12 Ciekawostek o Teotihuacán

Teotihuacán
foto – Pixabay

Teotihuacán w Meksyku – stanowisko archeologiczne położone ok. 50 km na północny-wschód od stolicy kraju, Meksyku. Znajduje się na terenie miasta Teotihuacán de Arista, dawniej nazywanego San Juan Teotihuacán, położonego 2300 m n.p.m.

1. Stanowisko obejmuje ruiny największego prekolumbijskiego miasta w Ameryce. Pierwsi osadnicy pojawili się tu ok. 400 r. p.n.e., ale rozwój miasta nastąpił ok. 100 r. p.n.e. Jego prawdziwy rozkwit miał miejsce mniej więcej od III do VII w. n.e., po czym miasto zostało opuszczone z nie do końca poznanych przyczyn.

2. Według dawnych wierzeń miejscowej ludności w miejscu tym zaczęło się istnienie świata. Tu miało się ponadto zrodzić Słońce, Księżyc, a także bogowie.

3. W języku nahuatl, należącym do grupy uto-azteckiej, słowo ‘teotihuacán’ oznacza ‘miejsce, w którym ludzie stają się bogami’, ‘miejsce, z którego pochodzą bogowie’ lub ‘miejsce, gdzie rodzą się bogowie’. Teren ten bywa nazywany również Miastem Azteków, którzy przejęli niejako spuściznę miasta i nadali mu znaną dziś nazwę.

4. Według legendy miasto jest dziełem olbrzymów, których miejscowi nazywają quinametin. Ich cywilizacja miała ulec zagładzie zanim na świecie pojawili się ludzie. Kto tak naprawdę był budowniczym do dziś pozostaje zagadką.

5. Główną oś miasta stanowiła Droga Zmarłych. Ciągnie się na długości ponad 2 km. Na jej północnym krańcu wznosi się piramida Księżyca (Pirámide de la Luna) o wysokości 42-43 m, a na południowym kompleks zwany Cytadelą. Wzdłuż Drogi Zmarłych znajdowały się liczne pałace i świątynie.

6. W centrum Cytadeli znajdowała się Świątynia Quetzalcoatla, czyli Pierzastego Węża. Według badań poświęcenie świątyni powiązane było ze złożeniem w ofierze ponad 200 osób. Świątynia ozdobiona jest rzeźbami przedstawiającymi bóstwa.

7. Wśród budowli na uwagę zasługuje Piramida Słońca (Pirámide del Sol). Jest jedną z największych i najstarszych piramid w Mezoameryce, a więc regionie obejmującym tereny zamieszkane przez członków wielkich środkowoamerykańskich kultur prekolumbijskich.Ma 65 m wysokości (wg niektórych danych 75 m) i podstawę, której wymiary wynoszą 222×225 m. Na jej szczyt prowadzą 244 schodki.

8. Kultura Teotihuacán miała ogromny wpływ na inne ludy Mezoameryki. Rozwinął się tu system religijny, który został przejęty przez nie przejęty. Miasto było ważnym ośrodkiem handlowym, a rzemieślnicy wytwarzali m. in. piękną ceramikę rytualną. Dokonywane były również udane podboje sąsiednich ludów.

9. Pierwsze poważne prace wykopaliskowe były prowadzone od 1864 r. W 1910 r., z okazji 100-lecia niepodległości Meksyku, została odrestaurowana Świątynia Słońca. W latach 60. i 70. XX w. zostały przeprowadzone pierwsze systematyczne badania pod kierunkiem amerykańskiego archeologa René Millona. W latach 1980-1982 badania prowadził meksykański archeolog Rubén Cabrer Castro.

10. Obszar wokół starożytnego miasta nosi nazwę Zona Arqueológica de Teotihuacán, czyli Strefa Archeologiczna Teotihuacán. Wyznaczonych jest 5 wejść, które prowadzą na jego teren. Standardowy bilet wstępu kosztuje 80 pesos meksykańskich, czyli ok. 15-16 zł.

11. W 1987 r. miasto prekolumbijskie Teotihuacán zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

12. W 2018 r. wydana została gra planszowa „Teotihuacán: Miasto bogów”. Jej autorem jest Daniele Tascini, a Dávid Turczi opracował tryb jednoosobowy. Gracze wcielają się w postaci budowniczych legendarnego miasta. Oprócz gry podstawowej powstało również kilka dodatków. Za polskie wydanie odpowiada Portal Games.

Oceń post
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić