Tygrysy to jedne z największych drapieżników lądowych, jakie można dziś spotkać, oraz największe dzikie koty. Jest symbolem w wielu kulturach, a na przestrzeni dziejów zawsze budził ogromny strach, ale i wielką fascynację.
1. Tygrysy osiągają ponad trzy metry długości i wagę do ponad trzystu kilogramów. Ich masa przekłada się na siłę, dlatego jednym uderzeniem łapy tygrysy potrafią zabić małe zwierzęta, takie jak średniej wielkości psy.
2. Pośród zwierząt tygrys jest rekordzistą w skoku wzwyż, osiągając nawet pięć metrów wysokości.
3. Tygrysy zasadniczo nie atakują ludzi, chyba że ci wchodzą na ich terytorium. Może również dojść do ataku, jeśli tygrys jest ranny lub osłabiony, ponieważ wówczas człowiek stanowi dla niego najłatwiejszą zdobycz. Zdarzają się również wyjątki, na przykład tygrysica z Champawat uśmierciła co najmniej czterysta osób.
4. Tygrysy cechują się imponującym słuchem, który w ich wypadku jest nawet czterokrotnie lepszy niż słuch przeciętnego człowieka.
5. Węch tygrysów jest gorszy niż u psów. Aby udostępnić dostęp powietrza do receptorów węchowych, tygrysy otwierają pyski.
6. Tygrysy bardzo dobrze pływają. Potrafią nawet polować w wodzie i nie przeszkadza im rwący nurt rzeki.
7. Siatkówka oka tygrysa jest zbudowana z pręcików, które odbierają informację o jasności widzianych obiektów, a nie och barwie. Pręcików tych jest w ich ozach sześć razy więcej niż u człowieka, dlatego tygrysy widzą niemal w całkowitej ciemności. Daje im to ogromną przewagę po zapadnięciu zmroku, dlatego też najchętniej polują w nocy.
8. Nie ma na świecie dwóch tygrysów, które są tak samo umaszczone. Ich pręgi są unikatowe i znajdują się również na skórze pod sierścią. Takie umaszczenie pełni funkcję doskonałego kamuflażu, kiedy tygrysy chowają się w wysokich trzcinach albo między wąskimi drzewami.
9. Tygrysy polują na wszelkie dostępne na danym terenie zwierzęta i mogą z powodzeniem zaatakować nawet niedźwiedzia brunatnego. Jedynie dorosłe nosorożce i słonie mają z nimi szansę.
10. Jeden posiłek tygrysa wynosi około trzydziestu kilogramów mięsa, chociaż zdarza się, że głodny kot zjada nawet około pięćdziesięciu kilogramów mięsa. Tygrysy trzymane w niewoli dostają dziennie około sześciu kilogramów mięsa.
11. Tygrysy spacerują wyłącznie z osobnikami, które są z nimi spokrewnione. Jeśli więc widzimy dwa tygrysy razem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to tygrysica z córką lub synem.
12. Jeszcze sto lat temu istniało około stu tysięcy tygrysów, dziś żyją one na wolności tylko w Azji i jest ich nie więcej niż cztery tysiące.
13. Populacja tygrysa zmalała wskutek modnych od dziesięcioleci polowań oraz wykorzystania części ich ciał w azjatyckiej medycynie ludowej. Nie od dziś w Azji wierzy się, że sproszkowany penis tygrysa jest silnym afrodyzjakiem.
14. Ryk tygrysa to dźwięk, który można usłyszeć nawet trzy kilometry dalej. Jego niski dźwięk wpływa dezorientująco na błędnik ofiary znajdującej się w pobliżu i dosłownie ją paraliżuje, przez co tygrys zyskuje czas na atak.
15. Tygrysy są samotnikami i nie tworzą stad, a kiedy małe tygrysiątka wyrosną na samodzielne osobniki, każdy idzie w swoją stronę.
16. Tygrysy na wolności żyją około dziesięciu lat, ale ich życie znacznie wydłuża się w niewoli, gdzie mogą żyć nawet dwa razy dłużej. Najdłużej żyjący tygrys w niewoli miał dwadzieścia sześć lat w chwili śmierci i był na tyle słaby, że trzeba było go karmić jajkami i mlekiem, aby poradził sobie z gryzieniem. Na wolności tygrysy najczęściej giną w starciach ze swoim potomstwem.
17. Chociaż tęczówki oczu tygrysów mają żółty kolor, w nocy odbite od nich światło powoduje, że wydają się zielone albo czerwone.
18. Wykonując jeden skok, tygrys może przemieścić się nawet o 9 metrów.
19. Dorosły tygrys może wytrzymać nawet dwadzieścia dni bez pożywienia.
20. Tygrysy mogą rozwinąć prędkość do nieco ponad pięćdziesięciu kilometrów na godzinę. Nie jest to duża prędkość, a część potencjalnych ofiar, takich jak antylopy, znacznie je wyprzedza. Dlatego też tygrysy często urządzają zasadzki na inne zwierzęta.