Co zobaczyć w mieście Hallstatt 🗺️ ? Zobacz 10 najlepszych atrakcji

fotografia – Pixabay

Hallstatt to wyjątkowe miasteczko w Austrii, które swoją popularność zyskało przez niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki, jakie oferuje niemal na każdym kroku. Ułożone w sercu Alp Salzburskich przyciąga miłośników pieszych wycieczek i aktywnego wypoczynku. Gmina szczególne znaczenie ma z punktu widzenia archeologicznego: pochodzenie pobliskich cmentarzy sięga aż 800r p.n.e.. Odkryto w nich m.in. szczątki wojowników i arystokratów, co było jednoznacznym dowodem na istnienie rozwiniętej społeczności w tym regionie. Dziś to jednak przede wszystkim miejsce wypoczynkowe, atrakcyjne dzięki swojemu górskiemu klimatowi. Przedstawiamy 10 największych atrakcji Hallstatt – miasteczka położonego w samym centrum Alp!

1. Hallstatter See

Hallstatter See rozciąga się wzdłuż uliczek miasteczka i jest jedną z największych atrakcji tego miejsca. Powierzchnia niewielkiego zbiornika to zaledwie 8,5ha, jednak jezioro w najgłębszych punktach osiąga nawet 125m! Wody jeziora cechują się wyjątkową przejrzystością, co pozwala na obserwowanie pięknej wodnej fauny i flory. Można przemierzać je kajakami, niewielkimi łódkami osobowymi lub większymi łodziami wycieczkowymi.

2. Rynek w Hallstatt

Rynek to główny punkt handlowy w miasteczku, z którego rozciągają się liczne, klimatyczne uliczki. Podziwiać tu można wspaniałą, malowniczą architekturę, typową dla austriackiego budownictwa górskiego. Na rynku znajduje się m.in. piękny pomnik Trójcy Świętej. Dookoła znajdują się liczne restauracje, kawiarnie, bary i obiekty rozrywkowe.

3. Ścieżka w chmurach

Wyjątkowa platforma widokowa ze szklaną podłogą, która znajduje się na lodowcu Dachstein. Zawieszona między stromymi skałami platforma zapewnia wspaniały widok na zapierającą dech w piersiach panoramę Alp oraz wyjątkowo emocjonujące przeżycia. Dużym ułatwieniem jest możliwość dostania się na szczyt specjalną kolejką wycieczkową.

4. Kopalnia soli w Hallstatt

Kopalnia stoli w Hallstatt to jedno z najważniejszych miejsc na mapie miasteczka. Początki wydobycia tego surowca sięgają nawet 5 tysięcy lat. Do tego miejsca dostać się można pieszo lub skorzystać z oferty kolejek dowożących turystów na 500-metrowe wzniesienie. Kopalnię oglądać można z przewodnikiem. To jednak nie wszystko! Z pobliskich miejsc widokowych czeka na nas wspaniały obraz okolicznych, malowniczych szczytów i jeziora.

5. Kąpielisko w Obertraun

Pobliska miejscowość Obertraun to miejsce doskonałe na krótką, jednodniową wycieczkę podczas pobytu w Hallstat. Latem do tego miejsca przyciąga przede wszystkim piękne, naturalne kąpielisko, przy którym znajduje się piaszczysta plaża, zjeżdżalnie, boiska, miejsca grillowe i liczne obiekty gastronomiczne.

6. Kościół w Hallstatt

Halsztacki kościół mieści się w centralnej części miasteczka. Zwany jest kościołem Marii am Berg. Prawdopodobnie pierwsza świątynia chrześcijańska w tym miejscu powstała już w XII wieku, a obecna zabudowa pochodzi z XVI wieku – nieco starsza jest jedynie charakterystyczna wieża. W pobliżu znajduje się kaplica, w której znajdują się podpisane czaszki osób, które niegdyś spoczywały na tutejszym cmentarzu.

7. Badeinsel

Niewielka wysepka na jeziorze Halsztackim powstała przez sztuczne nasypanie ok. 80 lat temu. Z miasteczkiem połączona jest mostem. Obecnie to miejsce przyciąga całe rodziny z dziećmi oraz turystów, którzy szukają idealnego miejsca odpoczynkowego podczas wizyty w Hallstatt. Znajduje się tu piękna, rozległa plaża z wieloma miejscami do odpoczynku oraz wspaniały plac zabaw dla najmłodszych.

8. Lodowiec Dachstein

Choć wcześniej wspomnieliśmy już o wspaniałej, szklanej platformie widokowej, sam lodowiec Dachstein również zasługuje na specjalne wyróżnienie. Monumentalne wzniesienie zajmuje obszar 560ha i stanowi najdalej wysunięty lodowiec alpejski na wschód. Znajdują się na nim liczne atrakcje dla narciarzy, w tym wiele tras o różnym stopniu trudności oraz rozwinięta infrastruktura. Atomic Superpark zapewni rozrywkę miłośnikom snowboardu. Na lodowcu znajdują się także liczne wytyczone trasy piesze, które zachwycają pięknymi, alpejskimi widokami.

9. Gosau

Podczas pobytu w Hallstatt warto wybrać się na krótki wypad do pobliskiej miejscowości Gosau. To niezwykle zielone, spokojne miejsce, które jest kwintesencją tradycyjnej, alpejskiej wsi. Szczególnie warto zwiedzić to miejsce wiosną, kiedy delikatne wzgórza mienią się różnym kolorem kwiatów.

10. Walterbemuseum

W halsztackim muzeum zgrupowane są różne eksponaty, głównie związane z wydobyciem soli oraz z kulturą epoki starożytnej. Zbiory umiejscowione są w dawnej plebanii kościoła. Wśród kolekcji znajdują się m.in. starożytne noże i miecze, neolityczne narzędzia kamienne, kolekcja naczyń glinianych oraz duża ekspozycja związana z kulturą rzymską.

Dlaczego warto zwiedzić Hallstatt? Z pewnością jest to miejsce wyjątkowe, ukryte w cieniu ogromnych, alpejskich stoków. Górski klimat, liczne trasy piesze i narciarskie, mnogość form aktywnego wypoczynku oraz wspaniałe miejsca widokowe przyciągają turystów z całego świata. Pobyt w tym miejscu z pewnością zachwyci miłośników niewielkich, malowniczych miejscowości, kameralnego budownictwa góralskiego oraz wspinaczki górskiej. Ci, którzy liczą na bardziej intensywne doznania, mogą wybrać się na wymagającą wycieczkę w głąb Alp. Jedno jest pewne – pobyt w Hallstatt na całe życie pozostanie w Twojej pamięci.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (47 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić