Bergen Turystycznie – Atrakcje i Ciekawe Miejsca 2024

fotografia – Pixabay

Bergen to jedno z najbardziej znanych miast w Norwegii. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu Kraju, na granicy Morza Norweskiego i Morza Północnego. To jedno z największych miast norweskich, które corocznie przyciąga wielu turystów. Słynie z malowniczego budownictwa, wspaniałych widoków i specyficznej atmosfery.

Największe atrakcje Bergen i w okolicach

1. Bryggen

Bryggen nazywane jest norweskie nadbrzeże, które słynie ze swojego pięknego zabudowania. Charakterystyczne domki nazywane są zabudowaniem hanzeatyckim, a przeszło 40 lat temu znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. W budynkach obecnie mieszczą się małe sklepiki, prywatne muzea, bary, puby, kawiarnie i restauracje.

2. Troldhaugen

Troldhaugen to muzeum poświęcone pamięci Edvarda Griega – norweskiego kompozytora, którego utwory inspirowane były legendami i baśniami nordyckimi. Zwiedzić tu można stałą wystawę na temat życia i twórczości muzyka, a największe wrażenie robi zabytkowy, dziewiętnastowieczny fortepian wykorzystywany przez kompozytora. W ramach działalności muzeum odbywają się również różnego rodzaju koncerty, wydarzenia upamiętniające Edvarda Griega, konkursy i recitale.

3. Muzeum Hanzeatyckie

Muzeum Hanzeatyckie poświęcone jest działalności Ligi Hanzeatyckiej – porozumieniu handlowemu zrzeszającemu północne państwa Europy na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych (od XIV do końca XVII wieku). Poza ekspozycją dotyczącą życiu i pracy kupców norweskich, w środku mieści się także dobrze zachowane, oryginalne Schøtstuene czyli specjalne miejsce, w którym przygotowywano posiłki.

4. Twierdza Bergenhus

Twierdza Bergenhus jest jedną z najlepiej zachowanych budowli obronnych w całej Norwegii. Powstała w połowie XIII wieku, a dziś w środku znajduje się ekspozycja muzealna o charakterze historycznym. Twierdzę warto odwiedzić w czasie świąt państwowych, kiedy to w środku organizowane są salwy artyleryjskie i pokazy wojskowe. Często organizowane są tu również koncerty i wydarzenia kulturowe.

5. Akwarium Morskie

Akwarium Morskie w Bergen to duży obiekt, w którym znajduje się aż 60 akwariów o różnej pojemności. Zbiorniki zamieszkują zarówno zwierzęta typowe dla wód Morza Północnego i Norweskiego, jak i bardziej egzotyczne stworzenia z wód z całego świata. W Akwarium Morskim podziwiać można m.in. ryby, koralowce, kraby, krewetki, a nawet foki czy pingwiny. Dużą atrakcją turystyczną jest moment karmienia zwierząt.

6. Floyen i Urliken

Bergen otoczone jest przez siedem wzgórz, a najpopularniejsze wśród turystów są Floyen i Urliken. Urliken mierzy aż 639m n.p.m., zaś nieco mniejszy – Floyen – 399m n.p.m. Na oba prowadzą kolejki linowo i linowo-terenowe. Na szczytach znajdują się punkty gastronomiczne, a także specjalnie wyznaczone punkty widokowe, z których roztacza się piękny widok na Bergen. W ciepłych miesiącach można zrezygnować z kolejki i wybrać się na krótką wspinaczkę na szczyt jednego ze wzgórz.

7. Muzeum Bryggens

Muzeum Bryggens otwarte zostało w 1978 roku. Ekspozycja zawiera głównie artefakty i przedmioty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych oraz w trakcie odbudowy miasta po ogromnym pożarze w 1955 roku. Wystawa przybliża historię i życie codzienne w niegdysiejszych osadach na terenie Bergen. Ciekawostką jest, że samo muzeum znajduje się na pozostałościach po prawdopodobnie najstarszych budynkach mieszkalnych w mieście, które pochodzą z przełomu XI i XII wieku.

8. Muzeum Sztuki KODE

Muzeum Sztuki w Bergen posiada kilka oddziałów zlokalizowanych przy niewielkim jeziorku Lille Lungegardsvann. We wszystkich organizowane są czasowe wystawy dzieł sztuki, głównie malarstwa, grafiki i fotografii artystów norweskich i europejskich. Obecnie wziąć udział można w ekspozycji dzieł Paula Cezanne (dziewiętnastowiecznego impresjonisty) oraz w pokazie obrazów Edvarda Muncha.

9. Muzeum Morskie

Muzeum Morskie to jedno z najstarszych muzeów w całym Bergen. Zachwyca ogromną kolekcją różnych zabytków związanych z rozwojem lokalnej żeglugi. W środku znajdziemy wystawę pozostałości po antycznych i średniowiecznych łodziach, ogromną liczbę modeli statków i pamiątek marynistycznych, a także wspaniałą kolekcję malarstwa morskiego.

10. Muzeum Uniwersyteckie

Muzeum Uniwersyteckie to ogromne muzeum, które podzielone jest na dwie części: Muzeum Historii Naturalnej i Muzeum Historyczne. W Muzeum Historycznym znajdują się ekspozycje poświęcone dawnej sztuce – podziwiać tu można średniowieczne dzieła sztuki sakralnej, duży zbiór numizmatyczny oraz liczne elementy sztuki ludowej. Muzeum Historii Naturalnej zawiera ekspozycję dotyczącą mineralogii, zoologii i botaniki, a do najważniejszych eksponatów należą szkielety zwierząt oraz duża kolekcja etnologiczna.

11. Fanfort Stavkirke

W Bergen nie brakuje także pięknego budownictwa sakralnego. Z pewnością warto odwiedzić Fanfort Stavkirke czyli niewielki, drewniany kościół klepkowy, którego pierwotna wersja została wybudowana w połowie XII wieku. Obecny kościół jest rekonstrukcją dawnej budowli, która została zniszczona w 1992 roku, według niektórych przez muzyków z blackmetalowego zespołu Burzum. Świątynia wciąż jednak robi duże wrażenie, a na miejscu można zobaczyć oryginalny, średniowieczny krucyfiks, który ocalał z pożaru.

12. Kościół św. Marii

Inną wartą obejrzenia świątynią jest Kościół św. Marii – to równocześnie najstarszy zachowany budynek w Bergen, który powstał w XI wieku. Kamienny kościół jest przykładem architektury gotyckiej i romańskiej, zwraca uwagę swoją wielkością i dwoma strzelistymi wieżami. W środku obejrzeć można piękne malowidła naścienne, bogate wyposażenie liturgiczne oraz zdobiony ołtarz główny.

13. Centrum Nauki VilVite

Centrum Nauki VilVite to świetna atrakcja dla całej rodziny. Duży, nowoczesny budynek zajmują ekspozycje dotyczące zjawisk fizycznych, rozwoju nauki i funkcjonowania ciała człowieka. Znajdują się tu liczne stanowiska do przeprowadzania badań i eksperymentów zarówno dla najmłodszych, jak i starszych zwiedzających. Jedną z największych atrakcji są tablice z grafikami, które imitują różne złudzenia optyczne.

14. Wyspa Lysoen

Wyspa Lysoen znajduje się około 30km od Bergen i można na nią dotrzeć samochodem. Turystów przyciąga tu wspaniały dwór norweskiego skrzypka Ole Bulla, który swoim wyglądem przypomina bajkową krainę. Ogrody otaczające willę porośnięte są egzotyczną roślinnością, nie brakuje tu również romantycznych, bajkowych zakątków, murków i zagajników. W willi znajduje się obecnie muzeum, w którym obejrzeć można piękne wnętrza oraz ekspozycję dotyczącą muzyka niegdyś zamieszkującego posiadłość.

15. Miasteczko piernikowe

Idealną porą na zwiedzanie Bergen jest okres Bożego Narodzenia. Poza pięknymi, świątecznymi ozdobami i wspaniałym klimatem bożonarodzeniowym, obejrzeć tu można miasto z piernika. Corocznie na placu Torgallmenningen budowane jest największe na świecie miasteczko piernikowe, które zajmuje ponad 500 metrów kwadratowych. Tradycja budowania miasteczka z piernika przez mieszkańców Bergen sięga już 20 lat. Ciekawostką jest, że do wydarzenia może dołączyć każdy chętny – na ogromnym placu nie brakuje miejsca do postawienia swoich konstrukcji z imbirowego, korzennego ciasta.

Bergen to piękne, malownicze miasto, które pokochały miliony turystów. Tutejsza atmosfera, wspaniałe widoki oraz liczne wydarzenia artystyczne i kulturowe sprawiają, że to idealne miejsce na weekendowy, rodzinny wyjazd pełen atrakcji. Także okolice Bergen zapewnią mnóstwo rozrywki – w pobliżu znajdziemy liczne parki krajobrazowe, monumentalne fiordy i łagodne wzgórza, które zrobią wrażenie na każdym miłośniku obcowania z naturą.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.3/5 - (39 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić