogrodów). Posiada on ponad 10 000 farm i produkuje ponad 100 odmian owoców i warzyw. Stan znajduje się w krajowym rankingu w pierwszej dziesiątce jako producent takich pozycji jak kabaczek, papryka, pomidory, borówki, brzoskwinie i żurawina.

4. Stolicą stanu New Jersey jest miasto Trenton liczące 82 tys. mieszkańców.

5. Największe miasto to Newark liczące 277 tys. mieszkańców.

6. New Jersey znajduje się mniej więcej w połowie drogi między równikiem a biegunem północnym, na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

7. New Jersey jest również znane jako “apteczka świata”.

8. Najlepsze atrakcje turystyczne New Jersey – zobacz filmik lokalnej organizacji turystycznej.

9. New Jersey jest domem dla obu drużyn futbolowych z Nowego Jorku – Jets i Giants.

10. Włoscy Amerykanie są największą grupą etniczną w tym stanie.

11. Jack Nicholson, Bruce Springsteen, Bon Jovi, Redman, Das EFX, Naughty by Nature, Sugar Hill Gang, Lords of the Underground, Jason Alexander, Queen Latifa, Shaq, Judy Blume, Arron Burr, Whitney Houston, Eddie Money, Frank Sinatra, Grover Cleveland, wszyscy pochodzą z New Jersey.

12. W 1937 roku Manchester w New Jersey był miejscem słynnej tragedii Hindenburga, kiedy to sterowiec nagle się zapalił.

13. Region Jersey Shore stał się główną atrakcją w latach 20-tych, w tym samym czasie stan jako pierwszy ratyfikował prohibicję. Bootlegging i gangsterzy widoczni w programach takich jak Boardwalk Empire są oparte na faktach z epoki.

14. Żarówka, fonograf (odtwarzacz płyt), projektor filmowy zostały wynalezione przez Thomasa Edisona w jego laboratorium w Menlo Park.

15. Pierwszy cynowy fonograf opracowany przez Thomasa Edisona był prymitywny, ale udowodnił, że dźwięk może być nagrywany i odtwarzany. Thomas Edison organizował pokazy fonograficzne i dzięki temu wynalazkowi stał się znany na całym świecie jako “Czarodziej z Menlo Park”.

Dom Thomasa Edisona – foto Pixabay

16. Największa na świecie żarówka, która ma 13 stóp wysokości i waży osiem ton stoi w pobliżu starego laboratorium Thomasa Edisona w Edison, New Jersey. Żarówka została skonstruowana w 1938 roku i jest obudowana 153 pojedynczymi kawałkami Pyrexu.

17. Thomas Edison złożył ponad 400 patentów ze swojego laboratorium w Menlo Park.

18. Edison, miasteczko w Middlesex County w New Jersey, zostało nazwane na cześć legendarnego wynalazcy Thomasa Edisona.

19. New Jersey posiada muzeum łyżek, w którym znajduje się ponad 5,400 łyżek. Znajduje się ono w Zamku Lambert.

20. New Jersey ma największą gęstość zaludnienia spośród wszystkich stanów w USA. Średnio 1030 osób na 1 m2, co stanowi 13-krotność średniej krajowej.

21. Główną rzeką stanu jest Delaware, którą stan dzieli z Pensylwanią. Rzeka Hudson stanowi granicę pomiędzy New Jersey a Nowym Jorkiem.

22. W 1991 r. New Jersey zakończyło wyrzucanie śmieci do oceanów. Aby doprowadzić do zmiany sposobu wyrzucania odpadów z oceanu na bardziej zrównoważony i przyjazny środowisku, stan musiał wydać ponad 100 milionów dolarów.

23. W latach 1611-1614, część New Jersey była znana jako Nowa Holandia. Trzej Holendrzy, którzy jako pierwsi dokonali pomiarów nazwali ją na cześć swojej ojczyzny.

24. W 1638 roku, część New Jersey stała się Nową Szwecją, kiedy to została zasiedlona przez Szwedów.

25. W Atlantic City znajduje się najdłuższa na świecie promenada. Ma ona 5,5 mili.

26. Promenada w Atlantic City jest także najstarsza – została zbudowana w 1870 roku. Pierwotnie został zbudowany, aby zapobiec wnoszeniu piasku do budynków przy plaży.

Atlantic City / foto – Pixabay

27. W 1977 roku wyborcy zatwierdzili ustawę zezwalającą na legalizację hazardu w kasynach w Atlantic City.

28. New Jersey posiada najbardziej gęsty system autostrad i linii kolejowych w USA.

29. 90% wszystkich ludzi mieszkających w New Jersey żyje na obszarze uznawanym za miejski.

30. W mieście Newark w stanie New Jersey kradzionych jest więcej samochodów niż w jakimkolwiek innym mieście w Stanach Zjednoczonych.

31. Pierwszy w historii mecz baseballowy rozegrano w Hoboken.

32. Niektórzy znani ludzie uczęszczali na Uniwersytet Princeton, w tym Aaron Burr, David Duchovny, Donald Rumsfeld, Charles Schwab, Brooke Shields, Michelle Obama i Woodrow Wilson.

33. Gra Monopoly, w którą gra się na całym świecie, nazwała ulice na swojej planszy do gry po rzeczywistych ulicach Atlantic City.

34. W Camden w New Jersey powstało pierwsze kino drive-in.

35. Największy port morski w USA znajduje się w Elizabeth w stanie New Jersey .

36. Malowniczy Cape May ma zaszczyt być najstarszym kurortem nadmorskim w Stanach Zjednoczonych i jednym z najbardziej unikalnych.

37. We wrześniu 1921 roku na deptaku w Atlantic City odbył się pierwszy konkurs Miss America.

38. New Jersey jest domem dla konkursu Miss America, który odbywa się w Atlantic City.

39. W New Jersey znajduje się więcej lokali serwujących jedzenie niż w jakimkolwiek innym stanie.

40. Co więcej – New Jersey jest “światową stolicą knajpek”. Wynika to głównie z pewnych uwarunkowań, które przyczyniły się do rozkwitu kultury restauracyjnej w tym stanie. Po pierwsze, ze względu na wczesny rozwój systemu transportowego w stanie, kiedy ludzie dojeżdżali do pracy, potrzebowali miejsca, w którym mogliby się zatrzymać i posilić. Nowe i powstające jadłodajnie bardzo dobrze spełniały to zadanie. Położenie geograficzne stanu, łączące Filadelfię i Nowy Jork, przyczyniło się do dalszego rozwoju tego trendu.

41. W czasie wojny rewolucyjnej w New Jersey stoczono co najmniej 100 bitew. Wynikało to przede wszystkim z jego położenia w pobliżu centrum Trzynastu Kolonii oraz pomiędzy Nowym Jorkiem a Filadelfią.

42. Cheerleading został zapoczątkowany w Princeton w 1869 roku.

43. New Jersey jest jedynym stanem, w którym wszystkie jego hrabstwa są klasyfikowane jako obszary metropolitalne.

44. Aby zaspokoić rosnący popyt na liny stalowe, John Roebling otworzył fabrykę w Trenton, New Jersey w 1848 roku. John Roebling, wraz ze swoimi dwoma synami, Washingtonem i Ferdinandem, zbudował most wiszący przez przełom rzeki Niagara. Następnie zbudowali oni Most Brookliński oraz wiele innych mostów wiszących w Stanach Zjednoczonych.

45. Pierwszy rezerwat indiański znajdował się w New Jersey.

46. New Jersey jest jedynym stanem w kraju, który oferuje warsztaty zapobiegania przemocy wobec dzieci w każdej szkole publicznej.

47. W New Jersey znajduje się 108 wysypisk toksycznych odpadów. Jest to najwięcej w całym stanie w kraju.

48. W 1642 roku, w Hoboken otwarto pierwszy browar w Ameryce.

49. New Jersey posiada ponad 50 miast i miasteczek wypoczynkowych. Najpopularniejsze z nich to Asbury Park, Atlantic City, Long Branch, Ocean Grove, Point Pleasant, Seaside Heights, Long Beach Island, Wildwood i Cape May.

50. North Jersey ma najgęściej rozmieszczone centra handlowe na świecie, z siedmioma głównymi centrami handlowymi w zasięgu 25 mil.

51. Rdzenni Amerykanie po raz pierwszy zamieszkali na terenie New Jersey około 15 000 lat temu. To na długo przed tym, jak Kolumb wyruszył na poszukiwanie Nowego Świata.

52. Pomidory z Jersey są znane na całym świecie jako najsmaczniejsze jakie można kupić.

53. Podczas Wielkiego Kryzysu, który dotknął New Jersey w 1933 roku, stan wydawał licencje na żebranie mieszkańcom pozbawionym środków do życia!

54. Największy na świecie festiwal latawców odbywa się corocznie w Wildwood w New Jersey.

55. Pierwszy na świecie szkielet dinozaura został odkryty w Haddonfield w stanie New Jersey w październiku 1858 roku. Był to pierwszy kompletny szkielet dinozaura, który został odnaleziony i pierwszy, który został również publicznie wystawiony.

56. Tunel Holland, który łączy Jersey City, New Jersey i Manhattan w Nowym Jorku, jest pierwszym na świecie mechanicznie wentylowanym tunelem podwodnym. Po siedmiu latach budowy, tunel został otwarty w 1927 roku. W momencie otwarcia Holland Tunnel był najdłuższym nieprzerwanie działającym podwodnym tunelem drogowym na świecie.

57. Latarnia morska w Sandy Hook w New Jersey jest w użyciu od 11 czerwca 1764 roku

58. Pierwsza publiczna demonstracja telegrafu odbyła się w Speedwell Ironworks w Morristown w New Jersey 11 stycznia 1838.

59. Ze względu na żyzne ziemie stan ten zyskał przydomek “stanu ogrodów”. Jednak z powodu ekspansji miast i industrializacji, krajobraz stanu znacznie się zmienił.

60. New Jersey to posiada jeden z najbardziej ruchliwych i rozbudowanych systemów transportowych na świecie.

61. Ponad dwie piąte powierzchni kraju jest zalesione.

62. W stanie znajduje się 28 parków stanowych i 11 lasów stanowych.

63. Giovanni da Verrazzano był pierwszym Europejczykiem, który przybył do tego regionu. Zanim Anglicy przejęli kontrolę nad regionem w 1664 roku, Szwedzi, Finowie i Holendrzy osiedlili się w regionie i walczyli o ziemię.

4.1/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić