23 Ciekawostki o stanie Luizjana

Luizjana
foto – Pixabay

Nikt nie ma problemu ze skojarzeniem Luizjany z byciem kolebką narodzin muzyki jazzowej i aligatorów, które można spotkać na swojej drodze.

Ciekawostki o stanie Luizjana:

1. Leży w południowo-wschodnim regionie Stanów Zjednoczonych.

2. Stan uzyskał państwowość 30 kwietnia 1812 r., stając się 18. stanem, który przystąpił do Unii.

3. Graniczy z trzema stanami: z Teksasem, Arkansas i Mississippi.

4. Luizjana podzielona na 64 parafie. Luizjana jest jednym z dwóch (obok Alaski) stanów który nie jest podzielony na hrabstwa.

5. Luizjana jest jedynym stanem w Stanach Zjednoczonych z politycznymi pododdziałami zwanymi parafiami, które są samorządami lokalnymi równoważnymi hrabstwom. Stan ma 64 parafie. Parafia Jefferson jest największą parafią pod względem liczby ludności, podczas gdy parafia Cameron jest największą pod względem powierzchni lądowej.

6. Stolicą stanu jest miasto Baton Rouge.

7. Luizjana została nazwana przez René-Roberta Caveliera w połowie XVI wieku na cześć króla Ludwika XIV, króla Francji w latach 1643-1715.

8. W latach 1682-1763 Luizjana była kolonią królestwa Francji.

9. W listopadzie 1762 r. Francja przekazała Luizjanę i wyspę Orleanu Hiszpanii.

10. Wpływ wczesnych osadników francuskich i hiszpańskich jest nadal obecny w kulturze i jedzeniu państwa.

11. Przydomek państwa „Pelican State” pochodzi od wielu pelikanów, które zamieszkiwały wybrzeże zatoki stanowej.

12. Luizjana jest jednym z wiodących stanów produkujących ropę i gaz w kraju.

13. Oficjalna flaga Luizjany została przyjęta w 1912 roku, sto lat po tym, jak Luizjana stała się stanem.

14. Stan Luizjana jest rządzony pod 10 różnymi flagami od 1541 roku.

15. Luizjana, ze względu na żyzność swojej ziemi, była kiedyś jednym z najbogatszych regionów Ameryki. Indygo, cukier i bawełna sprawiły, że mężowie stanu stali się jednymi z najbogatszych Amerykanów.

16. Lafayette w stanie Luizjana ma najwięcej restauracji na mieszkańca niż jakiekolwiek miasto w regionie. Mieszkańcy mają słabość do pikantnych i aromatycznych potraw. W rzeczywistości miasto przyciąga wielu turystów dzięki swoim tradycjom kulinarnym Cajun, wpływom muzycznym i dzikim obchodom Mardi Gras.

17. Tablice rejestracyjne stanu Luizjana miały następujący pseudonim i zwroty, zaczynając od: „Bayou State”, „World’s Fair Plate” i „Sportsman’s Paradise Plate”.

18. Luizjana przewodzi innym stanom USA w produkcji raków i krewetek.

19. Luizjana wniosła również ważny wkład w amerykański program eksploracji kosmosu. Stan ułatwił produkcję dopalaczy C-5 używanych w programie lądowania na księżycu Apollo.

20. Baton Rouge jest miejscem ważnej bitwy podczas rewolucji amerykańskiej — jedynej, która miała miejsce poza pierwotnymi 13 koloniami. Siły amerykańskie zawarły sojusz z siłami hiszpańskimi, aby zniszczyć tutaj brytyjską kolonię. Decydujące zwycięstwo zakończyło brytyjskie opanowanie rzeki Missisipi.

21. Kenner w stanie Luizjana po raz pierwszy zamieszkiwali Indianie Tchoupitoulas. Nawiasem mówiąc, grupa o nazwie The Wild Tchoupitoulas została utworzona na początku lat 70. przez osoby o mieszanym dziedzictwie, głównie po to, by występować w Mardi Gras i uhonorować plemię. Nosili indyjskie stroje, a nawet nagrali własny album.

22. Elvis Presley często chodził do sklepu South Maid w Sherveport, aby kupić pączki przed pójściem na Louisiana Hayride Show. W rzeczywistości zaśpiewał dżingiel dla marki w 1954 roku. Jest to jedyna reklama, jaką zrobił w całej swojej karierze.

23. Voodoo jest szeroko praktykowane w Nowym Orleanie. Pierwsi zwolennicy to migranci z rewolty niewolników na Haiti w 1791 r. i uwolnionej ludności kolorowej z Afryki Zachodniej. Połączyli swoje rytuały religijne z lokalnymi praktykami katolickimi. Królowie i królowe voodoo byli wpływowymi postaciami politycznymi w mieście w XIX wieku.

 

Oficjalna strona organizacji turystycznej w Luizjanie

4.7/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić