10 Najpopularniejszych Atrakcji w Tromso

fotografia – Pixabay

„Wrota Arktyki” to określenie przylgnęło do Tromso. Jeszcze można do tego krótkiego opisu dodać dwa „naj”: największe, najdalej na północy znajdujące się miasto Norwegii. Miasto położone jest na wyspie Tromsoya i znajduje się 350 kilometrów za kołem polarnym. Mieszkańcy miasta mają możliwość podziwiać uroki nocy i dnia polarnego. Na większości spośród prawie 65 tysięcy mieszkańców noc i dzień polarny nie robi zbyt dużego wrażenia, ale jest to niewątpliwie atrakcja ściągająca wielu turystów ciekawych tego zjawiska. Pomimo tak niedalekiego bieguna w mieście klimat jest stosunkowo łagodny.

Atrakcje i ciekawostki Tromso i okolicy

1. Kościół Najświętszej Maryi Panny – najstarsza budowla w mieście wzniesiona w roku 1252. Z chwilą wybudowania był to najdalej na świecie wysunięty na północ kościół. Kościół ten pełnił rolę kaplicy królewskiej króla Haakona IV Starego.

2. Drewniana Katedra – jedyna w Norwegi i jedna z niewielu wzniesionych na świecie drewnianych katedr. Prace przy budowie zakończono w roku 1861. W katedrze znajduje się figura Matki Boskiej pochodząca z XV wieku. Katedra może pomieścić 800 osób.

3. Katedra Arktyczna – jest to monumentalny gmach górujący nad miastem. Wrażenie robi duża szklana fasada katedry. Kształt katedry przypomina tradycyjny lapoński namiot. Kościół zbudowany został w 1965 roku dla potrzeb społeczności luterańskiej. W 2005 roku w kościele zamontowane duże wyposażone w 2940 piszczałek organy. Od tego momentu w kościele odbywa się wiele koncertów muzyki organowej.

4. Polaria – niezwykłe muzeum w niezwykłym miejscu. Tromso jest idealnym miejscem, aby na jego terenie istniało muzeum poświęcone obszarom polarnym. Sam kształt budowli robi wrażenie, ma on symbolizować opadające bloki lodowca. Muzeum połączone jest z akwarium. W wodach wypełniających akwarium prezentowane są ryby morskie żyjące w tych rejonach. Obok ryb są tu także foki. Do ciekawostek zaliczyć można to, że woda wypełniająca akwarium utrzymywana jest w takiej samej temperaturze jaka panuje w wodzie na zewnątrz budynku i powiązana jest ściśle z panującymi zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi.

5. Muzeum Polarne – bardzo ciekawe miejsce prezentujące między innymi ciekawostki związane z polowaniami na wieloryby. Oprócz tego zgromadzone tu są eksponaty związane z najsławniejszymi polarnikami oraz wyprawami przez nich organizowanymi.

6. Lodowy Bar – bardzo ciekawe miejsce, które z pewnością powinno znajdować się na trasie wędrówek uliczkami Tromso. Bar jest bardzo młody ponieważ otworzył swoje podwoje dopiero w roku 2018. Niezwykłość tego miejsca polega na tym, że lód w tym lokalu jest wszechobecny. Nawet szklaneczki w których serwowane są drinki wykonane są z lodu. Każda osoba wchodząca do tego baru wyposażana jest w dodatkowe okrycie, aby nie zmarznąć. Dla osiągnięcia ciekawego efektu bar i wszystko we wewnątrz jest ciekawie podświetlone.

7. Skansen – w ten sposób określane jest miejsce na którym znajdują się fragmenty starych fortyfikacji. W ich sąsiedztwie zobaczyć można najstarsze budynki w mieście

8. Kolejka linowa – powstała w roku 1961. Podróż trwa około 4 minut, a kolejka ma do pokonania różnicę wzniesień mieszczącą się w przedziale pomiędzy 50 a 421 metrów n.p.m.

9. Alpy Lyngeńskie – pasmo górskie znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Tromso. Długość tego pasma wynosi 90 kilometrów, a szerokość od 15 do 20 kilometrów. Góry te zaliczane są do jednych z najdzikszych i najmniej znanych europejskich pasm górskich. Nie są one zbyt wysokie, najwyższy szczyt ma 1833 metry n.p.m. Chcąc się wybrać w te dzikie góry można to uczynić wybierając jeden z licznych szlaków mających swój początek w mieście Tromso. Mając na uwadze to w jakim miejscu znajdują się te góry, udając się na wyprawę należy zadbać o odpowiednie jej przygotowanie..

10. Chcąc odbyć podróż życia warto uwzględnić w tych planach norweskie miasto Tromso i udać się tam najlepiej podczas trwania nocy polarnej. Zorza polarna najczęściej występuje w miejscach za kołami podbiegunowymi, a takim miejscem jest Tromso. Każdy kto był światkiem tego niezwykłego zjawiska twierdzi, że tego nie da się opisać to po prostu trzeba zobaczyć.

Tromso – krótko historycznie

Wzmianki na temat istnienia osady pochodzą z XIII wieku. Pierwsze zapiski pochodzą z ksiąg kościelnych. W roku 1252 zbudowano w Tromso pierwszy kościół. Inicjatorem i fundatorem kościoła był Król Haakon IV Stary. W średniowieczu zapiski dotyczące tego kościoła umieszczone są pod nazwą Najświętszej Maryi Panny blisko pogan.
Prawa miejskie miasto uzyskało dopiero w roku 1794. Sławę miasto zawdzięcza znanym polarnikom traktującym Tromso jako bazę wypadową na podbój Arktyki. Z tego miejsca wyruszały wyprawa Roalda Amundsena na tereny Arktyki.
W czasie II wojny miasto zajęte było przez Niemców i stanowiło dla nich ważny strategiczny punkt na mapie Europy. W pobliżu miasta zatopiony został niemiecki pancernik Tirpitz.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (15 votes)
1 comment
  1. Tromso jest na mojej liście podróżniczej od wielu lat, głównie ze względu na zorzę polarną. Jednak lodowy bar i wiele innych miejsc zachęca na podróż do dalekiej Norwegii jeszcze bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić