Atrakcje Zgorzelec 🗺️ Co warto tu zobaczyć ?

zgorzelec atrakcje - panorama miasta
foto – Autorstwa Qbanez – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=25878258

Zgorzelec – miasto w województwie dolnośląskim, 65 kilometrów od Jeleniej Góry. Położone jest przy granicy z Niemcami, w polskiej części Górnych Łużyc, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej. Zajmuje powierzchnię 15,88 km2 i zamieszkiwane jest przez ponad 30 tys. osób.

Najlepsze atrakcje w Zgorzelcu

  1. Most Staromiejski – łączy Zgorzelec i Görlitz, które od 1998 r. określają się mianem Euromiasta. Wystarczy przejść przez ten most, usytuowany nad Nysą Łużycką, by ze Zgorzelca trafić wprost do Görlitz. Jest to most belkowy o konstrukcji stalowej, o długości niemal 80 m, który powstał w latach 2003-2004. Poprzedni most został wysadzony przez żołnierzy niemieckich w 1945 r.
  2. Miejski Dom Kultury – pierwotnie nosił nazwę Górnołużycka Hala Chwały (Górnołużycka Hala Pamięci). Powstał w latach 1898-1902 jako „pomnik patriotyzmu i pamięci” dwóch pierwszych cesarzy Zjednoczonych Niemiec, Wilhelma I i Fryderyka III. W 1904 r. zostało tu otwarte muzeum o nazwie Kaiser-Friedrich-Museum. Budowla łączy w sobie cechy obiektu zabytkowego i pomnika. Przykryta jest kopułą o wysokości 42 m, którą wieńczy korona cesarska. Możliwe jest zwiedzanie budynku, a także znajdującej się w nim galerii Miejskiego Domu Kultury. Mieści się tu ponadto kino PoZa NoVa.
  3. Muzeum Łużyckie – znajduje się w odrestaurowanej kamienicy przy ul. Daszyńskiego. Zajmuje się historią Zgorzelca i polskiej części Górnych Łużyc, w szczególności terenu powiatu zgorzeleckiego. Wystawa stała obejmuje zrekonstruowaną izbę domu przysłupowego z przedmiotami codziennego użytku pochodzącymi z XVIII i XIX w. Organizowane są również różnorodne wystawy czasowe.
  4. Dom Jakuba Boehme – kamienica, w której w latach 1599-1610 mieszkał i pracował jako szewc filozof i protestancki mistyk, Jakub Boehme. Znajduje się tu stała ekspozycja poświęcona tej postaci. Ciekawostką jest, że miejsce to odwiedził aktor Nicolas Cage. W Domu Jakuba Boehme znajduje się ponadto Punkt Informacji Turystycznej.
  5. Zalew Czerwona Woda – nad zalewem znajduje się ok. 2 km ścieżek, tworzących pętlę. Przeznaczone są do spacerów, biegów, jazdy na rowerze i jazdy konnej. Trasy wytyczone są po obu stronach rzeki Czerwona Woda i połączone dwiema drewnianymi kładkami. Dla amatorów aktywnego wypoczynku przygotowane są również urządzenia do ćwiczeń. Nad wyrobiskiem kamieniołomu znajduje się punt widokowy. Tereny nad zalewem są oświetlone.
  6. Kościół pw. św. Franciszka z Asyżu w Jerzmankach – świątynia powstała ok. 1260 r. W XVI została przebudowana, a w w końcu XIX w. przeszła remont. We wnętrzu na uwagę zasługuje m.in. kamienne sakramentarium z XV w., drewniana ambona z pocz. XVIII w., prospekt organowy, drewniany polichromowany ołtarz z 1617 r., sklepienie sieciowe nad nawą z XVI w. czy też drewniana figura Chrystusa z XVIII w.
  7. Rejs po Jeziorze Leśniańskim – odbywa się z przystani przy XIII-wiecznym zamku Czocha w Suchej. Akwen powstał w wyniku przegrodzenia rzeki Kwisy w 1905 r. Trasa prowadzi w kierunku zapory leśniańskiej oraz zawalonego mostu w Bożkowicach. Rejs trwa ok. 40 min., a w trakcie jego trwania można zapoznać się z historią budowy zapory wodnej i powstania Jeziora Leśniańskiego.
  8. Rynek Dolny (Untermarkt) w Görlitz – zabytkowy plac na Starym Mieście. Otaczają go kamienice pochodzące głównie z okresu renesansu i baroku. Wśród zabytkowych budowli znajduje się ratusz z wieżą i zegarami, godzinowym i faz Księżyca, Muzeum Śląskie w budynku dawnego zajazdu i browaru, Apteka Ratuszowa z zegarami słonecznymi i waga miejska. Tzw. Łuk Szeptów, łukowy późnogotycki portal, prezentuje ciekawą właściwość akustyczną, a mianowicie słowa wyszeptane we wgłębieniu łuku po jednej stronie są dobrze słyszalne we wgłębieniu po drugiej stronie. Atrakcję stanowi również wspomniana wieża ratuszowa, z której na wysokości 60 m można podziwiać panoramę miasta.
  9. Muzeum Śląskie w Görlitz – prezentuje ponad 1000 lat historii Śląska. Muzeum zajmuje powierzchnię ok. 2000 m2, a wszystkie teksty przy eksponatach prezentowane są w dwóch językach, niemieckim i polskim. Na wystawach można zobaczyć m .in. wyroby złotnicze z Wrocławia, szkło z karkonoskich hut, fajanse z Prószkowa, ceramikę z Bolesławca czy porcelanę z regionu wałbrzyskiego.

Więcej atrakcji w mieście Görlitz można znaleźć -> tutaj

Zgorzelec – Krótko historycznie

Najstarsza wzmianka o Zgorzelcu pochodzi z dokumentu cesarza Henryka IV z 1071 r. Gród ten był bardzo korzystnie ulokowany, a mianowicie na przecięciu najważniejszych szlaków ówczesnej Europy – Via Regia czyli Drogi Królewskiej i traktu prowadzącego z Pragi do portów bałtyckich. Już około 1220 r. uzyskał on prawa miejskie, które w 1303 r. zostały rozszerzone. W latach 50. XIII w. w Zgorzelcu osiedlili się liczni flamandzcy sukiennicy, a miasto stało się słynne z produkcji sukna.

Największy rozkwit miasto przeżywało w II poł. XV w. i w I poł. XVI w. Pośredniczyło ono w handlu międzynarodowym między krajami niemieckimi, państwem polsko-litewskim, państwem moskiewskim i Węgrami. Do utraty pozycji Zgorzelca przyczyniło się cofnięcie przywilejów i konfiskata posiadłości ziemskich zarządzona przez Ferdynanda I Habsburga oraz wojna trzydziestoletnia. Ponadto w 1635 r. zakończyło się panowanie Czechów w Górnych Łużycach, a niemal całość terenów przejęli sascy Wettyni.

Olbrzymie straty Zgorzelec poniósł w związku z następnymi wojnami, najazdem Szwedów i marszem Napoleona. Postanowienia Kongresu Wiedeńskiego z 1815 r. zdecydowały o przyłączeniu miasta do Prus. W XIX w. stało się ono miejscem przeładunku śląskiego i dolnołużyckiego zboża oraz zwiększyło eksport sukna do wielu krajów. Rozwijał się przemysł, a miasto zyskało połączenie kolejowe z Wrocławiem, Dreznem, Lubaniem i Żytawą. W 1945 r. Zgorzelec został przyłączony do Polski. Tuż za granicą miasta i kraju znalazło się niemieckie miasto Görlitz.

4/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić