Lizbona Turystycznie – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2022

fotografia – Pixabay

Lizbona to stolica i największe miasto Portugalii, położone nieopodal ujścia rzeki Tag do Oceanu Atlantyckiego. Miasto oczarowuje turystów swoją egzotyką i barwami, które powodują, że w powietrzu unosi się tutaj witalność, której nie sposób nie odczuć. Doskonała pogoda, przepyszne jedzenie, niezwykła mieszanka kultur typowa dla ważnych portów i imperiów morskich, a także świetna pogoda i niewysokie ceny – to wszystko sprawia, że stolica Portugalii z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem. Jeśli dodamy do tego wyjątkowo bogatą historię, której ślady pobrzmiewają w licznych zabytkach, otrzymamy miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Co koniecznie trzeba zobaczyć, podczas wycieczki do Lizbony?

Arco da Rua Augusta

Arco da Rua Augusta to kamienny łuk triumfalny w samym centrum miasta, wieńczący główny bulwar rynku. Został wybudowany, aby upamiętnić odbudowę miasta po trzęsieniu ziemi w 1755 roku i pierwotnie miał być dzwonnicą, jednak w 1873 roku uznano, że budowla będzie wspaniałym łukiem. Składa się z sześciu kolumn o wysokoci jedenastu metrów i zdobią go posągi przedstawiające bohaterów historycznych, a kunsztownie zdobiony zegar na łuku ma już prawie 250 lat.

Zamek świętego Jerzego

Zamek świętego Jerzego znajduje się w jednej z najstarszych dzielnic Lizbony i zdaje się górować nad całym miastem. Został zbudowany w XII wieku przez Maurów i stanowił twierdzę, a dopiero chrześcijańscy władcy w późniejszym okresie rozbudowali go do rozmiarów, jakie można podziwiać dzisiaj. Jest to jedna z najpopularniejszych budowli w całej Lizbonie. Kiedy w XVI wieku w Lizbonie wybudowano nowszy pałac, a później kolejne trzęsienia ziemi poważnie niszczyły Zamek Świętego Jerzego, znacznie stracił on na znaczeniu i podupadł. Dopiero w pierwszej połowie XX wieku postanowiono zainwestować w wielkie prace konserwatorskie i remont, które sprawiły, że kompleks znowu stał się atrakcją. Warto go odwiedzić i zobaczyć przepiękną panoramę miasta.

Tramwaje Remodelado

Zabytkowe tramwaje Remodelado w Lizbonie to najpopularniejszy motyw pojawiający się na pocztówkach, magnesach i innych pamiątkach z miasta. Dziś stanowią one przede wszystkim atrakcje turystyczną, a mieszkańcy, którzy się gdzieś śpieszą, wybierają inne środki komunikacji. Najpopularniejszą linią wśród zabytkowych tramwajów jest linia numer 28. Podczas ponad czterdziestominutowej przejażdżki zobaczymy wiele z najważniejszych atrakcji Lizbony, w tym historyczne dzielnice Estrella i Sao Bento, plac Portas do Sol czy katedrę. Warto pamiętać, że tramwaje te nawet poza sezonem bywają skrajnie wypchane ludźmi, dlatego najlepiej wybierać początkowe przystanki.

Lisboa Story Centre

Lisboa Story Centre to nowoczesne, interaktywne muzeum, w którym można poznać historię miasta. Istniejący od 2012 roku kompleks pełen jest ciekawych rozwiązań i wystaw, które są atrakcyjne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jest więc to fantastyczny pomysł na wycieczkę rodzinną. Jedną z największych atrakcji jest seans w kinie 4D, podczas którego można zobaczyć i odczuć wielkie trzęsienie ziemi z 1755 roku, po którym większość miasta wymagała odbudowy praktycznie od podstaw.

Dzielnica Alfama

Dzielnica Alfama w Lizbonie należy do najstarszych części miasta. Jeszcze kilkaset lat temu Alfama znajdowała się poza murami miasta, a zamieszkiwali ją tylko najbiedniejsi i pozbawieni przywilejów ludzie. Kojarzyła się ona wówczas ze strefą gorszego sortu, w której bieda doprowadza do eskalacji przestępczości. Kiedy Lizbona stała się głównym miastem portowym, dzielnicę tę zamieszkiwali żeglarze i ludzie zatrudnieni w porcie. Jednak dziś okolice te należą do najbardziej malowniczych i eklektycznych w całym mieście. Warto wybrać się na długi spacer po wąskich, brukowanych uliczkach, gdzie znajduje się mnóstwo lokalnych knajp z pysznym jedzeniem.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów w Lizbonie to ogromny kompleks klasztorny zbudowany w XVI wieku, który stanowi najbardziej reprezentatywną budowlę stylu manuelińskiego, a więc portugalskiej mieszanki gotyku i stylu renesansowego. Budowę klasztoru rozpoczęto w 1502 roku na polecenie króla Manuela I – miał to być wyraz wdzięczności za pomyślną wyprawę Vasco Da Gamy do Indii. Do 1934 roku klasztor znajdował się pod opieką zakonników św. Hieronima, a dziś znajdują się w nim groby rodziny królewskiej, a także najpopularniejszego poety portugalskiego – Fernando Pessoa oraz Vasco Da Gamy. Budowla została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także okrzyknięta jednym z Siedmiu Cudów Portugalii.

Panteon Narodowy

Panteon Narodowy znajduje się w Kościele Santa Engrácia. Został utworzony wskutek podpisania dekretu w 1836 roku, który zakładał, że właśnie w tym miejscu będą chowani ci, którzy szczególnie wyróżnili się w pracy na rzecz kraju. To miejsce dla tych, którzy szerzyli portugalską kulturę poprzez sztukę i naukę, służyli w wojsku ku chwale Portugalii lub wykonywali wyższe urzędy publiczne, wsławiając się ponadprzeciętną pracą w tym zakresie. To tutaj pochowani zostali ważni generałowie, poeci, prezydenci czy pisarze portugalscy.

Pałac Ajuda

Pałac Ajuda w Lizbonie to neoklasycystyczny kompleks, który zastąpił tymczasowy, drewniany dom rodziny królewskiej stojący w tym miejscy po wielkim trzęsieniu ziemi w 1755 roku. Budowa zamku trwała latami i była przejmowana przez kolejnych architektów wskutek zawirowań politycznych, takich jak konieczność ucieczki rodziny królewskiej do Brazylii po inwazji wojsk francuskich w 1807 roku. Dlatego też został on ukończony dopiero w XIX wieku. Mimo że dojazd do miejsca, w którym stoi, do łatwych nie należy, zdecydowanie warto zwiedzić jego komnaty. W środku podziwiać można niemal pełne wyposażenie, a więc wspaniałe meble, obrazy, artefakty i mnóstwo przedmiotów codziennego użytku. Nie ma tu tłumów turystów, a miłośnicy historii będą mogli w spokoju podziwiać pamiątki z przeszłości.

Kościół św. Rocha

Kościół św. Rocha powstawał na początku XVI wieku w trakcie trwania potężnej epidemii dżumy, która dotknęła mieszkańców miasta i nie tylko. Święty Roch miał być patronem, który uchroni miasto przed zarazą i spowoduje, że potworne cierpienie wielu ludzi w końcu się skończy. W środku znajduje się wykonana z najdroższych materiałów Kaplica Świętego Jana, którą przeniesiono do Lizbony z Watykanu w wieku XVIII. Niesamowite bogactwo zdobień, przepych, złoto i malowidła robią ogromne wrażenie, a tuż obok kościoła znajduje się Muzeum Sztuki Sakralnej. Jest to miejsce, które znajduje się na liście pozycji obowiązkowych w przypadku wycieczek do Lizbony. Stanowi swoistą perełką stylu barokowego i rokokowego.

Oceanarium

Oceanarium w Lizbonie jest największym krytym kompleksem tego typu na całym kontynencie. Zostało ono otwarte w 1998 roku i od tamtej pory przyciąga tłumy ludzi, którzy chcą na żywo zobaczyć niesamowite okazy stworzeń morskich. Oceanarium podzielone jest na pięć części, a każdą z nich stanowi osobny zbiornik wodny. Podział na piętra sprawia, że możliwe jest obserwowanie zwierząt żyjących na różnych głębokościach. Nie tylko dzieci, ale i dorośli będą zachwyceni mogąc podejrzeć z bliska rekiny, płaszczki czy tuńczyki. Dosłownie największą atrakcją oceanarium jest samogłów, czyli stworzenie ważąca kilka ton, które wyjątkowo rzadko występuje w oceanariach. Jeśli spędzamy w Lizbonie więcej niż dwa dni, zdecydowanie warto kupić bilet do oceanarium i poświecić kilka godzin na poznanie podwodnego życia.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.4/5 - (14 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić