Fryderyk Chopin – 20 Ciekawostek o Mistrzu

Fryderyk Chopin
foto – Pixabay

Fryderyk Chopin urodził się na początku XIX wieku i w ciągu swojego niespełna czterdziestoletniego życia zapracował na status jednego z największych kompozytorów wszech czasów. Był gwiazdą za życia, jego muzyka stała się ścieżką dźwiękową epoki romantyzmu, a później miała towarzyszyć następnym pokoleniom. Oto ciekawostki na temat wielkiego kompozytora.

1. Jego ojciec był spolonizowanym Francuzem i guwernerem. Fryderyk przyszedł na świat w oficynie dworu hrabiego Skarbka, gdzie Mikołaj Chopin opiekował się czwórką dzieci.

2. Kompozytor miał trzy siostry. Emilię, która zmarła bardzo wcześnie, oraz Izabelę i Ludwikę.

3. Niedługo po narodzinach kompozytora, jego rodzina przeniosła się do Warszawy. Chopinowie zamieszkali w kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu, a później w Pałacu Saskim. Mikołaj Chopin uczył wówczas języka francuskiego w jednym z warszawskich liceów.

4. Przyszły mistrz zaczął naukę gry na pianinie mając cztery lata, a na poczatku lekcji udzielała mu własna matka, Justyna Krzyżanowska.

5. Od szóstego do dwunastego roku życia Fryderyk był uczniem Wojciecha Żywnego, który był polskim pianistą czeskiego pochodzenia. To on zaszczepił w młodym chłopcu miłość do dawnych kompozytorów, a w 1821 roku jedenastoletni uczeń zadedykował mu skomponowany przez siebie Polonez As-dur.

6. Jako dziecko Chopin często występował na salonach warszawskich arystokratów. Dzięki pomocy hrabiego Skarbka, w którego dworze się urodził, szybko zyskał popularność i etykietkę wyjątkowo zdolnego dziecka.

7. Jako młody chłopak kompozytor miał okazję wystąpić przed księciem Konstantym Romanowem, prezentując mu nieznany dotąd marsz. Utwór tak spodobał się księciu, że był później wykorzystywany przez niego podczas parad wojskowych. W formie pisemnej został opublikowany bez nazwiska autora.

8. Kompozytor miał szesnaście lat, kiedy po raz pierwszy w druku ukazał się jego autorski utwór. Był to polonez w tonacji G-moll wydrukowany w parafialnym zakładzie kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.

9. W 1818 odbył się pierwszy publiczny koncert Fryderyka Chopina. Zorganizowano go w pałacu Radziwiłłów, a całe wydarzenie miało charakter charytatywny.

10. Jako młody chłopiec kompozytor miał okazję grać dla cara Aleksandra I. Podczas koncertu wykorzystał również eolomolodikon, zupełnie nowy instrument klawiszowy. Car był tak zachwycony, że zaproponował Fryderykowi zostanie nadwornym kompozytorem carskim i wręczył mu pierścień z brylantem. Propozycja została odrzucona, a pierścień sprzedany jakiś czas później.

11. Fryderyk Chopin uwielbiał podróżować po Polsce, a każda wycieczka była dla niego okazją do zaznajomienia się z polską kulturą i muzyką ludową. Eksperci twierdzą, że to właśnie z tych źródeł kompozytor czerpał najwięcej inspiracji podczas procesu twórczego.

12. Wielu współczesnych Chopinowi podkreśla jego talent aktorski i komediowy. Honoriusz Balzak twierdził, że kompozytor potrafił perfekcyjnie naśladować większość osób, które go otaczały.

13. Ani talent muzyczny, ani talent komediowy nie były jedynymi, jakie zauważono u kompozytora. Podobno pięknie rysował i malował, a także pisał komedie i wiersze.

14. Chopin studiował w Szkole Głównej Muzyki w Warszawie, gdzie jednym z jego pedagogów był niemiecki kompozytor, Józef Elsner. Po trzech latach nauczania Fryderyka zanotował, że ma do czynienia z geniuszem muzycznym.

15. Jego pierwszą miłością była Konstancja Gładkowska, bardzo popularna śpiewaczka, którą poznał podczas koncertu solistek na uczelni. Kiedy w 1930 roku kompozytor opuszczał kraj, Konstancja śpiewała na koncercie pożegnalnym, a ich korespondencja trwała jeszcze przez rok.

16. Jego pierwszą podróżą zagraniczną była wycieczka do Berlina, a po ukończeniu studiów wyruszył do Wiednia. Jego twórczość wywołała furorę w Austrii i zyskała znakomite recenzje. Sam Schumann nazwał go wówczas geniuszem.

17. Jesienią 1830 roku Chopin wyjechał do Paryża, nie wiedząc, że już nigdy nie wróci do Polski. W drodze dowiedział się o upadku powstania listopadowego, co poskutkowało poważnym załamaniem nerwowym.

18. W Paryżu kompozytor ponownie odżył, stając się częścią artystycznej elity. Poznał największych artystów epoki romantyzmu, miał status geniusza i utrzymywał kontakt z przyjaciółmi, wśród których byli między innymi Adam Mickiewicz, Józef Bem czy Julian Ursyn Niemcewicz.

19. W 1836 roku Fryderyk Chopin zaręczył się z Marią Wodzińską. Ślub jednak nigdy się nie odbył, ponieważ rodzina narzeczonej uznała Fryderyka za zbyt słabego i chorowitego kandydata na męża. Dziś twierdzi się, że kompozytor chorował wówczas na gruźlicę albo mukowiscydozę.

20. W latach trzydziestych kompozytor poznał słynną George Sand, z którym do dziś łączy się go i przypisuje gorący romans. Ich przyjaźń trwała dziewięć lat, a w ucieczce przed jej zazdrosnym kochankiem, wybrali się na Majorkę. To właśnie tam stan zdrowia polskiego kompozytora znacznie się pogorszył. Podróże do Francji, Anglii i Szkocji w kolejnych latach były dla niego bardzo wykańczające. Fryderyk Chopin zmarł w 1849 roku.

3.5/5 - (24 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić