20 Ciekawostek o mieście Tucson

Tucson w Arizonie / foto – Pixabay

1. Tuscon w Arizonie zyskało przydomek “Optics Valley”. Jest to spowodowane tym, że jest domem dla ponad 150 firm, które zajmują się projektowaniem i produkcją wszelkiego rodzaju systemów optoelektronicznych i optycznych. Czasami nazywane jest również “The Old Pueblo”.

2. Nad centrum miasta góruje ikoniczna góra Sentinel Peak. Patrząc na nią z daleka można zauważyć, że podstawa jest ciemniejsza od szczytu. Rdzenni mieszkańcy Tohono O’odham nazywali ten punkt orientacyjny Ts-iuk-shan, co jest skrótem od ich słowa oznaczającego “czarną podstawę”. Hiszpanie zamienili później Ts-iuk-shan na Tucson.

3. Park Narodowy Sanuaro w Tucson jest drugim najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym, a jednocześnie jednym z najnowszych parków narodowych.

Park Narodowy Sanuaro / foto – Pixabay

4. Golf jest najbardziej popularnym sportem w mieście, a ludzie przyjeżdżają z całego świata, aby grać na dobrze utrzymanych polach golfowych w mieście.

5. Do dnia dzisiejszego nikomu nie udało się znaleźć końca Colossal Cave, która jest jedną z największych suchych jaskiń na świecie.

6. Nad Broadway Boulevard można przejść przez brzuch gigantycznego metalowego węża. Ta wężowa konstrukcja, będąca krytym mostem dla pieszych i rowerzystów, została zaprojektowana tak, aby przypominać grzechotnika diamondback, którego szczęka i kły tworzą wejście.

7. El Charro Café jest najstarszą meksykańską restauracją w USA prowadzoną nieprzerwanie przez tę samą rodzinę. Być może jest to również miejsce narodzin chimichangi.

8. Światowej klasy scena kulinarna Tucson została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) w 2015 roku za “Stolicę Gastronomii”. Tylko 18 miast na całym świecie otrzymało ten tytuł, a żadne inne amerykańskie miasto nie trafiło dotychczas na tą listę.

9. Przejście podziemne przy Czwartej Alei pełni rolę jedynej w swoim rodzaju galerii zdjęć. Na ścianach znajduje się około 7000 płytek z czarno-białymi portretami mieszkańców Tucson z XXI wieku.

10. Według Światowych Rekordów Guinnessa, Baza Sił Powietrznych Davis-Monthan w Tucson posiada największy na Ziemi warsztat naprawy samolotów i magazyn. Obejmując 2600 akrów, może pomieścić 4200 samolotów i 40 pojazdów kosmicznych w jednym czasie, pozostawiając jednocześnie miejsce dla 350 000 narzędzi produkcyjnych.

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić