15 Ciekawostek o Fiordach

fiordy
foto – Pixabay

Fiordy stanowią nieodłączny element krajobrazu Norwegii. To długie na nawet kilkaset kilometrów, szerokie i wyjątkowo głębokie wyżłobienia, które ciągną się od mórz i oceanów wgłąb lądu. Poza Norwegią podziwiać je można na Islandii i Grenlandii, na amerykańskiej Alasce, w południowym Chile i na malowniczej Nowej Zelandii.

1. Najdłuższym fiordem na świecie jest fiord Kangertittivag, który znajduje się we wschodniej części Grenlandii. Ma on długość 350 kilometrów, a jego głębokość sięga nawet 1500 metrów.

2. W Norwegii najdłuższym fiordem jest Sognefjorden w niedalekiej odległości od Bergen – popularnej miejscowości wypoczynkowej. Sognefjorden ma długość ponad 200 kilometrów, a w swoim najgłębszym punkcie sięga nawet 1308m p.p.m.

Zobacz więcej ciekawostek o Norwegii

3. Najgłębszym fiordem na świecie jest Skelton Inlet na Antarktydzie. W przeciwieństwie do fiordów norweskich, Skelton Inlet wypełniony jest śniegiem i lodem i stanowi część ogromnego lodowca Skelton. Najgłębszy punkt fiordu położony jest na głębokości 1933 metrów pod poziomem morza.

4. Jednym z najbardziej malowniczych fiordów w Europie jest Geirangerfjorden w Norwegii – stosunkowo wąski fiord o długości “zaledwie” 15 kilometrów. Cechuje się on bardzo stromymi, wysokimi klifami, z których spływają wspaniałe wodospady. To miejsce jest niezwykle popularne wśród turystów, którzy chętnie podróżują wzdłuż doliny wodnymi promami.

5. Wyjątkowo popularnym fiordem jest również Lysefjord w południowo-zachodniej części Norwegii. Jego cechą charakterystyczną są skaliste, bardzo wysokie i niemal pionowe klify, z których wiele ma wysokość ponad 1000 metrów. Najważniejszym i najpopularniejszym z nich jest Preikestolen czyli klif, na którego szczycie znajduje się płaska, kwadratowa powierzchnia. Preikestolen ma wysokość ponad 600 metrów, a ze szczytu roztacza się wspaniały widok na cały fiord.

6. Fiordy mają pochodzenie polodowcowe. Głębokie doliny powstały w trakcie zlodowacenia. Zamarzające wody oceaniczne “wdzierały się” na ląd tworząc ogromne wyżłobienia, które po ociepleniu zostały zalane hektolitrami wody.

7. W Norwegii znajduje się ponad 1700 fiordów.

8. Norweskie fiordy są domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin. W tutejszych wodach spotkać można m.in. foki i morświny, a głębokie doliny są idealnym miejscem do połowu różnych ryb (np. łososi). Zdarza się, że do fiordów wpływają także kaszaloty i orki, które zamieszkują przybrzeżne wody norweskie.

9. Ciekawostką jest, że w wodnej głębi niektórych fiordów żyją… koralowce! W norweskich wodach znajdują się prawdopodobnie największe na świecie kolonie koralowców, które upodobały sobie chłodne, północne wody. Niestety, szacuje się, że zaledwie 1/3 wszystkich tutejszych koralowców jest zdrowa, a zdecydowana większość zimnolubnych stworzeń zaczęła wymierać.

10. Fiordy w Norwegii są doskonale przystosowane do ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego. Na wiele szczytów klifów i do nawet najmniejszych miasteczek prowadzą dobrze utrzymane, wyremontowane drogi. Znajduje się tu również niezliczona ilość szlaków rowerowych i pieszych.

11. Planując wycieczkę po najpiękniejszych fiordach norweskich warto wybierać miesiące letnie. Niestety, na wybrzeżu Norwegii opady atmosferyczne zdarzają się niemal nieustannie. Szacuje się, że nawet przed 250-300 dni w roku (w zależności od regionu) zdarzają się tu opady deszczu lub mokrego śniegu.

12. Norweski film katastroficzny “Bolgen” oparty jest na możliwym scenariuszu. Historia inspirowana jest górą Akerneset. Według badaczy jej skrajne osunięcie może spowodować falę tsunami, która będzie mieć wysokość 80 metrów i zaleje wioski i miasteczka w pobliżu Geiranger. Prawdopodobieństwo jednak tego zdarzenia jest bardzo niskie, jednak zwiększa się w trakcie występowania trzęsień ziemi.

13. Fiordy występują na całym zachodnim wybrzeżu Norwegii. Wyjątkowo piękne i nieco mniej popularne wśród turystów są fiordy północne. Znajdują się tu również Lofoty czyli jedna z najpiękniejszych europejskich wysp, które objęte są ochroną parku narodowego. Lofoty znane są ze wspaniałych, skalistych wybrzeży i widoków, które zapierają dech w piersiach.

14. Na terenie całej Norwegii znajduje się aż 47 parków narodowych, a wiele z nich położonych jest przy monumentalnych fiordach. Warto szczególnie odwiedzić Park Narodowy Jostedalbreen, gdzie poza klifami i fiordami zobaczyć można największy lodowiec w Europie kontynentalnej, ośnieżone szczyty gór oraz malownicze doliny.

15. Jak zwiedzać fiordy? Oczywiście, norweskie fiordy z łatwością można zwiedzać na własną rękę. Tutejsza ludność świetnie komunikuje się w języku angielskim, a same tereny są doskonale zagospodarowane turystyczne. W okolicach wybrzeża znajdziemy wiele turystycznych miejscowości, świetnie rozwiniętą bazę gastronomiczną i noclegową oraz wiele punktów informacji turystycznej. Innym sposobem jest rejs promem, który pozwala na obserwowanie wspaniałych klifów z płynącego statku wycieczkowego. Tego typu wycieczki trwają od 7 do nawet 14 dni i pozwalają na odwiedzenie wielu miejsc w krótkim czasie. Ceny długich rejsów zorganizowanych wahać się mogą od 2 do nawet 5 tysięcy złotych bez wyżywienia, atrakcji i wycieczek fakultatywnych.

5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić