Morze Północne to część Atlantyku znajdująca się przy brzegach Europy. Położone jest między wybrzeżami Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Danii, Niemiec, Belgii, Holandii i Francji. Ze względu na to, że jego temperatura rzadko przekracza 15 stopni Celsjusza, raczej nie jest atrakcją dla turystów, którzy uwielbiają relaks na plaży i kąpiele w wodzie. Jest jednak ciekawym zbiornikiem, nad którym znajdują się malownicze i zróżnicowane wybrzeża. Co warto o nim wiedzieć?
1. W starszej epoce czwartorzędu większa część Morza Północnego obejmowała tak zwany Doggerland, czyli masyw lądowy, który łączył Wielką Brytanię z resztą Europy. Wraz z topnieniem lodowców ląd ten był sukcesywnie zalewany przez wodę.
2. Morze Północne jest tak zwanym morzem szelfowym. Oznacza to, że jest położone nad brzeżną częścią kontynentu. Tego rodzaju zbiorniki charakteryzują się małą głębokością, ponieważ kąt nachylenia dna w stosunku do krawędzi brzegu jest niewielki.
3. Powierzchnia Morza Północnego to ponad 560 tysięcy kilometrów kwadratowych. Mieści się w nim ponad 94 tysiące kilometrów sześciennych wody, a średnia głębokość wynosi około 96 metrów.
4. Na dnie Morza Północnego znajduje się Krater Silverpit. Odkryto go w 2002 roku podczas poszukiwania surowców, a niektórzy badacze twierdzą, że powstał wskutek uderzenia w Ziemię fragmentu komety ponad 65 milionów lat temu. Miał być to element tej samej komety, która uderzając w tereny dzisiejszego Meksyku stworzyła krater Chicxulub.
5. Pod dnem Morza Północnego znajdują się bardzo bogate złoża węgla kamiennego, a także gazu ziemnego i ropy naftowej, które już od dawna są eksploatowane. Można więc powiedzieć, że zbiornik ten przykrywa prawdziwe skarby o wielkim znaczeniu gospodarczym.
6. W Morzu Północnym żyje ponad 200 gatunków ryb, takich jak śledzie, dorsze, makrele, flądry i wiele rzadko spotykanych ryb. Żyją tutaj również wieloryby i delfiny, a także ogromne ilości mikroorganizmów, które mają kluczowy wpływ na ekosystem i stanowią ważny element łańcucha pokarmowego. W głębinach jego wód występują również liczne gatunki roślin morskich oraz traw, które są siedliskiem dla mniejszych zwierząt.
7. Wiek XVII był holenderskim złotym stuleciem. Wówczas łowiony w tej części Europy dorsz i śledź robił furorę, a zamorskie kolonie holenderskie wzbogacały kraj. Wskutek rywalizacji między Holandią i Anglią doszło do wojen między tymi państwami w drugiej połowie XVII wieku.
8. Dunkierka to francuskie miasto znajdujące się nad Morzem Północnym i w pobliżu granicy belgijskiej. Miasto zasłynęło przede wszystkim dzięki bezprecedensowej sytuacji z okresu drugiej wojny światowej. Na przełomie maja i czerwca 1940 z plaż Dunkierki ewakuowano 330 tysięcy żołnierzy angielskich, francuskich i belgijskich, którzy znaleźli się w potrzasku nazistów.
9. Jednym z najważniejszych portów na Morzu Północnym od wieków jest Londyn, czyli stolica Anglii. Do morza uchodzi Tamiza, nad którą zbudowano miasto, i która w dawnych czasach stanowiła najbardziej ruchliwy szlak handlowy w całej Anglii.
10. Rotterdam to holenderskie miasto położone w Delcie Mozu i Renu. Kanał Nieuwe Waterweg łączy miasto z Morzem Północnym, dlatego Rotterdam uważany jest za bardzo istotny port w tym akwenie. To właśnie tutaj przypływa większość towarów z Azji, które następnie trafiają do sklepów albo indywidualnych klientów w całej Europie.
11. Skagerrak to jedna z Cieśnin Duńskich znajdująca się między Szwecją, Norwegią i Danią. To właśnie ta cieśnina łączy Morze Północne z Morzem Bałtyckim. Jej długość wynosi około 300 kilometrów, maksymalna szerokość to nawet 130 kilometrów i jest głęboka na ponad 800 metrów.
12. W cieśninie Skagerrak podczas pierwszej wojny światowej doszło do słynnej bitwy jutlandzkiej. Odbyła się ona w 1916 roku a stronami biorącymi w niej udział były Wielka Brytania i Cesarstwo Niemieckie. Obie straciły tysiące marynarzy i sprzętu, jednak tylko Królewska Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii wyszła z konfliktu obronną ręką.
13. Na dnie Morza Północnego znajduje się ponad dwieście zatopionych statków. Należą do nich między innymi torpedowce z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej, fregaty śrubowe, okręty podwodne, pancerne krążowniki czy kanonierki z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
14. Na Morzu Północnym znajdują się liczne wyspy. Są wśród nich na przykład angielska wyspa Foulness, niemiecka wyspa o charakterze uzdrowiskoym Helgoland czy grupa norweskich wyspa Skrova, której mieszkańcy zajmują się przede wszystkim wielorybnictwem i rybołówstwem.
15. Linia brzegowa Morza Północnego jest zróżnicowana i składa się z wielu zatok. Warto wyróżnić tutaj chociażby Zatokę Helgolandzką u wybrzeża niemieckiego, Zatokę Niemiecką, której wybrzeże należy do Holandii, Niemiec i Danii czy Paradisbukta. Ta ostatnia stanowi tereny rekreacyjne w granicach Oslo, gdzie znajduje się jedna z największych plaż miejskich stolicy Norwegii.