10 Najpopularniejszych Atrakcji w Maladze w 2024

malaga
foto – Pixabay

Malaga to miasto w południowej Hiszpanii, będące drugim pod względem wielkości miastem w Andaluzji. Malownicze położenie u podnóża Gór Betyckich i nad Morzem Śródziemnym to tylko jedna z atrakcji czekających tutaj na turystów. Miasto wypełnione jest niezwykłą architekturą wszystkich epok od starożytności, przez średniowiecze i renesans, aż do czasów współczesnych, wspaniałymi muzeami i restauracjami, w których można skosztować tradycyjnych potraw hiszpańskich. Oto dziesięć największych atrakcji Malagi.

1. Picasso Museum

Malaga to miasto, w którym na świat przyszedł Pablo Picasso, jeden z największych kubistów i najpopularniejszych malarzy na świecie. W związku z tym nie mogło tutaj zabraknąć poświęconego mu muzeum. Picasso Museum Málaga znajduje się w starym pałacu i znajduje się tutaj wyselekcjonowana kolekcja dzieł artysty, który wsławił się między innymi “Pannami z Awinionu” i “Guerniką”. Zwiedzający mogą skorzystać z przewodników audio i dzięki temu poznać historię życia Pabla Picassa, a także jego prac. Na terenie kompleksu znajduje się aż dwieście prac mistrza, które powstały w latach od 1892 do 1972.

2. Alcazaba

Alcazaba to imponujący zespół fortyfikacji pałacowych. Znajdują się tutaj pamiątki po czasach rzymskich, fenickich i mauretańskich. Sama forteca była budowana w drugiej połowie VIII wieku, a dzięki położeniu chroniła całe miasto i port przed powszechnymi wówczas atakami piratów. Kiedy w XVI wieku Malaga została stolicą niezależnego państwa, Alcazaba ponownie została rozbudowana. Pełnił wówczas funkcje siedziby mauretańskich władców. Na prace renowacyjne zamek musiał czekać aż do zakończenie pierwszej wojny światowej, a sama konserwacja skończyła się dopiero w 1933 roku. Dziś w środku można podziwiać ceramikę Rzymian, Fenicjan i Maurów. Na terenie kompleksu znajdują się również malownicze ogrody stworzone przez mauretańskich i katolickich władców, którzy tutaj urzędowali.

3. Teatro Romano de Málaga

Teatro Romano de Málaga to ruiny rzymskiego teatru niemal w samym centrum miasta. Dla wielbicieli historii starożytnej może to być największa atrakcja w mieście. Ruiny pochodzą z I wieku przed naszą erą, a odnaleziono je przez przypadek dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku. Cały kompleks ma 31 metrów długości i 16 metrów wysokości. Trybuny, scena oraz miejsce, które zajmowała orkiestra, zachowały się do dnia dzisiejszego w bardzo dobrym stanie. Warto zobaczyć go po zmroku, kiedy ruiny są podświetlone w efektowny sposób. Z kolei w ciągu dnia łatwo przenieść się myślami do samego Rzymu i podziwiać imponującą architekturę starożytnego cesarstwa.

4. Mercado Central de Atarazanas

Mercado Central de Atarazanas to lokalna hala targowa usytuowana wewnątrz imponującego gmachu. Powstała w XIV wieku, dlatego też sama w sobie stanowi wielką atrakcję. Jest nie tylko przykładem średniowiecznej architektury hiszpańskiej, ale również miejscem wypełnionym świetnymi sklepami i knajpkami. W środku można zamówić tradycyjne dania hiszpańskie, takie jak paella czy też zestaw przekąsek “tapas”, na które składają się sery, wędliny, oliwki i inne rarytasy. Warto również wybrać się tutaj na zakupy spożywcze, ponieważ to właśnie w tym miejscu sprzedawane są najlepszej jakości lokalne produkty. Miejsce to zazwyczaj wypełnione jest tłumem turystów, jak i mieszkańców Malagi, i pozwala poczuć klimat miasta.

5. Zamek Gibralfaro

Zamek Gibralfaro w Maladze został wzniesiony przez muzułmańskiego władcę, Jusufa I, w XIV wieku. Znajduje się na wysokości ponad 130 metrów nad poziomem morza i stanowił zabezpieczenie dla nieco starszej twierdzy, Alcazaba. Można tutaj podziwiać zadziwiająco nowoczesne rozwiązania architektoniczne, jak na schyłek średniowiecza. Podwójne bramy zostały skonstruowane tak, aby nie mogły być zniszczone przez tarany i aby zmniejszyć impet ataku z zewnątrz. Na szczycie murów znajduje się rampa, z której rozpościera się piękny widok na panoramę miasta, a przy dobrej pogodzie nawet na Gibraltar.

6. Playa de la Malagueta

Playa de la Malagueta to najsłynniejsza plaża w Maladze, a także jedna z najpiękniejszych plaż miejskich na świecie. Za szklanymi gmachami znajduje się tutaj pas zieleni, a tuż obok biały piasek. Po zmroku na plaży często odbywają się huczne imprezy i eventy kulturalne, a na całej promenadzie znajduje się mnóstwo knajpek, kawiarni i restauracji. Z kolei tuż przy samej plaży można odnaleźć budki, gdzie w przystępnej cenie sprzedawane są świeże owoce morza, takie jak krewetki, mule, kalmary czy macki ośmiornicy. To miejsce z pewnością przypadnie do gustu osobom, które lubią mieszankę klimatu śródziemnomorskiego i wielkomiejskich wibracji.

7. Jardín Botánico – Histórico La Concepción

Jardín Botánico – Histórico La Concepción to imponujący ogród botaniczny z XIX wieku, w którym można podziwiać najróżniejsze gatunki tropikalnych roślin. Rozległe alejki otoczone palmami stanowią doskonałe miejsce na długie spacery, zwłaszcza jeśli ktoś lubi podziwiać wyjątkowo rzadkie rośliny. Znajdują się tutaj również wodospady, strumyki i stawy, a także wspaniałe figowce i palmy. Z kolei Muzeum Loringiano, znajdujące się na terenie ogrodu, to mała świątynia w stylu doryckim.

8. Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación

Santa Iglesia Catedral Basílica de la Encarnación, czyli katedra w Maladze była budowana z przerwami od XVI do XVIII wieku i znajduje się w obrębie starych murów arabskich. Razem z Alcazabą i zamkiem Gibralfaro tworzy okazały kompleks architektoniczny. Za projekt świątyni odpowiedzialny był Diego de Siloé, renesansowy rzeźbiarz i architekt, będący czołowym reprezentantem epoki w tej części Hiszpanii. Nigdy jej nie ukończono, ale to nie przeszkadza jej w byciu jedną z największych atrakcji miasta. Elementem, który chcą tutaj zobaczyć wszyscy turyści są stalle chóru, na które składają się czterdzieści dwa posągi świętych, wykonane przez wielu artystów. Ciekawostką jest, że w miejscu, gdzie dziś stoi katedra, wieki temu stał meczet.

9. Puerto de Málaga

Puerto de Málaga jest jednym z największych portów w Hiszpanii i jednym z nielicznych, które zostały odnowione na potrzeby rozwijającej się dynamicznie turystyki. Dziś znajdują się tutaj najmodniejsze restauracje, kawiarnie i sklepy, a nadmorski klimat portu wypełnia całą okolicę. Warto się tutaj wybrać po zmroku, kiedy Hiszpanie rozpoczynają nocne życie, spotkania z przyjaciółmi i wspólne posiłki na świeżym powietrzu. Port tętni wówczas życiem i pozwala wyobrazić sobie, jak wyglądało ono tutaj wieki temu, kiedy do brzegu przybijały statki z luksusowymi towarami.

10. Plaza de Toros de La Malagueta

Plaza de Toros de La Malagueta to słynna arena walk byków znajdująca się w pobliżu Paseo Reding. Arena powstała w drugiej połowie XIX wieku i została zaprojektowana przez Joaquína Ruucoba. Do dziś podczas Ferii sierpniowej czy Wielkiego Tygodnia odbywają się tutaj korridy, ale bilety trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem i bardzo trudno je dostać. Mimo wszystko warto zobaczyć to miejsce, nawet jeśli nie jest wypełnione głośnym tłumem i bykami. W 1999 roku założono tutaj Muzeum Tauromachii im. Antonia Ordoñeza, który był znanym torreadorem. Na miejscu znajdują się liczne eksponaty związane z walkami byków.

4.1/5 - (26 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić