Stavanger to duże norweskie miasto położone w południowo zachodniej część kraju. Jak większość norweskich miast położonych nad brzegiem morza również Stavanger swój rozwój zawdzięcza rybołówstwu i przetwórstwu rybnemu. Kolejnym ważnym dla miasta wydarzeniem było odkrycie w tym rejonie złóż ropy naftowej na Morzu Północnym Miasto zostało wybrane jako miejsce któremu powierzono obsługę roponośnych złóż morskich. Fakt ten wpłyną na zwiększenie znaczenia miasta i jego intensywniejszy rozwój.
Wraz z upływem lat miasto stało się stolicą norweskiego przemysłu naftowego. W mieście swoje przedstawicielstwa utworzyły największe światowe koncerny naftowe.
Atrakcje i ciekawostki związane ze Stavanger i okolicą
1. Katedra św. Swituna – romański kościół zbudowany w roku 1125 uznawany za najstarszy tego typu obiekt w Norwegii. Katedra była wielokrotnie przebudowywana i do dnia dzisiejszego pozostały jedynie fragmenty budowli świadczące o jej romańskich korzeniach.
2. Gamle Stavanger – Stare Miasto tak można określić to miejsce. Nie jest to miejsce w którym spodziewać się można okazałych budowli. Większość domów jest niewielka i drewniana. W całym mieście można się ich doliczyć ponad 200. Domy pochodzą z początku XIX wieku. Większość drewnianych budynków wpisana jest do rejestru zabytków. Bardzo charakterystyczną cechą tych drewnianych budynków jest biel farby którą są pomalowane. Białe ściany w połączeniu z kontrastowym kolorem dachów i bruku ulicznego, stwarza niesamowite wrażenie. Zdecydowana większość drewnianej zabudowy miasta utrzymana jest w bardzo dobrym stanie. W lecie kiedy kwitną kwiaty i inne rośliny Gamle Stavanger nabiera bajkowego uroku. Jeśli ktokolwiek chciałby stworzyć sobie album z magicznymi zdjęciami powinien to miejsce odwiedzić wiosną i latem.
3. Muzeum Konserw – to chyba jedyne na świecie muzeum poświęcone konserwom. Stavanger od wieków słynęło z połowów i przetwórstwa ryb. Złowione ryby przerabiane były na miejscu w wielu istniejących w mieście fabryczkach, a następnie ryby zapakowane w konserwy rozsyłane były na cały świat. Nie jest więc niczym dziwnym fakt powstania muzeum dokumentującego i pokazującego światu jak przebiegał proces obróbki ryb i pakowania ich w metalowe puszki. Wszystko to można zobaczyć w tym niewielkim nieczynnym już zakładzie przetwórczym. Zwiedzanie muzeum może być dużą atrakcją nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci.
4. Kolorowa Ulica – jest takie miejsce w mieście w sposób istotny odróżniające się od pozostałych. Tym miejscem jest ulica Øvre Holmegate, ma ona również inną nazwę Fargegaten. Jest to niezwykle urokliwe miejsce przyciągające wielością różnych kolorów pokrywających ściany budynków. Dodatkowym elementem są też liczne bary, kafejki i restauracje wkomponowane swoim wystrojem w barwę ulicy. W miejscu tym spotkać też można wiele małych sklepików, ze swoim urokiem i klimatem jakże dalekim od wielkopowierzchniowych molochów handlowych. Kolorowa uliczka jest ulubionym miejscem nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców miasta.
5. Street art w Stavanger – kolejna atrakcja turystyczna Stavanger. Miasto począwszy od 2009 roku organizuje festiwal dla artystów norweskich jak również zagranicznych działających i eksponujących swoje prace poza tradycyjnymi ośrodkami sztuki. Jednym słowem można by rzec, że w mieście organizowany jest festiwal sztuki ulicznej. Wiele miejsc w mieście przyozdobionych jest różnego rodzaju atrakcyjnymi działami sztuki np. w formie murali czy instalacji ulicznych. Aby podziwiać niektóre prace trzeba wchodzić w zakamarki miejskich uliczek.
6. Preikestolen – kolejne sławne nie tylko w Norwegii miejsce do którego maszerują prawdziwe pielgrzymki turystów. Jest to skalna półka położona nad brzegiem fiordu. Niezwykłość tego miejsca stanowi wysoka na 600 metrów goła skała sprawiająca wrażenie jakby była wycięta z dużej góry.
7. Norweskie Muzeum Naftowe – bardzo ciekawy obiekt przypominający swym kształtem platformę wiertniczą. Nie ma w tym nic dziwnego, że w mieście znajduje się takie muzeum. Z chwilą odkrycia roponośnych złóż pod dnem morskim u wybrzeży Norwegi, Stavanger stało się Norweską Stolica Ropy Naftowej. Zwiedzając muzeum znajdzie się w nim wile interaktywnych form ekspozycji informujących o sposobach wydobycia ropy naftowej oraz o wszystkim co z ropa jest związane.
8. Pomnik Sverd i fjell – bardzo ciekawy w formie pomnik upamiętniający bitwę na wodach fiordu, która miała miejsce w IX wieku. Następstwem wygranej pod Harfsfjord bitwy, Harald I Pięknowłosy zjednoczył ówczesną Norwegię i został jej pierwszym królem. Pomnik tworzą trzy wysokie wychodzące ze skały wykonane z brązu miecze.
9. Kjeragbolten – ciekawe miejsce w którym zobaczyć można potężny kamień zablokowany pomiędzy dwoma prostopadłymi ścianami skalnymi. Kamień zablokowany jest na wysokości 1000 metrów. Śmiałkowie wchodzą na ten zawieszony nad urwiskami kamień. Do tego miejsca można dotrzeć wytyczonym szlakiem.
10. Rejsy po Lysefjordu – Kolejną atrakcją miasta są rejsy statkami wycieczkowymi po wodach Lysefjordu uznawanego za najładniejszy z norweskich fiordów.
Stavanger – krótko historycznie
Podobnie jak większość nadmorskich terenów Norwegii również w Stavanger znajdowano wiele przedmiotów świadczących o osadnictwie ludzkim sprzed wielu tysięcy lat. Wzmianki pisane pojawiają się z chwilą pojawienia się na tych terenach duchownych. Zgodnie z informacjami z ksiąg kościelnych Stavanger było znaczącym ośrodkiem miejskim już w XI wieku. Prawa miejskie nadane zostały miastu w roku 1125.
W przypadku Stavanger zwierzchnia władza nad miastem spoczywała w rękach duchowieństwa. Fakt ten nie przełożył się na rozwój miasta. Dużym hamulcowym okazał się też czas reformacji. Miasto musiało czekać z rozwojem do XIX wieku. Rozwój przemysłowy całej Europy miał duży wpływ na wzrost znaczenia Stavanger. Prawdziwy pełen rozkwit miasto zawdzięcza odkryciu dużych złóż ropy naftowej pod dniem Morza Północnego mający miejsce w latach 60. XX wieku.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj