31 Ciekawostek o Liberii

liberia
foto – Pixabay

Liberia, a dokładniej właściwie Republika Liberii to niezbyt znane państwo, niemniej jednak jest ono bardzo ciekawe państwo z raczej obszerną i interesującą historią oraz kulturą, które położone jest w zachodniej części Afryki. Państwo to dzieli granicę z Sierra Leone oraz z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Liberia jest państwem znajdującym się zaledwie kilkaset kilometrów na północ od równika, co przyczynia się oczywiście do jej bardzo charakterystycznego klimatu. Liberia jest przepięknym krajem, który posiada w sobie niezwykle piękne i bardzo malownicze krajobrazy i widoki. Zdecydowanie jadąc do tego kraju, warto dokładnie rozejrzeć się i przyjąć nieco kultury liberujskiej. Kraj ten ma do zaoferowania bardzo wiele ciekawych i niezwykle interesujących informacji, o których zdecydowanie warto się dowiedzieć, zwłaszcza jeśli chcielibyśmy kiedyś zwiedzać ten kraj.

 

1. Językiem urzędowym Liberii jest język angielski.

2. Stolicą Liberii jest Monrovia.

3. Ustrój polityczny, jaki panuje w Liberii to republika.

4. Całkowita powierzchnia tego kraju wynosi około 111 370 km kwadratowych.

5. Najniższa temperatura, jaka została kiedykolwiek zmierzona w tym kraju to temperatura 7,8 stopni Celsjusza i została ona zmierzona w Masambolahun, natomiast najwyższa temperatura, jaka została w Liberii zmierzona to 40,6 stopni Celsjusza i zmierzona została ona w Sikombe.

6. Całkowita liczba ludności w Liberii wynosi około 4 505 000 osób, przy czym gęstość zaludnienia wynosi 42 osoby na jeden kilometr kwadratowy.

7. Walutą pieniężną, która obowiązuje w Liberii, jest dolar liberyjski.

8. W Liberii mieszkańcy wyznają bardzo wiele różnych religii. Głównie zamieszkują Liberię protestanci (około 76 procent ludności), wyznawcy islamu (około 12 procent ludności), katolicy oraz inni chrześcijanie (około 6,7 procent ludności), natomiast reszta mieszkańców to osoby, które nie wyznają żadnej religii, lub też wyznawcy innych religii, na przykład prawosławia czy tradycyjnych religii afrykańskich.

9. Domeną internetową Liberii jest .lr.

10. Średni wiek mieszkańców Liberii wynosi 17,9 roku.

11. Liberia należy do 20 krajów na Ziemi, których mieszkańcy palą najmniej papierosów w przeliczeniu na 1 mieszkańca.

12. Najdłuższa rzeka w Liberii to rzeka Cavalla. Tak samo nazywa się jeden z gatunków ryb.

13. Park Narodowy Sapo jest największym w kraju chronionym rezerwatem i domem dla 125 gatunków ssaków i 590 gatunków ptaków.

14. Liberia eksportuje rudy żelaza jako jeden z największych eksporterów rudy żelaza w Afryce. Stanowi on tak właściwie około 30 procent całkowitego eksportu w kraju.

15. Jeśli chodzi o narody i grupy etniczne, jakie występują w Liberii, są to Ludy Mande (jest ich około 50 procent ludności kraju), Kru (około 35 procent ludności kraju), a także inne (około 15 procent ludności kraju).

16. Turystyka jest w Liberii raczej słabo rozwinięta. Ma to związek głównie z faktem, iż niedobór prądu jest powszechny, a infrastruktura atrakcji turystycznych jest raczej niezadowalająca.

17. Flaga Liberii przypomina dość mocno flagę Stanów Zjednoczonych, ponieważ ma ona stanowić nawiązanie do pochodzenia mieszkańców Liberii, którzy wywodzą się z wyzwolonych amerykańskich niewolników. Na fladze jest naprzemiennie deklaracji niepodległości. Jeśli chodzi o symbolikę barw flagi, kolory biały i czerwony symbolizują moralną doskonałość i odwagę. W lewym górnym rogu flagi znajduje się także niebieski kwadrat z białą gwiazdą, która ma symbolizować wolność, którą uzyskali niewolnicy, natomiast tło, na której się ta gwiazda znajduje, czyli niebieski kwadrat ma symbolizować cały kontynent Afryki.

18. Liberia jest jedynym krajem w Afryce, który nie był nigdy wcześniej kolonią. Ten kraj utworzony został przez wyzwolonych niewolników amerykańskich.

19. W Liberii w 1927 roku doszło do najbardziej sfałszowanych wyborów na świecie. Prezydent Charles Dunbar Burgess King otrzymał 600 000 głosów od zaledwie 15 000 zarejestrowanych wyborców.

20. Płaca minimalna w Liberii wynosi 5 600 dolarów (jest to około 257 zł) miesięcznie.

21. W tym kraju osoba pełnoletnia spożywa średnio w ciągu roku około 4,7 litrów czystego alkoholu.

22. W Liberii obowiązkowa nauka szkolna trwa 6 lat.

23. Początek obowiązkowej edukacji w Liberii rozpoczyna się w wieku 6 lat.

24. Średni poziom IQ w Liberii wynosi 67.

25. Z powodu niedożywienia cierpi aż 38 procent ludności zamieszkującej ten kraj, czyli jest to około 1 710 000 osób.

26. W Liberii znajduje się ponad 10 600 km dróg utwardzonych, przy czym jest to 0,02 procent wszystkich dróg na świecie.

27. W kraju tym jest aż 29 lotnisk, jednakże tylko 2 z nich mają utwardzoną nawierzchnię.

28. W Liberii znajduje się ponad 429 km torów kolejowych.

29. W kraju tym dorosła osoba pali średnio po 9 papierosów w ciągu miesiąca.

30. Najbardziej zabójczą chorobą w tym kraju jest HIV / AIDS.

31. Najwyższym szczytem w Liberii jest Mount Wuteve o wysokości 1440 m nad poziomem morza.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić