Laos to kraj, który położony jest na Półwyspie Indochinńskim, w południowo-wschodniej części Azji. Państwo to graniczy z Chinami, Mjanmą, Wietnamem, Tajlandią i Kambodżą. Laos słynie przede wszystkim z wielu atrakcji turystycznych: wspaniałych świątyni, wiekowych zabytków i przepięknych miejsc przyrodniczych. To także państwo, w którym skosztować można wyśmienitej kuchni i poznać unikalną, laotańską kulturę.
1. Stolicą Laosu jest Wientian – duże miasto, które zamieszkuje niemal 700 tysięcy osób. Symbolem miasta jest Pha That Luang czyli buddyjska świątynia, której charakterystyczną cechą jest złota barwa budowli oraz wysoka na 44 metry wieża.
2. Największą rzeką przepływającą przez Laos jest Mekong. Ogromna rzeka liczy aż 4880 kilometrów długości i przepływa również przez Chiny, Mjanmę, Tajlandię, Wietnam i Kambodżę. Jest to 9 największa rzeka na świecie.
3. Na fladze Laosu widnieją trzy poziome pasy: dwa zewnętrzne w barwie czerwonej (symbolizującej walki o niepodległość państwa) i środkowy w granatowym kolorze (symbolizującym bogactwa naturalne kraju). Pośrodku znajduje się białe koło, które jest wizerunkiem księżyca nad Mekongiem.
4. Językiem urzędowym Laosu jest język laotański, jednak w wielu miejscach używa się także języka francuskiego.
5. Najwyższym szczytem w kraju jest Phou Bia – góra o wysokości 2820m n.p.m.
6. Klimat Laosu jest parny, gorący i bardzo wilgotny. Często dochodzi tu do silnych wiatrów i gwałtownych opadów monsunowych. W wielu częściach kraju przez cały rok temperatury sięgają nawet 30 stopni Celsjusza. Zimno jest jedynie w wysokich partiach górskich, gdzie temperatura może spadać do około 0 stopni.
7. Oficjalną walutą państwa jest kip laotański. 1000 kipów laotańskich w przeliczeniu wartych jest około 0,36zł.
8. Ponad 50% terenu kraju porastają gęste lasy.
9. Laos jest domem dla wielu gatunków zwierząt. Tutejsze tereny zamieszkują m.in. nosorożce sumatrzańskie, słonie indyjskie, tygrysy, lamparty, gibony, makaki i jadowite pająki.
10. Ponad 1/3 ludności wyznaje tradycyjne, plemienne wierzenia. W kraju tym najwięcej żyje buddystów (około 65% wszystkich mieszkańców Laosu).
11. Najpopularniejszym napojem alkoholowym w Laosie jest piwo BeerLao.
12. Choć Laos nie ma dostępu do wybrzeża oceanu lub morza, na rzece Mekong znajduje się ponad 4 tysiące niewielkich wysepek. “Kraina wysp” jest niezwykle atrakcyjnym celem podróży wielu turystów, których zachwyca tutejsza przyroda, malownicze wodospady i zatopione drzewa.
13. Wyjątkowo tajemniczym miejscem w Laosie jest tzw. “Równina Dzbanów”. Na ogromnym terenie znajduje się kilka tysięcy kamiennych posągów, przypominających dzbany lub słoje. Najstarsze z nich mogą liczyć nawet 3000 lat! Choć badacze nie mają pewności co do przeznaczenia kamiennych dzbanów, spekuluje się, że były to prymitywne urny, w których chowano prochy zmarłych.
14. Jednym z największych laotańskich miast jest Luang Parabang, które aż do 1975 roku stanowiło stolicę kraju. W mieście znajdują się pozostałości po kilkudziesięciu świątyniach buddyjskich, które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
15. Laos, jako jedno z niewielu państw świata, jest w dalszym ciągu krajem komunistycznym.
16. Jednym z symboli Laosu jest ogromny posąg Buddy, który znajduje się w Luang Parabang. Monumentalna, pozłacana budowla ma wysokość aż 83 metrów i powstała najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wieku.
17. Teren kraju zamieszkuje około 100 różnych grup etnicznych.
18. Laotańczycy są narodem bardzo przyjaznym, otwartym i kontaktowym. Równocześnie bardzo kochają tradycję i szanują swoją osobistą przestrzeń. Należy pamiętać, by podczas odwiedzania świętych miejsc zachowywać ciszę i spokój, a także zadbać o odpowiedni ubiór.
19. Wyjątkowym miejscem w Laosie jest Park Buddy (Xieng Kuan Park), który znajduje się w Wientian. Park został stworzony w 1958 roku przez laotańskiego mnicha. Znajdujące się w parku rzeźby, choć wyglądają na wiekowe, mają “zaledwie” nieco ponad 60 lat! Rzeźbiarz o nazwisku Luang Pu Bunleua Sulilat jest także twórcą podobnego parku na terenie Tajlandii.
20. W Luang Parabang przez cały rok odbywają się liczne festiwale i imprezy o charakterze religijnym. Do najważniejszych należą kwietniowe obchody laotańskiego Nowego Roku (Boun Pimai), majowe święto buddyjskie Boun Visakha Bousa oraz jesienny festiwal łodzi Boun Suang Heua.
21. W czasie wojny wietnamskiej duża część kraju została zbombardowana. Szacuje się, że nawet 2 miliony bomb uderzyły w teren Laosu.
22. Choć Laos jest krajem stosunkowo bezpiecznym i przyjaznym turystów, zdarza się tu wiele przypadków przestępczości pospolitej, głównie drobnych kradzieży. Należy zachować szczególną ostrożność podczas pobytu w barach i klubach nocnych, a także unikać samotnych wędrówek nocą.
23. Przez tereny państwa od maja do listopada przechodzą silne i bardzo niebezpieczne tajfuny. W niektórych rejonach kraju regularnie występują trzęsienia ziemi o słabym i umiarkowanym nasileniu oraz silne powodzie.
24. Na teren Laosu wjechać można na podstawie ważnego paszportu i wizy turystycznej.
25. Laos jest państwem biednym, o słabych warunkach sanitarnych i niezbyt dobrym zapleczu medycznym. Warto przed wylotem wykupić prywatne ubezpieczenie, a także zabezpieczyć sumę pieniędzy, która umożliwi pokrycie kosztów hospitalizacji w przypadku chorób lub urazów.
26. Turystom zaleca się unikanie spożywania niebutelkowanej wody, niemytych owoców czy kostek lodu z powodu zagrożenia pasożytami.
27. Do prowadzenia samochodu po terenie Laosu wystarcza międzynarodowe prawo jazdy. Jednak, ze względy na zły stan dróg, słabe warunki techniczne pojazdów w wypożyczalniach, specyficzną “kulturę jazdy” oraz utrudniony dostęp do pomocy drogowej, odradza się wypożyczanie samochodów i podróżowanie po kraju na własną rękę.
28. Do dziś na terenie Laosu możliwe jest wykonanie kary śmierci (np. za przemyt narkotyków). W praktyce jednak od wielu lat nawet najpoważniejsze przewinienia karane są pobytem w więzieniu.
29. W wielu miejscach w kraju nie ma możliwości płatności kartą kredytową.
30. Kuchnia laotańska jest niezwykle smaczna, aromatyczna i sycąca. Większość dań składa się z lepkiego ryżu, warzyw, ryb i mięs. Laotańczycy spożywają wiele zup, gulaszów i grillowanych mięs. W tym kraju jednak nie brakuje potraw, których mogą spróbować jedynie najodważniejsi turyści: w wielu miejscach serwowane są grillowane nietoperze, zupa z mrówczych jaj i smażone owady.