66 Ciekawostek o stanie Alaska

foto – Pixabay

1. Przystanek Alaska (oryg. “Northern exposure”). Kultowy serial lat 90′. To nie ciekawostka, ale chciałem usłyszeć ponownie tą muzyczkę.

2. Alaska jest duża. Alaska to 586 412 mil kwadratowych, które jest większe niż Teksas, Kalifornia i Montana razem wzięte.

3. Nazwa Alaska pochodzi od aleuckiego słowa Alyeska, oznaczającego Wielki Ląd.

4. Na Alasce znajduje się ponad 3 000 rzek i 3 miliony jezior.

5. Alaska to jedyna nazwa stanu, którą można wpisać na jednym wierszu klawiatury. Śmiało, spróbuj.

6. Benny Benson zaprojektował flagę Alaski w 1926 roku w wieku 13 lat. Stała się ona oficjalną flagą państwową po przyjęciu Alaski do Unii w 1959 roku.

7. Alaskańczycy mówią, że mają tylko trzy pory roku: zimę, rozpad i budowę dróg.

8. Alaskańczycy obchodzą również Dzień Alaski 18 października, aby upamiętnić oficjalne przekazanie terytorium.

Góry w Alasce / foto – Pixabay

9. Największy łosoś, jaki kiedykolwiek został złowiony, znajdował się w rzece Kenai. Ważył on 97 funtów i 4 uncje.

10. Stolica stanu – Juneau – jest jedyną stolicą stanu USA, do której nie można dojechać drogą lądową.

11. Gdyby Manhattan w Nowym Jorku miał taką samą gęstość zaludnienia jak Alaska, na wyspie mieszkałoby tylko 16 osób.

12. Alaska jest prawie tak blisko Tokio (3,520 mil) jak Nowy Jork (3,280 mil)

13. Alaska jest tak rozległa, że gdybyś mógł zobaczyć milion akrów stanu każdego dnia, potrzebowałbyś całego roku, aby zobaczyć to wszystko!

14. Prawie jedna trzecia powierzchni Alaski znajduje się na kole podbiegunowym.

15. Alaska ma więcej linii brzegowej niż reszta USA razem wzięta (ponad 34,000 mil).

16. Alaska ma najniższą gęstość zaludnienia w kraju – jedna osoba przypada na milę kwadratową. Oznacza to, że jest tu mnóstwo miejsca, gdzie można wyjść i zwiedzać bez wielkich tłumów.

17. Gdyby Alaska była państwem, byłaby 17. największym krajem świata.

18. Ze względu na nachylenie Ziemi, letni dzień na Alasce może trwać nawet 20 godzin.

19. W Fairbanks na Alasce, zorzę polarną można oglądać średnio przez 243 dni w roku.

20. Na Upper Huffman Road w Anchorage, na Gravity Hill, prawa fizyki nie mają zastosowania (choćby tylko przez złudzenie). Samochód na biegu jałowym u podnóża wzgórza w tajemniczy sposób toczy się w górę zamiast w dół.

21. Zatoka Prudhoe, na północnym wybrzeżu Alaski, jest największym polem naftowym w Ameryce Północnej.

22. Z 20 najwyższych szczytów w USA, 17 znajduje się na Alasce, w tym najwyższy szczyt w Ameryce Północnej (20.320 stóp nad poziomem morza) – Denali.

23. Zgodnie z artykułem National Park Service, dziewięć grup rdzennych mieszkańców Alaski i pięć języków Athabaskan miało unikalne nazwy dla szczytu Denali, które wszystkie tłumaczą się na jakąś formę “Wielki” lub “Wysoki”.

24. Anchorage jest najludniejszym miastem Alaski, zamieszkałym przez około 250 000 osób.

25. Ptakiem państwowym Alaski jest wierzbowy ptarmigan (choć niektórzy żartują, że tak naprawdę ptakiem państwowym jest komar).

26. Alaska składa się w 14,2% z wody i ma 94 743 mil kwadratowych powierzchni wodnej w stanie.

27. Wyspy Pribilof są domem dla największego skupiska północnych fok futrzanych. Około połowa fok z całego świata udaje się na te wyspy, aby się rozmnażać lub spędzać czas w morzu.

28. Niedźwiedzie grizzly są gatunkiem zagrożonym od 1975 roku w 48 dolnych stanach Alaski, jednak żyje tam ponad 32 000 niedźwiedzi grizzli. Biorąc pod uwagę, że populacja Alaski wynosi tylko 670 000, to jeden niedźwiedź przypada na każde 21 osób.

29. Największe jezioro na Alasce, Lake Iliamna, jest tak długie jak Connecticut i ma 77 mil szerokości.

30. Alaska produkuje ponad 60% połowów komercyjnych w USA. Na Alasce poławia się pięć gatunków łososia, cztery gatunki krabów, dorsza, krewetki, halibuta i wiele innych.

31. Alaska jest jedynym stanem, który posiada linię brzegową na trzech różnych morzach: Oceanie Arktycznym, Oceanie Spokojnym i Morzu Beringa.

32. Na Alasce położony jest jedyny umiarkowany las deszczowy w Stanach Zjednoczonych. Las Narodowy Tongass w Inside Passage na Alasce, o powierzchni 16,8 mln akrów, jest największym lasem narodowym w kraju.

33. Dwa największe lasy w Usa znajdują się na Alasce. Tongass na południowym wschodzie obejmuje 16,8 mln akrów, a Chugach w Southcentral ma 4,8 mln akrów.

Chugach State Park / foto – Pixabay

34. Alaska zawiera ponad 100 wulkanów i pól wulkanicznych, które były aktywne w ciągu ostatnich dwóch milionów lat. Jednak według U.S. Geological Survey, od 1900 roku wulkany na Alasce miały jedną lub dwie erupcje.

35. W pierwszym roku alaskańskiej gorączki złota w latach 90-tych XIX wieku, 20 000-30 000 poszukiwaczy złota spędziło trzy miesiące wędrując przez kraj do pól złota.

36. Najdłuższą rzeką na Alasce jest rzeka Jukon, która jest trzecią najdłuższą rzeką Ameryki Północnej. Na Alasce znajduje się ponad 3 000 rzek. Jukon płynie przez Alaskę na odcinku 3.017 km. W sumie rzeka Jukon ma długość 3,698 km.

37. Około 52% Alaskańczyków to mężczyźni – to najwyższy odsetek wśród wszystkich stanów.

38. Alaska jest jedynym stanem, który nie pobiera stanowego podatku od sprzedaży ani indywidualnego podatku dochodowego (niektóre miasta mają jednak podatek od sprzedaży).

39. Według Alaska Seafood Marketing Institute, owoce morza są podstawą ekonomiczną wielu społeczności wiejskich, gdzie ponad 21 200 mieszkańców lub 15% wszystkich osób w wieku produkcyjnym na wsi było bezpośrednio zatrudnionych w tej branży.

40. Sportem stanowym Alaski są wyścigi psich zaprzęgów, które kiedyś były podstawowym środkiem transportu na większości obszaru Alaski.

Iditarod Trail Sled Dog Race jest największym wydarzeniem sportowym w tym stanie.

41.  Rurociąg Trans-Alaska ma swój początek w Zatoce Prudhoe i ciągnie się przez ponad 800 mil przez nierówny teren (w tym trzy pasma górskie) do Valdez. Przez rurociąg przepłynęło ponad 18 miliardów baryłek. Projekt rurociągu angażował 77 000 pracowników od 1969 roku do jego ukończenia w 1977 roku.

42. Niedźwiedzie Kodiak na Alasce mogą urosnąć do 1500 funtów i 10 stóp wysokości stojąc na tylnych łapach.
Łosie mogą osiągać wagę 1600 funtów, a ich poroże może mieć nawet 6 stóp szerokości.

43. W stanie tym istnieją 224 plemiona uznane przez władze federalne i mówi się 20 językami tubylczymi.

Kolej na Alasce / foto – Pixabay

44. Ogromne warzywa są powszechne na Alasce z powodu wyjątkowo długich dni w lecie. Na targach Alaska State Fair, rolnicy pokazują swoje duże warzywa i konkurują o rekordy świata. Scott Robb nadal jest rekordzistą świata za swoją 138,25-funtową kapustę zaprezentowaną w 2012 roku. Scott i Mardie Robb są również posiadaczami rekordu na największą na świecie rzepę, która waży 39 funtów i 3 uncje.

45. Cynk jest największym eksportem minerałów, ale to złoto może być tym, z czego Alaska jest najbardziej znana.

46. Wieloryby garbate migrują w zimie do ciepłych wód tropikalnych, gdzie rodzą i opiekują się młodymi, a następnie wracają na Alaskę w lecie. Garbusy ważą średnio 25 ton i mają 46 stóp długości. Same ich języki mogą ważyć nawet dwie tony!

47. Alaska to 49. stan USA, który uzyskał państwowość w 1959 roku za czasów prezydenta Dwighta Eisenhowera.

48. Angielski i 20 języków rdzennych mieszkańców Alaski są uznawane za oficjalne języki państwowe. Ponad 16% mieszkańców Alaski posługuje się językiem innym niż angielski. Najczęściej używanymi językami rdzennymi są Central Yup’ik, Inupiaq (Inuit) i Tlingit.

49. Większość lodowców w Stanach Zjednoczonych znajduje się na Alasce.

Według najnowszych badań przeprowadzonych w 2011 roku, na Alasce znajduje się około 27 000 lodowców.

50. Około 3% powierzchni Alaski pokryte jest lodowcami.

51. Audytorium Wendy Williamson na kampusie University of Alaska Anchorage jest podobno nawiedzone i istnieje wiele opowieści o dziwnych wydarzeniach w teatrze.

52. Najdalej na północ, najdalej na wschód i najdalej na zachód wysunięte punkty USA znajdują się na Alasce. To prawda! Point Barrow na północy oraz zarówno wschodni, jak i zachodni punkt znajdują się w łańcuchu Aleutów. Pochnoi Point na wyspie Semisopochnoi na Aleutach jest uważany za najbardziej wysunięty na wschód punkt, a wyspa Amatignak jest najbardziej wysuniętym na zachód punktem, ponieważ leży na wschód od 180 stopni długości geograficznej.

53. W lipcu 2015 r. na Alasce było 10 378 aktywnych pilotów. Z ponad 1% populacji stanu z jakimś poziomem certyfikacji, jego 3,6 razy więcej niż średnia w USA. Stan ten ma również czterokrotnie większą liczbę lotnisk na milę kwadratową. Wynika to z faktu, że tak wiele miejsc na Alasce jest dostępnych tylko drogą powietrzną lub wodną.

54. Jezioro Hood w Anchorage jest największą na świecie i najbardziej ruchliwą bazą dla samolotów morskich.

55. W swoich najbliższych punktach Alaska jest oddalona od Rosji o około 50 mil. Gdybyś mógł przepłynąć przez ocean, mógłbyś tam być w mniej niż godzinę.

56. Średnia wysoka temperatura w Fairbanks w styczniu to 1 stopień, a średnia niska to 17 stopni poniżej zera.

57. Różnorodni rdzenni mieszkańcy Alaski stanowią około 16 procent ludności stanu Ustawa o rozstrzyganiu roszczeń rdzennych mieszkańców Alaski z 1971 roku dała rdzennym mieszkańcom prawa do około 10 procent ziemi na Alasce.

58. Wyspa Kodiak jest drugą co do wielkości wyspą w Stanach Zjednoczonych (największą są Hawaje). Jest domem dla niedźwiedzia brunatnego Kodiak, który jest największym na świecie drapieżnikiem. Populacja niedźwiedzia wynosi 3,000. Dwie trzecie wyspy zajmuje Kodiak National Wildlife Refuge.

59. Niektórzy twierdzą, że podczas gorączki złota w Klondike w 1897 roku ziemniaki były tak cenione ze względu na zawartość witaminy C, że górnicy wymieniali za nie złoto.

60. Jedyna bitwa podczas II wojny światowej, która została stoczona na amerykańskiej ziemi, miała miejsce w 1943 roku po inwazji Japończyków na Aleuty. Bitwa o Attu trwała od 11 do 30 maja.

61. Barrow ma zarówno najdłuższy, jak i najkrótszy okres światła dziennego w całym stanie. Kiedy słońce wschodzi 10 maja, nie zachodzi przez prawie trzy miesiące. Kiedy zachodzi 18 listopada, mieszkańcy Barrow nie widzą słońca ponownie przez prawie dwa miesiące. Letnia wycieczka do Barrow pomoże Ci zrozumieć, dlaczego Alaska znana jest jako Kraina Słońca o Północy.

62. Alaska jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie miejsc na świecie. Centrum Trzęsień Ziemi na Alasce zgłosiło ponad 150 000 trzęsień ziemi w ciągu ostatnich pięciu lat, z czego 31 miało magnitudę 6 lub wyższą. Z ośmiu najsilniejszych trzęsień ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, trzy wystąpiły na Alasce. Podczas gdy te statystyki trzęsień ziemi wydają się przerażające, wiele z nich występuje na terenach niezaludnionych lub jest tak małych, że są ledwo odczuwalne.

63. Alaska nie ma trującego bluszczu ani trującego dębu, ale wędrowcy powinni uważać na rośliny takie jak pasternak i diabelski klub, które mogą powodować reakcje u niektórych osób.

64. Po raz pierwszy odkryto Alaskę w 1741 roku, kiedy duński odkrywca Vitus Jonassen Bering zauważył ją podczas podróży z Syberii. Rosyjscy myśliwi zaczęli podróżować do tego stanu, a pierwsza oficjalna kolonia rosyjska została założona na wyspie Kodiak w 1784 roku.

65. Kiedy Rosja sprzedała Alaskę Stanom Zjednoczonym, sprzedaż w wysokości 7,2 miliona dolarów równała się 2 centom za akr. Transakcja ta została początkowo wyśmiana i nazwana w prasie “Szaleństwem Sewarda” i innymi nazwami. Kiedy w 1898 roku znaleziono złoto, ludzie zaczęli ściągać w te rejony, a teraz Alaska obchodzi Dzień Sewarda 30 marca na pamiątkę sprzedaży.

66. Jednym z powodów, dla których rurociąg Trans Alaska został zakopany w pewnych obszarach, jest to, że nie zakłóca on migracji karibu.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like