Porto – 10 Najlepszych Atrakcji i Ciekawych Miejsc 2023

fotografia – Pixabay

Porto uznawane jest za jedno z najpiękniejszych średniej wielkości miast w Europie. Kojarzy się przede wszystkim z klubem piłkarskim, doskonałym winem porto i słoneczną pogodą, ale ma do zaoferowania o wiele więcej. Miasto zależne od oceanu i rzeki, w którym panuje atmosfera nieporównywalna nawet z innymi miastami portugalskimi, to wymarzone miejsce do zwiedzenia dla miłośników historii, architektury i sztuki. To tutaj fasady budynków nieraz przypominają dzieła sztuki, a odległe epoki dają o sobie znać na różne sposoby, jeśli tylko zwiedzamy miasto uważnie. Co warto zobaczyć w drugim najważniejszym mieście Portugalii?

1. Sé Catedral to rzymskokatolicka katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Została wybudowana w stylu romańskim, a jej potężne mury zapewniały również funkcję obronną. W XVIII wieku doszło do remontu i przebudowy w stylu barokowym, a do sali kapitulnej prowadzą schody w stylu renesansowym. Atrakcją świątyni jest piękny, srebrny ołtarz. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO katedra to gratka dla tych, którzy uwielbiają eklektyczne ciekawostki architektoniczne oraz sztukę sakralną. Z pewnością jest również jedną z najważniejszych budowli w samym Porto.

2. Palácio da Bolsa czyli Pałac Giełdowy to zabytkowy budynek z XIX wieku, który został wybudowany wskutek inicjatywy miejskiego Stowarzyszenia Handlowego. Neoklasycystyczny budynek znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i świadczy nie tylko o handlowym charakterze miasta, ale również o rozmachu, z jakim tworzono jego projekty. Wewnątrz znajduje się biblioteka, a przepiękna przestrzeń gmachu wykorzystywana jest do organizacji ważnych wydarzeń kulturalnych i politycznych. W środku znajdują się imponujące i bogato zdobione pomieszczenia, a słynny dziedziniec, Patio Narodów, wieńczy ogromna kopuła z żelaza i szkła. Ściany zdobią płaskorzeźby, a korytarze zostały wykonane z granitu. Wewnątrz pałacu znajduje się również Gabinet Gustave’a Eiffel’a, w którym najpopularniejszy inżynier świata miał opracowywać swoje projekty.

3. Most Ponte Dom Luís I – Znakiem rozpoznawczym Porto jest wybudowany w XIX wieku stalowy most Ponte Dom Luís I, nazwany tak na cześć króla Ludwika I. Wybudowano go nad rzeką Douro, a jego długość to niemal czterysta metrów. Inżynierem odpowiedzialnym za powstanie mostu był Teófilo Seyrig, należący wówczas do grupy Gustave Eiffel. Most składa się z dwóch kondygnacji, a spacer górną pozwala na podziwianie pięknych widoków. Most ucznia Gustave’a Eiffel’a jest tak rozpoznawalnym symbolem miasta, że turyści oblegają go non stop, a w pobliżu mostu znajduje się mnóstwo klimatycznych knajpek, w których można skosztować pysznych dań portugalskich i owoców morza, takich jak grillowane macki ośmiornicy w oliwie.

4. Estádio do Dragão, czyli Stadion Smoka, to pozycja obowiązkowa dla kibiców i fanów sportu. To tutaj swoje mecze rozgrywa klub FC Porto od lat zdobywający międzynarodowe trofea. Budowa nowej wersji stadiony kosztowała niemal sto milionów euro, a podczas meczu inauguracyjnego w 2003 roku FC Porto pokonało FC Barcelonę 2:0. To również na tym stadionie rozegrany został mecz otwarcia EURO 2004. Jest więc to miejsce, które doskonale zna z telewizji każdy szanujący się miłośnik piłki nożnej, jednak zobaczenie potęgi stadionu na żywo nie może się z tym równać. Wycieczka na stadion to również doskonała atrakcja dla dzieci, dlatego zdecydowanie warto się tam wybrać podczas rodzinnych wakacji w Portugalii.

5. Mercado do Bolhao to jedno z najsłynniejszych targowisk w całym mieście. Neoklasycystyczny gmach mieści środku ogromną ilość stoisk i kramów, gdzie można znaleźć wszystko to, co najlepsze w Portugalii. Można tutaj kupić doskonałe owoce, warzywa i bakalie, a także świeże owoce morza, takie jak ośmiornice, kałamarnice, mule, krewetki, homary i ostrygi. Smakosze wina znajdą tutaj stoiska z najlepszym winem z Porto i nie tylko. Targowisko jest nie tylko miejscem, gdzie można zrobić spożywcze zakupy, ale również skosztować na miejscu wielu lokalnych przysmaków, takich jak francesihna, czyli zapiekana kanapka z serem, sosem pomidorowo-piwnym i stekiem, szynką, krewetkami lub pieczonym mięsem do wyboru. Jest to najsłynniejszy, lokalny fast food i świetny pomysł na lunch.

6. Ribeira to zdecydowanie najpiękniejsza dzielnica Porto, w której można zobaczyć, jak rzeczywiście wygląda życie w mieście. Labirynt wąskich, niezwykle klimatycznych uliczek z pięknymi kamienicami w towarzystwie porośniętych bluszczem ruin i tajnymi przejściami sprawia, że można się tutaj zgubić na pół dnia i oczywiście, niczego nie żałować. Dzielnica ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest chętnie odwiedzana przez wszystkich turystów. Znajduje się tutaj również dużo zróżnicowanych knajpek, kawiarni i barów.

7. Zwiedzanie kościołów w Porto to świetny pomysł nie tylko w przypadku wielkich wielbicieli sztuki sakralnej. W tym mieście kościoły często wyglądają jak barwne dzieła sztuki, a to za sprawą “azulejo”, czyli biało-niebieskich płytek, z których słynie miasto. Na przykład Capela das Almas niemal cały pokryty jest słynnymi portugalskimi, a piękna fasada często staje się tłem do pamiątkowych albo artystycznych zdjęć. Azulejo, czyli cienkie płytki ceramiczne w kolorach białym i granatowym oraz z różnymi motywami graficznymi stanowią największą ozdobę fasad budynków w Porto. Można je spotkać w wielu miejscach, gdzie stanowią one odrębny i niezależny od stylu architektonicznego motyw dekoracyjny.

8. Sao Bento w Porto to jeden z najpiękniejszych dworców kolejowych na świecie, w którym płytki azulejo zostały ułożone tak, aby przedstawiać niezwykłą historię Portugalii. Jest to arcydzieło pod każdym względem i gmach, który emanuje niezwykłą atmosferą. Stacja kolejowa została oddana do użytku w 1916 roku, a jej nazwa pochodzi od zakonu benedyktynów, który wybudowano dokładnie w tym miejscu w XVI wieku. Zakon ten podupadł po wielkim pożarze w XVIII wieku i mimo że go odbudowano, już w XIX wieku popadł w ruinę. Dokładnie w 1900 roku postanowiono, że miejsce to można doskonale wykorzystać, aby rozbudować system kolejowy w kraju.

9. Livraria Lello to jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie, której wnętrze przywodzi na myśl piękne korytarze ze Szkoły Magii i Czarodziejstwa z serii książek o słynnym czarodzieju. Miejsce to powstało w 1906 roku, a poza ogromną ilością książek w środku znajdują się imponujące drewniane schody, witraże i piękne zdobienia w postaci płaskorzeźb. Przed księgarnią zazwyczaj ujrzeć można długie kolejki ludzi, którzy chcą wejść do środka, niemniej jednak warto uzbroić się w cierpliwość i zaczekać na swoją kolej. Od niedawna właściciele księgarni wprowadzili godzinowe bilety, dzięki którym są w stanie kontrolować ilość osób przebywających w ich sklepie. Jest to jeden z tych sklepów, w których można spędzić sporo czasu, nawet jeśli nie zamierzamy niczego kupować. Niesamowita atmosfera księgarni działa jak wehikuł czasu, zabierający turystów w odległe czasy.

10. Ogrody Pałacu Kryształowego to alternatywa dla tych, którzy wolą ciszę i spokój od zgiełku miasta, ale również świetne miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu wypełnionych tłumami ludzi miejsc. Fontanny oraz zadbane klomby, rabaty i szpalery tworzą razem urocze, pełne zieleni miejsce, z którego dodatkowo rozpościera się piękny widok na rzekę Duoro oraz samo miasto. Na terenie ogrodów znajdują się biblioteka i czasowe wystawy sztuki, a także restauracja. Zdecydowanie jest to jedno z najspokojniejszych miejsc w całym mieście, gdzie prędzej spotka się pięknego pawia albo mewy, aniżeli tłumy turystów. Jeśli spędzimy w Porto więcej niż dwa dni i grafik zwiedzania nam na to powoli, warto naładować baterie w tak pięknym miejscu.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (18 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić