Bukowina Tatrzańska 2024 🗺️ Atrakcje i Ciekawostki

bukowina tatrzańska
foto – Pixabay

Bukowina Tatrzańska to słynna miejscowość wypoczynkowa, która wśród turystów zasłynęła po otwarciu ogromnego kompleksu basenów termalnych “BUKOVINA”. To także idealne miejsce dla miłośników aktywnego wypoczynku – w obrębie miejscowości znajdują się liczne szlaki piesze i rowerowe, a także dobrze wyposażone kompleksy narciarskie.

1. Termy BUKOVINA

Bez wątpienia zespół basenów termalnych BUKOVINA to największa atrakcja tej podhalańskiej miejscowości. W kompleksie znajdują się baseny rekreacyjne i termalne, brodziki i zjeżdżalnie. Umiejscowiona jest tu również rozległa strefa saun oraz strefa SPA&Wellness. Dużą atrakcją term BUKOVINA są różnego rodzaju wydarzenia: seanse aromaterapeutyczne, kursy pływania i nurkowania dla najmłodszych oraz cyklicznie organizowana Noc Basenów.

2. Festiwal Sabałowe Bajania

Festiwal Sabałowe Bajania organizowany jest od 1967 roku. To międzynarodowe wydarzenie, które zrzesza miłośników sztuki ludowej i lokalnego, podhalańskiego folkloru. Podczas imprezy odbywają się koncerty i pokazy artystyczne, przedstawienia teatralne, a także kiermasze, na których można spróbować doskonałych, góralskich przysmaków. Zwieńczeniem wydarzenia jest Sabałowa Noc, która odbywa się na terenie kompleksu basenów termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, a podczas jej trwania wybierani i nagradzani się najbardziej zasłużeni dla gminy artyści i działacze społeczni.

3. Stacja Narciarska Turnia (Olczań-Ski)

Bukowina Tatrzańska słynie ze świetnie przystosowanych i zagospodarowanych stoków narciarskich. Stacja Narciarska Olczań-Ski to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z narciarstwem. Kompleks oferuje możliwość zjazdu po kilku trasach narciarskich, z których część została przystosowana do umiejętności i możliwości osób początkujących. Na terenie stacji znajdują się wyciągi, a także szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu sportowego.

4. Stacja Narciarska Rusiń-Ski

Stacja Narciarska Rusiń-Ski położona jest na stoku Rusinowego Wierchu. Większość tras jest stosunkowo prosta i polecana osobom początkującym, a także rodzinom z dziećmi. Dużą atrakcją kompleksu jest tor do zjazdu na specjalnych “pontonach”. W stacji znajduje się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, szkółka oraz karczma, w której serwowane są lokalne specjały i rozgrzewające napoje.

5. Bukowiańskie Centrum Kultury

Bukowiańskie Centrum Kultury umiejscowione jest w zabytkowym, pięknym Domu Ludowym. Organizowane są tu warsztaty z rękodzieła dla najmłodszych, wystawy i wernisaże lokalnych artystów, pokazy teatralne oraz koncerty i wydarzenia muzyczne. Podczas pobytu w Bukowinie Tatrzańskiej można wziąć udział m.in. w przeglądzie tańca regionalnego, konkursach recytatorskich oraz w pokazach aktorskich małych, lokalnych grup teatralnych.

6. Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Zaledwie kilka kilometrów od Bukowiny Tatrzańskiej znajduje się niewielka, podhalańska wieś – Jurgów. Jej niewątpliwie największą atrakcją jest tutejsza Zagroda Sołtysów, która stanowi oddział Muzeum Tatrzańskiego. W tym miejscu zobaczyć można oryginalne wyposażenie góralskiego gospodarstwa z przełomu XIX i XX wieku: zachowały się tu m.in. piece z otwartym paleniskiem, naczynia i przybory kuchenne, przedmioty codziennego użytku oraz zabudowania gospodarcze. Muzeum otwarte jest od środy do niedzieli, a bilety kosztują 10zł (bilety normalne) i 6zł (bilety ulgowe).

7. Szlaki rowerowe

W Bukowinie Tatrzańskiej na miłośników jazdy na dwóch kółkach czeka wiele malowniczych szlaków i tras rowerowych. Przez miejscowość przechodzi główna trasa najważniejszego, rowerowego wydarzenia w Polsce – Tour de Pologne. Amatorzy mogą swoich sił spróbować podczas podjazdu na Rusinowy Wierch oraz do okolicznych miejscowości wypoczynkowych (Białego Dunajca, Zakopanego, Poronina, Chochołowa). Na nieco bardziej zaawansowanych czeka do przemierzenia tzw. “pętla tatrzańska”, która rozciąga się dookoła najwyższych szczytów polskich i słowackich Tatr.

8. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

Największą, cykliczną imprezą w Bukowinie Tatrzańskiej jest coroczny Góralski Karnawał, który organizowany jest przez bukowiński Dom Ludowy. Podczas kilkudniowego wydarzenia odbywają się m.in. pokazy taneczne, wybory najlepszej grupy kolędniczej oraz “Wieczór Krakowiaków Wschodnich”. Imprezie towarzyszą jarmarki, pokazy światła oraz liczne konkursy i warsztaty dla dzieci i młodzieży.

9. Lodowce w Bukowinie Tatrzańskiej

Niewiele osób wie, że na terenie Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się jedyne w Polsce lodowce. Największy i najstarszy z nich powstał ponad 400 lat temu i może mieć nawet 30 metrów szerokości. Charakterystyczną cechą lodowca jest to, że podziwiać go można przez cały rok – znajduje się on w żlebie góry Mięguszowiecki Szczyt i jest dobrze widoczny z okolic Morskiego Oka.

10. Morskie Oko

Choć Morskie Oko znają wszyscy – to najprawdopodobniej najbardziej znane, polskie jezioro – ciekawostką jest, że zbiornik leży w granicach Bukowiny Tatrzańskiej. To równocześnie jedna z największych atrakcji całych Tatr, która corocznie przyciąga tysiące turystów. To malownicze, polodowcowe jezioro położone jest u podnóża wysokich Szczytów Mięguszowieckich. Do Morskiego Oka dotrzeć można długim, stosunkowo prostym i mało wymagającym czerwonym szlakiem, które częściowo prowadzi po utwardzonej nawierzchni.

11. Wiktorówki Klasztor

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W pobliżu klasztoru dominikanów prowadzi szlak turystyczny, łączący Rusinową Polanę z Palenicą Białczańską. Samo sanktuarium przypomina o małej pasterce z Rusinowej Polany, której objawiła się Matka Boska. W miejscu objawień najpierw powstała mała kapliczka, później większa kaplica, w której często gościł Karol Wojtyła. Do dziś kilka razy w ciągu roku odprawiane są tu msze, a samo sanktuarium jest jednym z ciekawszych zabytków sakralnych w Tatrach.

12. Zakopane – największe atrakcje

Zaledwie kilkanaście kilometrów dzieli Bukowinę Tatrzańską od zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Ta turystyczna miejscowość słynie przede wszystkim z Krupówek: długiego, handlowego deptaku, przy którym znajdują się sklepy z pamiątkami, karczmy i stoiska. Dużą atrakcją jest również możliwość wjechania na Gubałówkę, na której szczycie położone są obiekty handlowe i gastronomiczne oraz zjawiskowy punkt widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama Tatr. Podczas zwiedzania Zakopanego warto również odwiedzić tutejsze muzea: Muzeum Stylu Zakopiańskiego, oddział główny Muzeum Tatrzańskiego oraz Muzeum Oscypka.

13. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy nie bez powodu uznawany jest za jeden z najpiękniejszych obszarów w całej Polsce. Miłośnicy wspinaczki i pieszych wędrówek mogą zwiedzić tu liczne szczyty, z których wiele sięga ponad 2 tysięcy metrów wysokości. Z pewnością warto odwiedzić dwie popularne, piękne doliny: Dolinę Kościeliską i Dolinę Chochołowską. Dużą atrakcją Tatrzańskiego Parku Narodowego jest możliwość podziwiania wspaniałej flory i fauny wysokogórskiej. Warto pamiętać, że wstęp na teren całego parku jest płatny, a bilety zakupić można zarówno w specjalnie wyznaczonych kasach biletowych, jak i w wersji cyfrowej.

14. Dolina Pięciu Stawów Polskich

Dolina Pięciu Stawów Polskich jest jednym z najpiękniejszych punktów na mapie Tatr Wysokich. Bliskość takich atrakcji, jak Wodogrzmoty Mickiewicza, Wielka Siklawa czy Morskie Oko sprawiają, że dolina ta jest chętnie odwiedzana przez amatorów górskich wędrówek. Kto dotrze w to miejsce, ten będzie mógł się odpocząć w klimatycznym schronisku, popatrzeć na pobliskie szczyty (m.in. Szpiglasowy i Kozi Wierch) oraz na polodowcowe stawy. Tym najważniejszym jest Wielki Staw, znany jako największe jezioro w Tatrach i trzecie pod względem głębokości jezioro w Polsce.

15. Tatrzańskie atrakcje Słowacji

Bukowina Tatrzańska położona jest przy samej granicy polsko-słowackiej. Słowacka część Tatr również obfituje w atrakcje dla całej rodziny. Poszukiwacze spokojnych, kameralnych miejsc powinni odwiedzić niewielką wieś Zdziar, która zachwyca wspaniałymi widokami, ciszą i spokojem. Tuż za granicą polsko-słowacką położone są dwa pasma górskie: Tatry i Pieniny, oba objęte ochroną instytucji parków narodowych, które obfitują w piesze i rowerowe szlaki.

16. Kuchnia podhalańska

Kuchnia podhalańska jest bardzo smaczna, rozgrzewająca i sycąca. Do regionalnych potraw należą m.in. moskole (kluseczki podawane z omastą i serem) oraz zupa kwaśnica (na bazie kiszonej kapusty i mięsa). Podczas pobytu w Bukowinie Tatrzańskiej warto odwiedzić Karczmę Giewont, gdzie serwowane są wyborne żeberka i doskonała baranina. W Restauracji TaTradycja spróbować można świetnie przyrządzonych mięs z kaczki i gęsi. Wśród turystów dużą popularnością cieszy się także Karczma U Leśnego, której specjalnością są dania z dziczyzny.

17. Restauracja Schroniska Bukowina

Kto chce odkryć smaki Podhala, ten powinien zajrzeć do „Schroniska Bukowina” – jednej z najpopularniejszych restauracji w tej części kraju. W klimatycznym lokalu mieszczącym się w centrum Bukowiny Tatrzańskiej można spróbować słynnej bezy, zjeść obiad w góralskim stylu i kupić miejscowe specjały, m.in. kremy czekoladowe w różnych smakach, góralskie nalewki i śliwowicę. Można tu również posłuchać muzyki na żywo i uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach kulturalnych. A wszystko to w pięknym wnętrzu, z którego roztacza się wspaniały widok na Tatry.

18. Noclegi w Bukowinie Tatrzańskiej

Baza noclegowa w Bukowinie Tatrzańskiej jest bardzo rozbudowana. W miejscowości znajdują się zarówno luksusowe hotele, jak i nieco tańsze, kameralne pensjonaty i pola kempingowe. Alternatywą dla większych grup osób oraz rodzin z dziećmi jest możliwość wynajęcia całorocznego domku. Dużą popularnością cieszą się również noclegi organizowane w Termach BUKOVINA, które zapewniają codzienny dostęp do strefy SPA&Wellness oraz basenów termalnych.

4.1/5 - (47 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić