30 Ciekawostek o Islandii

Islandia
foto – Pixabay

Islandia to jedno z tych państw, które wielu osobom kojarzy się z odległą planetą. Choć wyspa nie odznacza się wielkimi gabarytami, to jednak ogromna przestrzenie zapierają dech w piersiach i sprawiają wrażenie, że mamy do czynienia z niekończącą się powierzchnią. Islandia znajduje się w północnej części Europy i każdego roku ściąga miliony turystów pragnących na własne oczy przekonać się o jej pięknie.

1. Nazwa kraju w tłumaczeniu oznacza Krainę Lodu, choć lodowce zajmują zaledwie 11% powierzchni całego kraju.

2. Ze względu na trudne warunki atmosferyczne Islandczycy jeszcze sto lat temu robili zakupy raz na kilka tygodni. Przejście lodowca utrudniało piesze i częste wędrówki.

3. Diamond Beach to czarna plaża znajdująca się nieopodal laguny lodowcowej. Nazwa nawiązuje do odłamków lodowca wyrzucanych przez morze na brzeg. Z daleka wyglądają jak małe diamenciki na czarnym tle.

4. Hakarl to jedna z najpopularniejszych przekąsek Islandii. Dla wielu ludzi jest niejadalnym ohydztwem. Hakarl to sfermentowany rekin polarny, którego zapach jest połączeniem zgnilizny i amoniaku. Na Islandii obowiązuje niepisany zakaz spożywania rekina w takiej wersji w pomieszczeniach.

5. Wiele dóbr naturalnych w postaci wodospadów czy kraterów znajduje się na terenach prywatnych. Islandia jest zatem jednym z nielicznych miejsc na świecie, w których główne atrakcje turystyczne są własnością prywatną.

6. Jednym z rarytasów Islandczyków są baranie głowy. Kiedyś była podstawą żywieniową Islandczyków, którzy postanowili nie wyrzucać cennego jedzenia. Obecnie istnieją dwa miejsca w kraju, w którym serwuje się takie danie. Łeb barani dzisiaj jest tylko atrakcją turystyczną.

7. Przez wiele lat na terenie kraju funkcjonowały bazy amerykańskie i właśnie dlatego niemal każdy Islandczyk posługuje się perfekcyjną angielszczyzną.

7. Największą mniejszością zamieszkującą wyspę są Polacy. Można ich tutaj spotkać niemal na każdym kroku, dlatego nie należy się martwić brakiem znajomości islandzkiego lub angielskiego przed wyjazdem.

8. Ponad 70% mieszkańców wyspy należy do kościoła luterańskiego. Zaledwie trzy procent ludności wyznaje katolicyzm.
9. Islandia to państwo, w którym ilość owiec ponad trzykrotnie przewyższa ilość ludności.

10. Choć wydaje się to absurdalne, to Islandia słynie z uprawy bananów, które są rozprowadzane do innych części Europy.

11. Islandia to jedno z tych nielicznych miejsc na naszej planecie, w których sezon letni oznacza jasność przez całą dobę. Jest jednocześnie najbardziej depresyjnym miastem, ponieważ zimą jasno jest zaledwie przez cztery godziny.

12. W piętnastym wieku słynne suszone ryby były środkiem płatniczym.

13. Język islandzki to fenomen na skalę światową. W ciągu tysiąclecia nie uległ właściwie żadnym zmianom.

14. Zaskakującym zjawiskiem jest fakt, że niemal wszyscy mieszkańcy wyspy wieżą w elfy. Absurdalne sytuacje dotyczyły, np. budowy drogi w konkretnym miejscu, co najpierw musiało zostać ustalone z elfami. Ich aprobata była dla Islandczyków naprawdę ważna.

15. Islandczycy uważają, że pies nie jest zwierzęciem domowym.

16. Islandia to jedno z tych państw, w których niemal za wszystko można zapłacić kartą płatniczą. Nawet na największym odludziu można za toaletę zapłacić plastikiem.

17. Islandzka woda z kranu należy do jednych z najzdrowszych na świecie. Jeżeli nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy na zgrzewki wody, to jest to dla nas doskonałe rozwiązanie.

18. Skogafoss to jeden z piękniejszych wodospadów na całej wyspie. Słynie z tego, że nawet przy odrobinie słońca można tuż przy nim obserwować wspaniałą tęczę.

19. Islandczycy uwielbiają baseny pod gołym niebem. Można się na nie natknąć w wielu miejscach na wyspie i zdecydowanie warto się na taką przyjemność skusić.

20. To kraj, w którym prognozy pogody są prawdziwym żartem. Pogoda tutaj jest tak nieprzewidywalna, że nie sposób jej precyzyjnie przewidzieć. Słoneczny poranek może zakończyć się nieziemską śnieżycą popołudniu.

21. Dosyć popularną atrakcją jest trekking po lodowcu. Podczas wycieczki trzeba jednak założyć raki, które umożliwiają sprawne poruszanie się po niepewnej nawierzchni.

22. Podróżowanie po Islandii warto rozpocząć od wypożyczenia samochodu z napędem na cztery koła. Warto jednak pamiętać, że szyby nie są na ogół ubezpieczone, a jakiekolwiek mikropęknięcie może skutkować srogą karą finansową. O co nietrudno na powszechnych drogach szutrowych.

23. Każdy z członków rodziny ma inne nazwisko. Bierze się to z systemu nadawania nazwisk, które polega na tym, że nazwisko wywodzi się od imienia ojca. Dodaje się jedynie końcówkę w postaci “son”, czyli syn lub “dottir”, czyli córka.

24. Na wyspie znajduje się ponad sto wulkanów. Większość nie stanowi zagrożenia, ale niektóre wciąż są tykającą bombą, która raz na jakiś czas daje o sobie znać.

25. Choć w przewodnikach turystycznych na ogół reklamuje się największe wodospady, to jednak warto wiedzieć, że Islandia posiada ich aż dziesięć tysięcy.
26. To właśnie Islandia stała się planem filmowym dla realizatorów słynnego serialu Gra o Tron.

27. To również jedno z nielicznych cywilizowanych miejsc na naszej planecie, w których nie ma restauracji McDonalds. Został zlikwidowany, a ostatni hamburger znajduje się w specjalnej gablocie i można go obserwować online.

28. To jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Przestępczość prawie tutaj nie istnieje.

29. W zachodniej części kraju można spotkać maskonury.

30. Islandia to raj dla łowców zorz polarnych, choć ci wolą je nazywać “zołzami polarnymi” ze względu na ich kapryśną naturę. Zorze przybierają zielonkawą barwę, choć na specjalnych aplikacjach można sprawdzić skalę przewidzianej zorzy. Intensywne zorze mienią się różnymi kolorami.

4.2/5 - (23 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić