30 Ciekawostek o Pakistanie

pakistan
foto – Pixabay

Jest w Azji państwo, w którym między najniższym, a najwyższym punktem jest 8611 metrów różnicy. Tym państwem jest Pakistan. Właśnie na jego terytorium znajduje się drugi pod względem wysokości szczyt świata, jest nim K2. Czogori tak brzmi jego inna nazwa, wznosi się na granicy Pakistanu i Chin. K2 jest w północnej części Pakistanu, natomiast na południu granicę państwa stanowi brzeg Oceanu Indyjskiego, wyznaczający punkt „0”.

1. Pakistan położony jest w południowej części Azji. Graniczy na wschodzie z Indiami, na zachodzie z Iranem i Afganistanem, na północy z Chinami, a na południu granicę wyznacza brzeg Oceanu Indyjskiego.

2. Historia Pakistanu nie jest równoznaczna z historią ludu zamieszkującego jego terytorium. Oficjalnie jako państwo jest bardzo młodym tworem i powstał w roku 1947, odłączając się od Indii Brytyjskich.

3. Lud pakistański ma swoją historię sięgającą II wieku przed naszą erą i jest nierozerwalnie związana z historią Afganistanu, Indii, Iranu.

4. 96% społeczeństwa Pakistanu to wyznawcy islamu. W 2018 roku podano do wiadomości, że Pakistan zamieszkuje 200 milionów osób.

5. Pakistan jest jednym z 9 państw posiadających broń jądrową. Według niepotwierdzonych danych w dyspozycji Pakistanu jest 80 głowic nuklearnych.

6. Pakistan nie podpisał układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej i jest uznawany za państwo, które oficjalnie nie posiada broni jądrowej, choć rzeczywiście ją ma.

7. Armia Pakistanu liczy prawie milion osób, z czego ponad 600 tysięcy stanowi aktywny personel wojskowy.

8. Do 1956 roku brytyjska królowa Elżbieta II była również królową Pakistanu.

9. Ustrój polityczny wskazuje na republikę federalną, choć faktycznie jest to republika islamska z bardzo ostrym, rygorystycznym prawem ze stosowaniem kary śmierci i kary publicznej chłosty włącznie.

10. Kobiety w Pakistanie traktowane są w sposób znacznie odbiegający od ogólnie przyjętych norm w cywilizowanym świecie. Zabrania się przebywania kobietom w pomieszczeniach, w których są mężczyźni. Są pewne odstępstwa od tych zasad, głównie w odniesieniu do białych kobiet, które są traktowane jako „honorowi mężczyźni”.

11. Bardzo ważne jest, aby przebywając w tym kraju, posiłki spożywać wyłącznie prawą ręką.

12. Równie ważny jest sposób, w jaki zasiada się do posiłku. Posiłki spożywa się, siedząc na ziemi i w odpowiedni sposób układając stopy. Nie mogą one dotykać innych osób i nie powinno się stóp kierować w stronę innych osób.

13. Rygorystyczne prawo obowiązujące w Pakistanie dotyczy wszystkich, którzy ukończyli 7 rok życia.

14. Gospodarka Pakistanu opiera się głównie na rolnictwie uprawiającym i produkującym: pszenicę, ryż, bawełnę, trzcinę cukrową, drzewa cytrusowe, palmy daktylowe. Ponadto hoduje się tu również owce, bydło, wielbłądy.

15. Przemysł to w głównej mierze wydobycie gazu ziemnego, przemysł bawełniany, wełniany, cukrowniczy.

16. Pakistan słynie z produkcji ręcznie szytych piłek. W około 200 fabrykach zlokalizowanych w rejonie Sialkot w północno-wschodniej części kraju. Co rok wytwarzanych jest od 40 do 60 milionów piłek.

17. Oprócz piłek Pakistan słynie również z produkcji odzieży motocyklowej, głównie są to skórzane kurtki, spodnie, rękawice. Do produkcji odzieży używane są skóry pochodzące z lokalnego rynku i są one uważane za jedne z najlepszych na świecie.

18. Najważniejszym i zarazem głównym partnerem handlowym Pakistanu są Chiny.

19. Od samego początku swojego istnienia, Indie toczą z Pakistanem spór o Kaszmir. Pierwszy poważny konflikt miał miejsce tuż po ogłoszeniu przez Pakistan niepodległości w latach 1947-1948. Wojna zakończyła się zawieszeniem broni.

20. W roku 1965 wybuchła II wojna pakistańsko-indyjska o kaszmir. Zakończyła się ona kolejnym zawieszeniem broni.

21. W roku 1971 wybuchł kolejny konflikt pakistańsko-indyjski o kaszmir i po raz kolejny zakończony został podpisaniem porozumienia i ostatecznie doprowadzono do poprawy stosunków dyplomatycznych pomiędzy stronami.

22. W Pakistanie obowiązuje przymus pobierania nauki trwającej 5 lat i zaczynającej się u dzieci już w wieku 5 lat.

23. W listopadzie 1970 roku nad Pakistanem przetoczył się potężny cyklon, w wyniku którego śmierć poniosło 375 tysięcy osób.

24. Pakistan jest bardzo biednym krajem i nie wszystkim dobrze się w nim powodzi. W wyniku przeprowadzonych badań stwierdzono, że na niedożywienie cierpi w Pakistanie 22% procent społeczeństwa, a 45% populacji ma do dyspozycji około 12 zł dziennie.

25. Stolicą Pakistanu jest Islamabad. Mieszka w nim ponad milion osób.

26. Islamabad został zbudowany w latach 60. XX wieku.

27. Największym miastem Pakistanu jest liczące prawie 15 milionów mieszkańców Karaczi. Poczynając od powstania Pakistanu w roku 1947 do roku 1966, Karaczi było stolicą Pakistanu.

28. Lahaur jest drugim po Karaczi największym miastem Pakistanu, mieszka w nim ponad 11 milionów osób.

29. W Lahaurze znajduje się Fort i Ogrody Szalimara, które zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

30. Mohendżo-Daro „martwe miasto”, jest bardzo ciekawym miejscem wpisanym na listę UNESCO. Znajduje się ono w prowincji Sindh. Jest to pozostałość powstałego ponad 2,5 tysiąca lat przed naszą erą miasta.

4/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić