10 Atrakcji w Regionie Tyrol

tyrol
foto – Pixabay

Tyrol to rozległy region, który znajduje się na pograniczu Austrii i Włoch. Ze względu na bliskość kolejnych dwóch państw – Szwajcarii i Niemiec – to wyjątkowy obszar, w którym odczuć można wielokulturowe wpływy. To także wyjątkowo ważny region pod względem turystycznym. Grzbiety Alp, liczne jeziora polodowcowe, a także wspaniałe zabytki architektoniczne sprawiają, że Tyrol cieszy się wyjątkowym uznaniem wśród turystów łaknących zapierających dech w piersiach widoków.

Największe atrakcje Tyrolu

1. Zamek Ambras

Zamek Ambras znajduje się w Innsbrucku – jednej z najważniejszych miejscowości wypoczynkowych w całym Tyrolu. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego wyrażenia “ad umbras” (“w cieniu”), co oznaczało nieoficjalne miejsce, z którego podejmowano ważne dla społeczności, regionu lub kraju decyzje. Zamek Ambras powstał w XVI wieku na miejscu wcześniejszej siedziby hrabiów von Andechs, a przez setki lat był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Dookoła obiektu rozciągają się piękne ogrody, a w środku obejrzeć można m.in. oryginalny Gabinet Osobliwości, w którym znajdują się liczne obrazy i malowidła przedstawiające wilkołaki, wampiry i inne stworzenia. W Zamku Ambras udostępniona dla zwiedzających jest również jedna z największych austriackich zbrojowni oraz sala portretów Habsburgów.

2. Park Narodowy Wysokich Taurów

Wielu turystów przybywa do Tyrolu przez wzgląd na wspaniałe krajobrazy. Jednym z najpiękniejszych miejsc w regionie jest obszar Parku Narodowego Wysokich Taurów, który jest jednym z największych parków w Austrii, a nawet na obszarze całych Alp. Ten ogromny obszar zamieszkuje ok. 4 tysięcy gatunków grzybów, 3,3 tysiąca gatunków roślin, a także liczne gatunki ssaków, ptaków, gadów i płazów. Wśród alpejskiej fauny Parku Narodowego na wyróżnienie zasługuje koziorożec, którego niewielka populacja zamieszkuje tutejsze góry. Na obszarze parku znajdują się trasy piesze i rowerowe, a także miejsca do odpoczynku i punkty widokowe.

3. Zamek Hofburg

Wśród wielu wspaniałych budowli na obszarze Tyrolu z pewnością na wyróżnienie zasługuje zamek Hofburg, który stanowi jedną z najważniejszych budowli królewskich w całej Austrii. Ten cesarski pałac, niegdysiejsza siedziba tyrolskich książąt, to wspaniały przykład architektury rokoko. Wśród wspaniałych wnętrz znajdują się tu m.in. wyjątkowe sypialnie, wspaniałe sale balowe i galerie portretowe. W środku zwiedzić można apartamenty cesarzowej Elżbiety, piękne, osiemnastowieczne pokoje Marii Teresy, wyjątkowe Muzeum Meblarstwa oraz dwie galerie sztuki.

4. Achensee

Alpejskie jeziora są wyjątkowo malownicze i chętnie odwiedzane przez turystów. Jezioro Achensee jest największym jeziorem na terenie całego Tyrolu. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko wspaniałemu otoczeniu wysokich gór, ale również licznym miejscowościom wypoczynkowym i turystycznym, które znajdują się w niewielkiej odległości od wybrzeża. Achensee to wspaniałe miejsce do obcowania z naturą i uprawiania różnych sportów wodnych. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą wybrać się na zwiedzanie wyższych partii alpejskich szczytów, zaś plażowicze mogą korzystać z uroków pięknej, krystalicznie czystej wody jeziora. Wybrzeże Achensee to także świetna baza wypadowa – dookoła jeziora znajdują się ośrodki narciarskie czynne zimą, klimatyczne miasteczka i niewielkie miejscowości, a także słynne tyrolskie zamki i pałace.

5. Katedra św. Jakuba

W Innsbrucku znajduje się kolejna wyjątkowo ważna budowla – Katedra św. Jakuba. Ta późnobarokowa świątynia powstała w pierwszej połowie XVIII wieku i do dziś stanowi wspaniały przykład austriackiej architektury sakralnej. We wnętrzu katedry podziwiać można arcydzieło Lukasa Cranacha Starszego – obraz “Matka Boska Wspomożenia Wiernych”, w który powstał w połowie XVI wieku. W środku znajduje się również zjawiskowy ołtarz główny, grób Maksymiliana III Habsburga oraz dwudziestowieczne kapliczki.

6. Zamek Tratzberg

Zamek Tratzberg znajduje się w miejscowości Jenbach. Wybudowany został około 1500 roku i stanowi świetny przykład regionalnej architektury z przełomu epoki gotyckiej i renesansowej. Wśród tyrolskich zamków słynie on z doskonale zachowanych wnętrz i oryginalnego, wiekowego wyposażenia. Choć budowla znajduje się obecnie w rękach prywatnych, w miesiącach letnich dla zwiedzających udostępniony jest dziedziniec oraz niektóre sale leżące na pierwszym piętrze budynku. Zwiedzanie obiektu odbywa się jedynie z przewodnikiem.

7. Ogród Zoologiczny w Innsbrucku

Ogród Zoologiczny w Innsbrucku to niewielki park, który zamieszkuje około 100 gatunków zwierząt, głównie naturalnie występujących na obszarze Alp. Podziwiać tu można m.in. koziorożce alpejskie, niedźwiedzie, wilki czy typowe wysokogórskie ptactwo. Ogród Zoologiczny znajduje się na wysokości ok. 750m n.p.m., a dostać się do niego można specjalną kolejką. W pobliżu umiejscowiony jest punkt widokowy, z którego rozciąga się widok na miasto i na przepływającą w pobliżu rzekę Inn.

8. Kopalnia srebra w Schwaz

W dolinie rzeki Inn znajduje się wyjątkowa miejscowość Schwaz, która słynie ze swojej kopalni srebra. Początki tej zabytkowej kopalni sięgają czasów średniowiecznych, a prac zaprzestano dopiero w 1999 roku. Podziemną trasę pokonuje się pieszo oraz przy pomocy specjalnej kolejki z wagonikami. Wśród krętych korytarzy znajdują się liczne wgłębienia i komnaty. Ciekawostką jest, że w całej kopalni panuje specyficzny mikroklimat, który zbawiennie działa na układ oddechowy alergików i osób cierpiących na astmę.

9. Ruiny zamku Ehrenberg

Zwiedzając tyrolskie zamki nie sposób ominąć Zamek Ehrenberg – jedną z najważniejszych fortyfikacji obronnych w całym regionie. Ruiny zamku znajdują w miejscowości Reutte, a jedną z najważniejszych atrakcji jest most wiszący, który łączy je z Fortem Claudia – most mierzy długość ponad 400 metrów i wysokość około 110 metrów, a z wspaniałej trasy rozciąga się wyjątkowy widok na głęboką przełęcz.

10. Ośrodki narciarskie

Tyrol to wymarzone miejsce dla miłośników sportów zimowych. Znajdują się tu liczne ośrodki narciarskie, które słyną ze wspaniałych tras widokowych o różnym stopniu trudności. Do największych i najbardziej cenionych ośrodków narciarskich należą m.in. Penken, Hintertux, Zillertal Arena i Nordkette. W całym regionie liczyć można na bardzo dobrze rozwiniętą bazę noclegową i gastronomiczną, a także kolejki krzesełkowe i wyciągi liniowe dla narciarzy, wypożyczalnie sprzętu sportowego oraz stanowiska do nauki jazdy na nartach i snowboardingu. Choć specyficzny klimat alpejski sprawia, że sezon narciarski w Tyrolu trwa od wczesnej jesieni aż do wiosny, niektóre stoki są dodatkowo naśnieżane.

Tyrol słynie przede wszystkim ze wspaniałych, zapierających dech w piersiach widoków. Z pewnością warto wybrać się choćby na jednodniowy trekking po Alpach, przejść się pomostami w Leutaschklamm oraz wspiąć się na jeden z wielu punktów widokowych, z których podziwiać można wspaniałą panoramę alpejskich szczytów. W Tyrolu nie brakuje wspaniałych zamków i pałaców, a także niewielkich, klimatycznych miejscowości pełnych regionalnych restauracji i galerii związanych z lokalnymi artystami. To region, który zachwyca każdą porą roku: zimą oferuje wspaniałe warunki dla miłośników sportu, wiosną i jesienią mieni się wszystkimi kolorami, zaś latem stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku i zażywania kąpieli w orzeźwiających jeziorach alpejskich.

4.3/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić