30 Ciekawostek o Niesamowitej Tunezji

tunezja
foto – Pixabay

Tunezja to państwo leżące nad Morzem Śródziemnym w Północnej Afryce. Turystom z całego świata kojarzy się przede wszystkim ze złotym piaskiem, lazurową wodą i luksusowymi kurortami. Ma jednak w zanadrzu również bogatą historię, kulturę i liczne zabytki. Co warto wiedzieć o Tunezji? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.

1. Tunezja to kraj dwukrotnie mniejszy od Polski. W 1881 roku Francja dokonała inwazji, atakując Tunezję i tworząc z niej francuski protektorat. Odzyskała niepodległość dopiero w 1956 roku.

2. Stolicą Tunezji jest Tunis znajdujący się nad brzegiem Jeziora Tuniskiego. Kilkanaście kilometrów od miasta znajduje się dawna Kartagina, czyli starożytne miasto fenickie.

3. Zabudowa starego miasta w Tunisie została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponadto w stolicy znajdują się liczne zabytki, takie jak meczety, mauzolea, pałace i szkoły koraniczne.

4. W tunezyjskiej miejscowości Tatawin kręcono ujęcia do popularnego filmu “Gwiezdne wojny”. To właśnie tutaj wykreowano scenografią dla planety Tatooine.

5. Kairuan, znajdujące się w północno-wschodniej części kraju, jest czwartym pod względem ważności świętem miejscem islamu. Wyprzedzają go tylko Medyna, Jerozolima i Mekka.

6. Wielką atrakcją Tunezji jest wspaniały amfiteatr w Al-Dżamm. Jest to trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie, który zachował się do dnia dzisiejszego w dużo lepszym stanie niż Koloseum.

7. 98 procent mieszkańców Tunezji wyznaje tak zwany islam sunnicki. Postała cześć to wyznawcy judaizmu i chrześcijaństwa.

8. Obszar dzisiejszej Tunezji był wielokrotnie kolonizowany, a wpływy innych kultur miały na zawsze wzbogacić eklektyczną kulturę tunezyjską. Na przestrzeni stuleci panowali tutaj między innymi Fenicjanie, Rzymianie, Wandalowie, arabowie, a także Francuzi.

9. Habib Bourguiba był pierwszym prezydentem Tunezji. Co ciekawe, dążył on nie tylko do sekularyzacji kraju, ale również do emancypacji kobiet.

10. Mohamed Bouazizi był tunezyjskim sprzedawcą, który w 2010 roku dokonał samospalenia w geście protestu. Jego śmierć doprowadziła do licznych demonstracji, a ostatecznie do Jaśminowej Rewolucji, która usunęła prezydenta.

11. Rewolucja w Tunezji była początkiem tak zwanej Arabskiej Wiosny, która zalała wiele państw w północnej Afryce.

12. System prawny w Tunezji jest niemalże dokładną kopię systemu prawnego obowiązującego we Francji. Z tą różnicą, że wprowadzono do niego elementy szariatu.

13. Nazwa kraju wywodzi się od fenickiej bogini Tanith. Fenicjanie byli starożytnym ludem wędrownym, który tworzyli podróżujący kupcy i handlowcy. W Tunezji znajdowało się najsłynniejsze miasto fenickie, czyli Kartagina.

14. Kuchnia tunezyjska to ciekawe połączenie wpływów afrykańskich i francuskich z domieszką kuchni śródziemnomorskiej oraz wpływów pochodzących od mieszkańców pustyni.

15. Według naukowców Tunezja była zamieszkana już w epoce kamienia. Z kolei osiem tysięcy lat temu jej tereny były porośnięte lasami i zielonymi sawannami.

16. Cape Angela w Tunezji to najdalej wysunięte na północ miejsce w całej Afryce.

17. Miejscowość Matmata to unikat na skalę światową. Tubylcy mieszkają w domach znajdujących się pod ziemią lub też domach, które uprzednio wydrążono w skałach.

18. Oficjalnym językiem Tunezji jest język arabski. Ze względu na burzliwą historię kraju, można tutaj jednak porozumiewać się również po francusku. Wielu obywateli zna języki angielski oraz włoski.

19. Walutą w Tunezji jest dinar tunezyjski, który mniej więcej odpowiada 2 polskim złotym. Waluty tej nie da się wymienić, dlatego obowiązuje bezwzględny zakaz wywożenia jej z kraju.

20. Ramadan to miesięczne święto muzułmańskie, w czasie którego należy powstrzymywać się od spożywania posiłków, palenia papierosów oraz picia alkoholu w miejscach publicznych.

21. W Tunezji całkowicie legalne są prowadzenie domów publicznych i prostytucja, a także aborcja.

22. W Tunezji respektowane jest polskie prawo jazdy. Należy jednak wziąć pod uwagę, że Tunezyjczycy mają bardzo swobodne podejście do przepisów drogowych, co wymaga wielkiej czujności pieszych i innych kierowców.

23. Tunezja znacząco wyróżnia się liberalnym podejściem do wielu spraw na tle innych krajów arabskich. Nie obowiązuje tutaj poligamia, a kobiety nie muszą nosić chust, mają dostęp do edukacji oraz życia publicznego.

24. Najwyższym szczytem Tunezji jest Dżabal asz-Szanabi mierzący 1544 metry nad poziomem morza. Znajduje się w Górach Tunezyjskich i stanowi wielką atrakcje dla turystów kochających piesze wyprawy po górach.

25. Narodowym daniem Tunezji jest kuskus z jagnięciną, kurczakiem, owocami morza czy rybą. Z kolei na południu kraju często podaje się kuskus w wersji na słodko.

26. W Tunezji do dobrego tonu należy targowanie się ze sprzedawcami. Jeśli jednak proponujemy niższą cenę, nie wolno już zrezygnować z zakupu, ponieważ jest to bardzo niemile widziane.

27. Hammamet to jedna z najbardziej turystycznych miejscowości w Tunezji, gdzie znajdują się piaszczyste plaże i tropikalna roślinność. Usytuowane są tutaj również hotele na każdą kieszeń i wiele restauracji.

28. Monastir to miejscowość, w której znajduje się największy i najstarszy w Afryce ribat, czyli muzułmański klasztor.

29. Djerba to najstarsza wyspa w regionie Północnej Afryki. Na wyspie dominuje mauretańska zabudowa, złote piaski, lazurowa woda oraz interesujące punkty historyczne.

30. Malownicze miasteczko Sidi Bou Said to jedno z miejsc, które najczęściej pojawia się na pocztówkach i pamiątkach z Tunezji. Warto je zobaczyć, aby napawać się bajecznym klimatem kraju.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić