Jezioro Gopło 🗺️ Informacje i Ciekawostki

gopło
foto – Autorstwa Kawka z polskiej Wikipedii, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8406398

Gopło to jezioro znajdujące się na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jest to największe jezioro Kujaw, z którym wiążą się ważne dla kultury polskiej legendy. Ze względu na urodę okolic i liczne atrakcje, jezioro to jest tłumnie odwiedzane przez turystów. Co warto o nim wiedzieć i jakie miejsca odwiedzić podczas wycieczki?

1. Jest to jezioro rynnowe o pochodzeniu polodowcowym. Jego linia brzegowa jest wyjątkowo urozmaicona, a więc pełna zatok i bujnej roślinności. Gdzieniegdzie znajdują się również bagna.

2. Nazwa jeziora nawiązuje do słowiańskiego plemienia Goplan, które zamieszkiwało te tereny już w IX wieku, a także do legendy o Popielu i Goplanie.

3. Jezioro jest domem dla największej słodkowodnej ryby w Europie, czyli suma europejskiego. Znajduje się tutaj również rezerwat ornitologiczny, a liczne gatunki ptaków przyciągają nie tylko ornitologów, ale również fotografów przyrody.

4. Wydmowe obszary Gopła porośnięte są lasami. Na ich terenie znajdują się cenne zabytki związane z plemieniem Goplan oraz z okresu sztuki romańskiej. Jest to doskonałe miejsce na długie wycieczki piesze, zwłaszcza jeśli ktoś przepada za historią.

5. Gopło stanowi centralny punkt rezerwatu przyrody Nadgoplański Park Tysiąclecia i zostało wpisane na listę obszarów Natura 2000.

6. Gopło było motywem, które bardzo często pojawiało się w polskiej literaturze romantycznej. W okresie walk narodowowyzwoleńczych i czasach, kiedy królowali Adam Mickiewicz oraz Juliusz Słowacki, jezioro było nazywane “słowiańską wodą pamięci”.

7. Mysia Wieża znajdująca się w Kruszwicy ma ponad 30 metrów wysokości. Jest pozostałością po zamku wybudowanym w połowie XIV wieku. W Kronice Polskiej Galla Anonima przytoczona jest legenda związana z wieżą i słynnym władcą Polski, Popielem.

8. W Nadgoplańskim Parku Tysiąclecia swój dom znalazło wiele gatunków zwierząt. Jednym z nich jest bielik, który znajduje się w polskim godle. Żyją tutaj również sarny, piżmaki i dziki.

9. Półwysep Potrzymiech to obszar, który przecinają liczne ścieżki dydaktyczne. Rośnie tutaj kilkaset gatunków roślin, a przy odrobinie cierpliwości na trasie można spotkać rzadkie gatunki zwierząt. Warto jednak trzymać się wyznaczonych tras, ponieważ dookoła znajdują się niebezpieczne bagna.

10. Nad brzegiem jeziora nawet dzisiaj można zobaczyć wały, które stanowiły kiedyś ogrodzenie grodu plemienia Goplan. Miejsce to przestało istnieć w XI wieku, stanowi więc pamiątkę po najwcześniejszej historii Polski.

11. Gopło znajduje się stosunkowo niedaleko Inowrocławia. Jest to popularna w całym kraju miejscowość o charakterze uzdrowiskowym, gdzie znajdują się największe tężnie solankowe w całej Europie, a także liczna sanatoria.

12. Naukowcy twierdzą, że poziom Gopła był kiedyś znacznie wyższy. W związku z tym przed laty jezioro rozpościerało się o 6 kilometrów dalej na północ, a także 6 kilometrów dalej na południe.

4/5 - (31 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić