Co zobaczyć w Aveiro ? Najlepsze Atrakcje w Aveiro

fotografia – Pixabay

Aveiro to malownicze i urocze miasteczko portugalskie położone przy ujściu rzeki Vouga do Oceanu Atlantyckiego. Swój urok miasteczko zawdzięcza przede wszystkim pięknym kamienicom, które są wyłożone płytkami ceramicznymi, oraz łodziom rybackim z krzywymi dziobami, na których widnieją barwne malunki nawiązujące do lokalnych legend. Czas w Aveiro zdaje się płynąć znacznie wolniej niż wszędzie indziej, dlatego warto się tutaj wybrać, aby odpocząć od szybkiego tempa, do którego często jesteśmy zmuszeni na co dzień. Szereg atrakcji i zabytków sprawia, że miejsce to jest atrakcyjnym celem podróży, a piękna sceneria niewielkiego, barwnego miasteczka wabi turystów z różnych stron świata i samej Portugalii. Co warto zobaczyć podczas wizyty “portugalskiej Wenecji”?

1. Ria de Aveiro

Ria de Aveiro  to laguna na atlantyckim wybrzeżu Portugalii, gdzie można wyruszyć w rejs słynnymi kanałami. Barwne i bogato zdobione kamieniczki przy kanale tworzą niesamowitą, kameralną atmosferę, a na dodatek znajdują się w nich sklepiki z pamiątkami i nastrojowe knajpki, w których można skosztować portugalskich potraw. Wielbiciele architektury z pewnością docenią tutaj kamienice w stylu Art Neuveau i niezwykle kunsztowne fasady budynków.

2. Museu de Aveiro

Museu de Aveiro to wyjątkowo piękne muzeum urządzone w części starego klasztoru. Zostało otwarte w pierwszej połowie XX wieku. To właśnie tutaj pod koniec życia mieszkała księżniczka Joanna Portugalska, dzięki której powstało muzeum i która jest patronem całego miasta. Na terenie muzeum znajdują się unikatowe dzieła sztuki sakralnej z okresu między X i XV wiekiem, a przede wszystkim grobowiec świętej Joanny, który stanowi arcydzieło w dziedzinie mozaiki i powstał w XVII wieku.

3. Oficina do Doce

Oficina do Doce to miejsce, które koniecznie muszą odwiedzić wszyscy miłośnicy słodyczy, a zwłaszcza słynnych w Aveiro ciasteczek, które robi się z cukru i żółtek. Te niewielkie ciasteczka stanowią w jakimś stopniu symbol całego kraju, a powstały w starożytnym klasztorze kobiet. Oficina do Doce to miejsce, w którym nie tylko można poznać niezwykłą i długą historię deseru, ale również być świadkiem żmudnego przygotowania “Ovos Moles”. Chętni goście będą mogli również pomóc i sporo nauczyć się podczas wspólnej pracy, dzięki czemu możliwe będzie odtworzenie dokładnego przepisu w domu.

4. Parque Infante D. Pedro

Parque Infante D. Pedro to niewielki, ale niezwykle uroczy park w mieście, na terenie którego znajduje się jezioro z kaczkami, mosty, ogrom roślinności i mnóstwo ptaków. Jego alejki obrośnięte są pięknymi krzewami i drzewami, które kwitną nawet w grudniu, a po zmroku cały park jest nastrojowo oświetlony. To wymarzone miejsce na rodzinny spacer albo romantyczną przechadzkę w wyjątkowo pięknych okolicznościach przyrody. Rozległe alejki mogą również być świetnym miejscem do wieczornego lub porannego joggingu, a miejsce to uwielbiają wielbiciele aktywnego wypoczynku.

5. Forum Aveiro

Forum Aveiro to jedno z najbardziej nietypowych centrów handlowych, przypominające bardziej letnią, luksusową rezydencję. Czysta i zadbana okolica, w której nie brakuje zieleni, sprzyja nie tylko zakupom, ale i wspólnym spacerom, a strefa gastronomiczna może być wybawieniem po zakupowym szaleństwie albo całym dniu zwiedzania miasta. Znajdują sie tutaj zarówno lokalne knajpki z portugalskimi daniami, jak i restauracje serwujące kuchnię europejską i amerykańską.

6. Universidade de Aveiro

Universidade de Aveiro to nowoczesny kompleks budynków stojących na wyjątkowo przestrzennym kampusie, który jest otwarty dla turystów. Miejsce to znajduje się niedaleko centrum miasta, a mimo to imponuje dużą ilością zieleni i odmienną, bardziej nowoczesną architekturą. Zdecydowanie warto się tutaj wybrać na dłuższy spacer, aby doświadczyć innego oblicza Aveiro.

7. Aveiro Railway Station

Aveiro Railway Station to przepiękny budynek z barwach biało-granatowych, który pokryty jest płytkami ceramicznymi azulejos. Budynek z pewnością zachwyci miłośników architektury portugalskiej, nawet tych, którzy zwiedzili Porto, najbardziej znane z fasad pokrytych ceramiką. Został wybudowany w XIX wieku i dziś stanowi niezwykle malowniczy zabytek, podczas gdy tuż obok znajduje się faktyczna, funkcjonująca stacja z trzema peronami. Ze względu na swoją niezwykłą urodę stary dworzec bardzo często stanowi tło dla pamiątkowych zdjęć z podróży i artystycznych sesji zdjęciowych.

8. Capela de Sao Goncalinho

Capela de Sao Goncalinho to niezwykła kaplica, mająca wielkie znaczenie dla mieszkańców miasta. Została wybudowana w stylu barokowym w XVIII wieku, a jej wnętrze wypełnione jest rzeźbami i dekoracjami, które robią wrażenie i nawiązują do przepychu, z którym kojarzy się barok. Podczas czarnej plagi narodziła się tutaj tradycja, która miała zapewnić jedzenie najbiedniejszym, polegająca na rzucaniu jedzenia ze szczytu budynku. Dziś raz do roku, w pierwszą niedzielę stycznia, tłumy ludzi odwiedzają kaplicę, aby kruszyć na ziemi ciastka, płacąc za spełnione obietnice z roku poprzedniego. Cały rytuał kończy się wspólnym biesiadowaniem w okolicznych knajpach i jest najweselszą tradycją w mieście.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

kj

4.3/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić