15 Ciekawostek o Kapitolu

kapitol
foto – Pixabay

Kapitol Stanów Zjednoczonych to siedziba Kongresu Stanów Zjednoczonych i jeden z symboli narodowych. Miejsce to kojarzone jest z historycznymi wydarzeniami i co roku odwiedzają go turyści, którzy odwiedzają Waszyngton. Co warto wiedzieć o jednym z najsłynniejszych budynków w Ameryce?

1. Budynek został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym przez Williama Thorntona, a później modyfikowany przez Benjamina Latrobe’a oraz Charlesa Bunfincha. Prace budowlane trwały od 1793 do 1865 roku.

2. Kamień węgielny pod budowę położył oficjalnie Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych, którego uważa się za ojca narodu. Dlatego dziś budynek ma nie tylko wartość polityczną, ale również stanowi zabytek przedstawiający wysoką wartość historyczną.

3. W 1814 roku doszło do pożaru Kapitolu, po którym nieco go przebudowano. To wówczas dodano dwa nowe skrzydła oraz kopułę zwieńczoną posągiem Columbii, która stanowi żeńską personifikację Stanów Zjednoczonych. Kopułę zdobi ogromny fresk autorstwa Constantino Brumidiego wykonany w 1865 roku i noszący tytuł “Apoteoza Waszyngtona”.

4. W wielu stolicach amerykańskich stanów znajdują się budynki rządowe do złudzenia przypominające oryginalny Kapitol. Były one na nim wzorowane i symbolizują jedność całego narodu. Z kolei przed budową obecnego Kapitolu amerykański kongres obradował w wielu miastach w całych Stanach Zjednoczonych.

5. Kapitol jest odpowiednikiem polskiego parlamentu i składa się z izby wyższej, w której zasiadają senatorowie, oraz izby niższej, w której zasiadają kongresmeni. Wnętrze budynku można zwiedzać, ale wejściówkę lepiej zarezerwować z dużym wyprzedzeniem przez Internet, ponieważ zainteresowanie jest ogromne.

6. Na terenie Kapitolu znajduje się sala kinowa, od której turyści zaczynają zwiedzanie obiektu. Można w niej zobaczyć film, w którym dokładnie przedstawiona jest historia budynku oraz najważniejszych wydarzeń z nim związanych. Kompleks zwiedza się z przewodnikiem.

7. Najpiękniejszym miejscem w Kapitolu jest rotunda na planie okręgu, gdzie znajdują się rzeźby i obrazy, a przede wszystkim kopuła z pięknym freskiem włoskiego artysty.

8. Od połowy XIX wieku w Kapitolu odbyło się kilkadziesiąt uroczystości pogrzebowych wybitnych Amerykanów. Trumna jest wówczas umieszczana na środku rotundy, a Amerykanie mogą oddawać cześć zasłużonym zmarłym. Do uroczystości wykorzystuje się katafalk, który zbudowano po śmierci Abrahama Lincolna. Żegnano się tutaj również z innymi prezydentami Stanów Zjednoczonych, w tym z Dwightem Eisenhowerem czy J.F. Kennedym, który został zastrzelony w Dallas w 1963 roku.

9. Jeden z fresków w Kapitolu wygląda na zupełnie zbyt nowoczesny, jak na tego rodzaju sztukę. Został namalowany w XX wieku i przedstawia kosmonautów, którzy wylądowali na Księżycu w 1969 roku. Wydarzenie to natychmiast stało się demonstracją potęgi Stanów Zjednoczonych, z których naród jest szalenie dumny.

10. 11 września 2001 roku Kapitol najprawdopodobniej był celem, w który miał uderzyć czwarty porwany przez terrorystów samolot. Dwa pierwsze uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center, trzeci w Pentagon, natomiast czwarty nie doleciał do celu wskutek buntu pasażerów i ostatecznie rozbił się w Pensylwanii. Wydarzenia te bardzo dobrze ilustruje słynny film “Lot 93”.

11. Na terenie Kapitolu znajduje się dziś tablica upamiętniająca dzielne zachowania załogi i pasażerów lotu 93, którzy zginęli usiłując uniknąć uderzenia samolotu w Kapitol.

12. Podczas wycieczki można wejść do sali obraz amerykańskiego kongresu, jednak obowiązuje tam całkowity zakaz nagrywania i robienia zdjęć. Dlatego też zanim turyści wejdą do sali, w której prezydent wygłasza słynny State of the Union, muszą zostawić w depozycie telefony i aparaty fotograficzne.

13. 6 stycznia 2021 roku Donald Trump stwierdził, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane, co poskutkowało szturmem na Kapitol. W wyniku zamieszek i bójek z policjantami zginęło wówczas pięć osób, a wiele zostało rannych.

14. Pod Kapitolem znajduje się sieć podziemnych tuneli oraz prywatne metro, które łączy budynek ze wszystkimi biurowcami kongresu na terenie kompleksu.

15. Kapitol ma mniej więcej 540 pokoi, 658 okien oraz 850 par drzwi. Jego konstrukcja składa się z kamienia oraz 8 909 200 funtów stali, a powierzchnia jego podłóg wynosi 67 000 metrów kwadratowych.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like