Geonatura Kielce – Informacje i Ciekawostki

kadzielnia
Kadzielnia Kielce / foto – Autorstwa Ferdziu – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16772169

Geonatura to park edukacyjny znajdujący się na terenie Kielc. Oprócz działalności edukacyjnej prowadzi się tutaj również działalność sportową, promocyjną oraz turystyczną. Obiekt przyciąga wielu turystów, dlatego warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na temat Geonatury Kielce oraz okolicznych atrakcji.

1. Obiekt powstał w 2003 roku pod nazwą “Centrum Geoedukacji Kielce” w celu promocji miasta jako ośrodka turystycznego poprzez promowanie jego walorów geologicznych.

2. Na terenie obiektu funkcjonuje Centrum Geoedukacji, które jest placówką muzealno-wystawową. Można tutaj zobaczyć plansze, modele, a także eksponaty geologiczne w postaci skamieniałości, fotosymulacji, figury dawnych zwierząt i roślin.

3. Centrum Geoedukacji można zwiedzać za darmo, nie dopłacając nawet za oglądanie filmu w kapsule 5D. Warto wspomnieć, że budynek,  w którym się znajduje, otrzymał nagrodę roku za najlepszy obiekt architektoniczny przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

4. Geonatura Kielce to miejsce, które przyciąga również za sprawą pięknego Ogrodu Botanicznego. Został otwarty w lipcu 2018 roku, chociaż rozmowy na ten temat rozpoczęły się już w latach osiemdziesiątych XX wieku. Znajduje się on przy ulicy Jagiellońska 78 – około 5 km od Centrum Geoedukacji.

5. W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach dominują przede wszystkim rędziny, czyli gleba powstała na skałach wapiennych. Jego obszar był wcześniej użytkowany przez mieszkańców okolicy jako pola i sady oraz do wydobywania wapienia. Obecnie znajduje się tutaj mnóstwo różnorodnych bylin, krzewów i drzew, a na terenie ogrodu odbywają się warsztaty tematyczne, na których można nauczyć się podstaw ogrodnictwa czy poznać ciekawostki o ziołach. Są to zajęcia, na które uczęszczać mogą zarówno dzieci, jak i młodzież czy dorośli.

6. Na terenie Geonatury Kielce znajduje się rezerwat przyrody “Kadzielnia”, który obejmuje Skałkę Geologów, czyli najwyższe wzniesienie całego wzgórza. Znajduje się tutaj kilkanaście jaskiń, roślinność naskalna, a także liczne zjawiska tektoniczne. Przez rezerwat przechodzi również czerwony szlak miejski, dzięki któremu można zobaczyć najważniejsze zabytki Kielc.

7. Jako obiekt turystyczny Geonatura Kielce została wyróżniona prestiżowymi nagrodami. Należą do nich na przykład certyfikat “Najwyższa jakość Quality International” z 2004 roku, nagroda Marszałka Województwa Świętokrzyskiego “Wędrowiec” z 2012 roku czy nagroda “Idol-Firma Przyjazna Niewidomym” z 2013 roku.

8. Rezerwat Przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego znajduje się na terenie dawnego kamieniołomu “Wietrznia”. Znajdują się tutaj wyjątkowo cenne odsłonięcia geologiczne takie, jak koralowce, gąbki, kamienionogi, liliowce, kras podziemny czy procesy tektoniczne. Rezerwat nosi imię wybitnego geologa i badacza Gór Świętokrzyskich, a przez jego teren przechodzi zielony szlak spacerowy prowadzący z ulicy Zamkowej na Bukówkę.

9. Ośrodek Pracy Twórczej “Wietrznia”, który działa w ramach Geonatury Kielcie, to miejsce, w którym łączy się działalność kulturalną i edukacyjną. Celem placówki jest upowszechnienie pracy twórczej rzeźbiarzy, a także udostępnienie przestrzeni i infrastruktury potrzebnej do rzeźbienia. Swoje pracownie mają tutaj między innymi Arkadiusz Latos czy Wacław Stawecki. Znajduje się zaraz obok budynku Geoedukacji.

10. Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny został otwarty w 2011 roku. Zaczyna się w Bałtowie, a kończy w Miedziance. Na szlaku znajduje się aż dwadzieścia siedem obiektów, które stanowią najciekawsze zabytki przyrody nieożywionej w zakresie geologii, archeologii oraz paleontologii.

11. Do najważniejszych obiektów znajdujących się na Świętokrzyskim Szlaku Archeo-Geologicznym należą Centrum Geoedukacji, rezerwat przyrody Wietrznia, rezerwat przyrody Kadzielnia, Jaskinia Raj, Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi oraz rezerwat przyrody Zachełmie. Z pewnością jest to trasa, która przyciągnie miłośników historii, geologii i archeologii. To również trasa, którą docenią wielbiciele aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody i pieszych wędrówek.

 

5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić